Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gruz na pewno trafi do Teleskopu Jamesa Webba

Skrzydła głównego lustra są teraz rozłożone, aby uzupełnić wspaniały 6,5-metrowy złoty płatek. Najważniejsze operacje są już zamknięte, ale na Teleskop Jamesa Webba czekają inne niebezpieczeństwa. Należą do nich kosmiczne śmieci i inne mikrometeoryty, które ważą mniej niż jeden gram.

Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem i znacznie lepiej niż oczekiwano. krem do opalania i lustro główne Teleskop Jamesa Webba został już z powodzeniem wdrożony, a bezbłędny start rakiety Ariane 5 zapewnia naukowcom wystarczający zapas paliwa do działania. Przez piętnaście do dwudziestu lat, w przeciwieństwie do pierwotnie planowanych pięciu do dziesięciu lat.

Jednak obserwatorium nie wyszło jeszcze z lasu. Ponieważ obraca się wokół Słońca po chaotycznej orbicie, po drodze napotkasz wiele kosmicznych śmieci. Według zespołu Wiele wpływów prawdopodobnie będzie nieuniknionych.

« Pojawią się niewielkie uderzenia meteorytówpowiedział Michael Thaler, naukowiec z NASA Goddard Space Flight Center. ” W czasie trwania misji zwierciadła teleskopu ulegną uszkodzeniu.«.

Mimo wszystko zespół nadal jest pewny siebie. I nie bez powodu Teleskop Jamesa Webba ma twardą cerę. Jego masywne płatki lustrzane składają się z osiemnastu sześciokątów berylu, lekkiego, ale bardzo mocnego metalu. Czasza teleskopu to pięciowarstwowa kanapka wykonana z Kaptonu, która chroni teleskop przed gorącem i blaskiem słońca. Jeśli jedna z tych warstw jest rozdarta, pozostałe cztery nadal mogą być. wykonać pracę„, zapewnia naukowiec. Te zagrożenia były oczywiste.” Uwzględniane podczas budowania JWT.

Artystyczne wrażenie sieci w L2. NASA GSFC / CIL / Adriana Manrique Gutierrez

Hubble bierze więcej bicia

Te środki ostrożności były niezbędne. Rzeczywiście, ponad 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, żadna misja ratunkowa nie byłaby możliwa w celu zajęcia teleskopu, jak miało to miejsce w przypadku Hubble’a, tylko 500 kilometrów nad naszymi głowami, Odwiedziłem pięć razy w latach 1993-2009 w celu napraw i ulepszeń.

Z drugiej strony należy zauważyć, że Hubble działa na znacznie bardziej ruchliwej orbicie LEO. Więc nieuchronnie cierpi więcej „uderzenia”. Jak wskazano odwrotność, lustra teleskopu są pełne maleńkich kraterów wykopanych przez kawałki gruzu, które zderzyły się z teleskopem, gdy przechodził przez jego orbitę. Na szczęście żadne z tych uszkodzeń do tej pory nie wpłynęło na zdolność działania teleskopu.

READ  Od Bretta Kavanaugha po Chrisa Rocka, przypadki COVID wśród zaszczepionych postaci są źródłem dezinformacji