Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka, turystyka i dyplomacja: na Tour de France wyjazd za granicę staje się normą

Trasa po Włoszech rozpoczęła się od Budapesztu. Tour of Spain rozpocznie się w Utrechcie, a Tour de France rozpocznie się w Kopenhadze, która byłaby pierwszym miastem w 2021 roku bez Covid-19, zastąpionego przez Brest i Bretanię. Już teraz słyszymy narzekających, którzy nie mają nic przeciwko Węgrom, Holandii czy Danii prócz lamentu:To już nie Tour de France!

Co powiesz im poza tym, że to chroniczne niezadowolenie trwa od sześćdziesięciu ośmiu lat? W 1954 roku Tour de France, który już w 1913 zatrzymał się w Genewie (nie liczymy najazdów na okupowaną Alzację-Lotaryngia), opuścił Amsterdam. Kiedy masz cud narodowy, dlaczego powstrzymać się od jego eksportu?

W 1909 Henri Degrange pielęgnował to pragnienie, pisząc w: Zdania : „Czy nie śniło mi się (…), że w przyszłym roku Tour de France (jego cytaty) przeniesie się z Nicei do Tunisu, by pojechać do Algieru iz powrotem przez Perpignan?„Oczywiście, Algieria i Tunezja były wtedy Francuzami, ale ojciec założyciel widział poza granicami.

Tour de France

Kopenhaga, miasto wyjazdu i światowa stolica kolarstwa

4 godziny temu

Henri Degrange w swoim biurze.

Źródło: Getty Images

Już jedenaście (a wkrótce trzynaście?) od 2000 roku

Popyt jest tak duży, że od 1954 r. 23 razy przyznano duże wyjazdy z zagranicy, w tym z Monako: sześciokrotnie z Holandii (plus Amsterdam, Scheveningen, Leiden, Stergenbosch, Rotterdam i Utrecht); pięć razy z Belgii (dwukrotnie Bruksela i Liege, Charleroi); czterokrotnie z Niemiec (Kolonia, Frankfurt, Berlin, Düsseldorf); dwukrotnie z Luksemburga; dwukrotnie z Anglii (Londyn i Leeds); Jeden ze Szwajcarii (Bazylea), Hiszpanii (San Sebastian) i Irlandii (Dublin).

Dodajemy więc Kopenhagę i Danię, gdzie lądowanie trasy w dniach 1-3 lipca jest ważnym wydarzeniem, o którym mówiła 31 grudnia królowa Małgorzata II w jej życzeniowym przesłaniu:Tego lata Tour de France, największy na świecie wyścig kolarski, obejmie kilka etapów w Danii. Wylot będzie w Kopenhadze, a wycieczka rozpocznie się z Roskilde przez most Wielki Bełt i zakończy się w Sonderborg. Będzie to świetne wydarzenie, na którym również będziemy mogli pokazać, jak niesamowita jest Dania. ”

Dwa miesiące później 82-letnia królowa Małgorzata będzie świętować pięćdziesiąt lat swojego panowania. Zobaczymy, pod względem popularności, czy Duńczycy dorównają Anglikom Elżbiety II, która triumfowała na trasie z Londynu do Leeds w 2007 i 2014 roku.

Olśniewający tłum na scenie Cambridge-Londyn podczas trasy w 2014 roku.

Źródło: Getty Images

Dla kraju gospodarza i Turnieju jest to wygrana dla obu stron lub, jak mówimy teraz w peletonie, „wygrana”: Turniej zostanie ogłoszony poza jego granicami, aby uzasadnić jego międzynarodowy charakter i wyjątkowość jej organizacji zapewnia jej pełny sukces. Brakuje tylko korony UNESCO.

Z kolei kraje przyjmujące czerpią korzyści z masowej reklamy swoich miast, krajobrazów, dróg, gastronomii itp. Jaka jest najskuteczniejsza kampania reklamowa? Po drodze Francja również pobiera lekcje, na przykład dotyczące rozwoju dróg i ścieżek rowerowych. Dowody ponownie pojawiły się z węgierskich dróg podczas drugiego etapu Giro w maju: widziano kolarzy amatorów próbujących bezpiecznie jechać za peletonem przez dziesiątki kilometrów, po szerokich, dobrze oznakowanych trasach, a kolarze wymieniali nawet przyjazne gesty z ich efemeryczni towarzysze. W jaki sposób możemy to zrobić we Francji?

