Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gwiazdy i politycy jako pierwsi zostają zaszczepieni i wywołują poruszenie

6:00, 5 stycznia 2021 r

Szczepionki, które się nie udają. Warszawski szpital został podpalony za podanie szczepionki Pfizer-Bioentech, gdy nie było to priorytetem dla celebrytów i polityków. Wywołało to oburzenie społeczne i skłoniło rząd do wszczęcia śledztwa w poniedziałek. Akcja szczepień rozpoczęła się 27 grudnia w Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich. Ale początkowo, zgodnie z planem polskiego zarządcy, szczepić powinni tylko pracownicy służby zdrowia. Polska ma rozpocząć szczepienia seniorów, nauczycieli i żołnierzy w styczniu. Szczepionka będzie wtedy dostępna dla 38 milionów Polaków.

Jednak Centrum Medyczne Uniwersytetu Warszawskiego ogłosiło w zeszłym tygodniu, że zaszczepiło 18 postaci kulturowych. Jeśli chodzi o szpital, osoby te miały służyć jako ambasadorzy kampanii szczepień. Pomysł został zainicjowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), Organizacja finansująca polski system opieki zdrowotnej.

Rząd wszczął dochodzenie

Szpital dostarczył łącznie 450 rozmiarów dla swoich opiekunów, ich rodzin i pacjentów, w tym polityków i celebrytów. Wagi te miały być używane do końca 2020 roku. Do wybitnych postaci należą 45-letnia aktorka Maria Severin, piosenkarz Michael Bazor (63 lata) i dziennikarz telewizyjny Edward Miszak 65.

Sprawa wyszła na jaw, gdy były premier Lessek Miller zamieścił na Twitterze zdjęcie z dokumentacji medycznej przedstawiające szczepienie pacjenta szpitala 30 grudnia. Lokalni politycy w innych częściach kraju, w tym członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS), byli krytykowani za szczepienia bez czekania na swoją kolej.

Potępiając „prawdziwą korupcję”, premier Matos Moraveki powiedział w sobotę BAP, że „nie ma usprawiedliwienia dla łamania przepisów”. Rzecznik rządu Piotr M ல்ல ller powiedział w poniedziałek, że rząd wszczął dochodzenie, wyrażając przekonanie, że „osoby odpowiedzialne zostaną dziś ukarane”. Sankcje obejmują grzywny i działania dyscyplinarne.

READ  Śledztwo Secret Service po uratowaniu trzech nurków na Morzu Bałtyckim

We Francji rząd przede wszystkim odmawia szczepień

We Francji niektórzy obserwatorzy wzywają kierownictwo do szczepień przed kamerami, aby ustanowić precedens, na przykład premier Izraela Benjamin Netanjahu. Ale rząd zaprzecza zarzutom, argumentując, że istnieje „ograniczona liczba dawek” i „celem jest uczynienie szczepionki priorytetem dla populacji”. PFMTV Rzecznik prasowy Gabriel Attal.

W zeszłym tygodniu ponad 200 burmistrzów obiecało zaszczepić Govt-19, podczas gdy Francuzi są w mniejszości, zgodnie z referendum. „Francuzi wierzą w swojego burmistrza. Nasz przykład i nasza zachęta mogą dziś przekonać obywateli dotkniętych grypą” – podkreśliło 200 burmistrzów w swoim oświadczeniu. „Nie ma mowy o zajmowaniu czyjegoś miejsca – nieważne, w razie potrzeby poczekamy na swoją kolej – ale kodeks jest mocny” – dodają radni miejscy, dla których „państwo będzie miało dobry gust w ułatwianiu tego wysiłku”. W Polsce od 27 grudnia zaszczepiono już ponad 50 000 osób, a we Francji kilkaset.