Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Górnictwo kosmiczne to nie science fiction, a Kanada może mieć w tym wiele miejsca

Górnictwo kosmiczne to nie science fiction, a Kanada może mieć w tym wiele miejsca

w tym czasie Kryzys klimatycznyGórnictwo kosmiczne jest coraz bardziej aktualne. Musisz mieć dostęp do pliku Gospodarka neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla Wymaga zwiększenia podaży nieodnawialnych zasobów naturalnych, takich jak minerały używane w Robienie baterii.

To stanowi tło dla nowego wyścigu kosmicznego, w którym wezmą udział państwa i sektor prywatny.

Kanada jest wiodącym krajem Działania kosmiczne, I jest pionierem Górnictwo I ważny w tym gracz Globalna gospodarka węglowa. Jest dobrze ustawiony Aktywnie uczestnicz Do powstającej dziedziny zasobów kosmicznych.

Jednak pytania, które pojawiają się w tej dziedzinie, wykraczają poza Kanadę, ponieważ dotyczą przyszłości ludzkości na Ziemi iw kosmosie.

Pocisk Atlas V z United Launch Alliance startuje z wyrzutni Cape Canaveral w lipcu na Florydzie. Misja wysłała łazik na Marsa w celu poszukiwania oznak życia i zbadania geologii planety.
(Zdjęcie AP / John Raoux)

Duży popyt na metale do baterii

Na Ziemi środki walki z globalnym ociepleniem obejmują przejście do A. Gospodarka neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla Poprzez rozwój flot pojazdów elektrycznych i inwestycje w infrastrukturę do produkcji energii odnawialnej na dużą skalę. Aby to osiągnąć, duże ilości Metale do baterii (Lit, kobalt i nikiel), Podstawowe minerały (Miedź) i Ziemie rzadkieDo tego stopnia, że ​​analitycy rynkowi ostrzegali przed taką możliwością Minerały w super cyklu. W supercyklu popyt znacznie przewyższa podaż, powodując wzrost cen.

Dlatego przemysł wydobywczy aktywnie dąży do tego Nowe możliwości wydobycia. W szczególności rozmawiamy Gospodarka o obiegu zamkniętym (Recykling i usprawnienie gospodarki odpadami wydobywczymi), Górnictwo głębinowe A także w kosmosie. Ta ostatnia stwarza możliwości dla dużych spółek zależnych, generując jednocześnie istotne wyzwania.

Powierzchnia Marsa
Zdjęcie powierzchni Marsa wykonane podczas misji łazikiem.
(NASA)

Jednym z głównych wyzwań jest brak spójnych ram regulacyjnych regulujących górnictwo kosmiczne. Jeśli było Traktat kosmiczny z 1967 r Został podpisany przez wszystkie mocarstwa kosmiczne i jest powszechnie uważany za dokument konstytucyjny dotyczący prawa kosmicznego i ma luki w jego interpretacji.

READ  „Musimy trzymać się ostatniej nadziei”.

Tekst stwierdza, że ​​naród nie może posiadać ciała niebieskiego (takiego jak księżyc), ale nie mówi o możliwości posiadania zasobów pochodnych.

Plik Prawnicy w terenie, przyglądający się projektom górnictwa kosmicznego Zapraszamy do zbadania czterech aspektów: bezpieczeństwa posiadania, systemu podatkowego, opłacalności projektów do finansowania i wykonalności ich realizacji. Zbombardujmy ich.

1. Bezpieczeństwo posiadania

W sektorze wydobywczym Bezpieczeństwo posiadania Oznacza posiadanie bezpiecznych i stabilnych praw przez cały cykl operacyjny. Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Jest niejasny w kwestii własności wydobywanych zasobów, a interpretacje są różne.

Do teraz Luksemburg I Zjednoczone państwo Przyjęto przepisy zezwalające na zgłaszanie roszczeń do wydobytych zasobów, zapewniając tym samym bezpieczeństwo posiadania Dla firm zajmujących się górnictwem kosmicznym zlokalizowanych w tych jurysdykcjach.

2. System podatkowy

To pytanie dotyczy płacenia podatków, tantiem itp. To jest miejsce Teza o Księżycu Wszedł w życie w 1979 roku i został podpisany tylko przez dwa potęgi kosmiczne: Indie i Australię.