Jeśli mamy dokonać rezerwacji, to ma to związek z hodowlą wyjazdów z zagranicy: dwa w latach pięćdziesiątych, jeden w latach sześćdziesiątych, trzy w latach siedemdziesiątych, cztery w latach osiemdziesiątych, trzy w 1990 roku i jedenaście od 2000 roku (2002). ). -2004-2007-2009-2010-2012-2014-2015-2017-2019-2022), oczekiwanie na Bilbao w 2023, a na pewno do Florencji w 2024 (duży wyjazd we Włoszech nie podany) z możliwym ostatecznym przylotem do Nicei, kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, według Gazzetta dello sport. To chyba za dużo i wyjątek nie powinien stać się regułą.

Grand-Place w Brukseli świętuje rozpoczęcie trasy w 2019 roku.

Źródło: Getty Images

Dwa lata przed upadkiem muru

Poza stroną gospodarczą i turystyczną wyjazdy z zagranicy mogą odgrywać również rolę polityczną: kiedy trasa wyruszała w 1987 roku z Berlina Zachodniego, przesłanie było jasne. Burmistrz Berlina Eberhard Dibgen porównuje to odejście do „Oaza wolności w komunistycznym świeciePodczas gdy Jacques Chirac, który zaczynał jako premier Francji, kieruje przed Reichstagiem list do Michaiła Gorbaczowa, ówczesnego mistrza Moskwy:Czy lepiej pokazać, że w Europie panuje nowy duch, niż niszczyć przeszkody, które uniemożliwiają dziś (…) obywatelom spotykanie się tak, jak chcą i gdzie chcą?

Najwyraźniej idea wtargnięcia do Berlina Wschodniego przeszła przez umysły organizatorów. Jeden z nich, Xavier Lowe, opowiada w swojej książce Zapisz wycieczkę! Że pomysł przekazał władzom wschodnim Michel Zilbermann, doradca sportowy Georgesa Marchaisa, sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Francji. Margot Honecker, minister edukacji i żona Ericha Honeckera, prezydenta Niemieckiej Republiki Demokratycznej, opowiedzieli się za nią. Jak mówią Gorbaczow, chodzi o jego ambicje, by się otworzyć. Ale władze wschodnioniemieckiej partii komunistycznej w końcu powiedziały „Nen”. Szkoda dla ikony. Tak więc zawodnicy widzieli Wschód z daleka. Połowa peletonu była jeszcze w drodze na oddawanie moczu wzdłuż ściany przed rozpoczęciem etapu, jak każdy inny sposób na rozpoczęcie destrukcji, która miała nastąpić dwa lata i cztery miesiące później.

Paradoks sportu: Kiedy wyjeżdżał z Berlina, to Paul Piasecki nosił żółtą koszulkę, która zainspirowała ten pseudonim w drużyna : „Piasecki przechodzi na zachód”. Wynik ten niewątpliwie ucieszył polskiego papieża Jana Pawła II, który modlił się (i nie tylko) o koniec Związku Radzieckiego. Jak nie marzyć, że pewnego dnia, na powitanie powrotu pokoju w Europie, trasa może wyruszyć z Kijowa lub Mariupola?

Wielki Rytuał Tour of Berlin 1987: Stojąc pod ścianą. Zostanie rozebrana po dwóch i pół roku.

Źródło: Getty Images

Tour de France

Gaudu „Wyjątkowy przywódca”, Pinot „Anioł Stróż”

5 godzin temu

Tour de France

„Mamy rok na zrobienie gry wideo”: Jak idzie rozwój Tour de France 2022?

7 godzin temu

READ  Formuła 1 | Bottas nie spodziewał się walki Mercedesa F1 i Hamiltona