Rola, jaką traktat księżycowy powinien odgrywać w prawie kosmicznym, nie jest jednomyślna. Niektórzy mówią, że to nie ma znaczenia Państwa niebędące sygnatariuszami; Inni Wskaż istnienie podobieństw Z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS). Oba teksty odnoszą się do „wspólnego dziedzictwa ludzkości”.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza ustanowiła międzynarodowy organ regulacyjny, Międzynarodowy Urząd ds. Dna Morskiego, Odpowiedzialny za udzielanie koncesji na wydobycie głębinowe na podstawie opłat licencyjnych. Te tantiemy powinny następnie zostać sprawiedliwie rozdzielone między wszystkie narody planety. Niektórzy argumentują za Z podobnego systemu Dotyczy przestrzeni kosmicznej.

3. Bankowość projektów

Trzecia kwestia, rentowność projektu pod względem finansowania, dotyczy jego zdolności do przyciągania finansowania.

Będzie to w dużej mierze determinowane przez poprzednie dwa punkty: bezpieczeństwo posiadania i obowiązujący system podatkowy, ponownie wskazując na potrzebę uzgodnienia Jasne ramy prawne Przed rozpoczęciem pracy.

READ  Rosyjski pojazd żerujący Luch/Olymp K-2 zbliżył się do satelity komunikacyjnego obejmującego północną Europę

4. Wykonalność projektu

Ten ostatni punkt ma wiele aspektów. Obecnie kwestionowana jest wykonalność techniczna Z dużym zainteresowaniem, Ponieważ wiele prac badania i rozwój Dedykowany dla zaawansowanych robotów i systemów robotycznych, które będą potrzebne do operacji kosmicznych.

Dotychczasowy postęp obejmuje Odkrycie kryształków wody na powierzchni Księżyca i dalej MarsPodobnie jest z umiejętnością korzystania z technologii d’impression 3D W kosmosie do celów produkcyjnych. Te przełomowe odkrycia sprawiają, że górnictwo kosmiczne staje się jeszcze bardziej wykonalne.

Dwaj najbogatsi ludzie na świecie biorą teraz udział w wyścigu kosmicznym – Jeff Bezos z Blue OriginI Elon Musk ze SpaceX Możemy spodziewać się wielkiego przyspieszenia technicznego.

Jeff Bezos stoi na rozgwieżdżonym tle
Jeff Bezos w Blue Origin Blue Moon Lunar Lander zaprezentowany w maju 2019 roku w Waszyngtonie.
(Zdjęcie AP / Patrick Simansky)

PlikWykonalnośćZakłada, że ​​górnictwo kosmiczne jest opłacalne. Zbliżający się niedobór nieodnawialnych zasobów naturalnych związany z postępem technologicznym Imponujące bogactwo mineralne Kto ukrywa prof Jedna asteroida To mogłoby to umożliwić.

Spokojne wykorzystanie przestrzeni

Kolejny aspekt uzasadniający potrzebę konkluzji Umowy międzynarodowe Współpraca w przestrzeni kosmicznej: pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, zgodnie z Traktatem o przestrzeni kosmicznej.

W październiku 2020 r. Osiem krajów podpisało Artemis Accords, zgodaProwadzone przez NASA. Wśród sygnatariuszy są Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Luksemburg. Rosja i Chiny, Którzy od tego czasu zdecydowali się współpracować przy projektach kosmicznych, są godnymi uwagi nieobecnymi.

Powinny być kwestie prawne związane z własnością zasobów kosmicznych Zajęto się tym pilnie W celu uniknięcia wojen kosmicznych o zasoby naturalne między supermocarstwami, takimi jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. To zawiera Status prawny konwencji Artemis. Najlepiej byłoby załatwić sprawę przed wyruszeniem w kosmiczne wydobycie.

Wreszcie, górnictwo kosmiczne rodzi pewne pytania etyczne, na przykład, czy należy wziąć pod uwagę księżyc Osoba prawna, Jeśli to działanie doprowadzi do nowej formy kolonizacja Jak ona może to zrobić Lepsza służba dla wspólnego dobra ludzkości.

READ  Oto 15 produktów, które powinieneś jeść, aby obniżyć poziom cholesterolu!