Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gorączka denga, kolejna epidemia, która dotyka również wyspę Reunion

Opublikowano w piątek, 23 kwietnia 2021 r., O godzinie 13:40

Wyspa Reunion stoi w obliczu dwóch epidemii: Oprócz rosnącej liczby przypadków wirusa Covid-19, od początku roku ponownie rozprzestrzeniła się gorączka denga, choroba przenoszona przez komary.

„Na wyspie Reunion występuje nie tylko wirus koronowy, ale także denga. W szczególności występuje denga”, wzdycha gorzko lekarz pierwszego kontaktu, który został umieszczony w porcie. Tylko w tym zachodnim mieście odnotowano ponad 50% wszystkich 6188 przypadków dengi zidentyfikowanych na całej wyspie od początku roku.

Gubernatorstwo nie wyjaśnia tego celu, ale powiedział w czwartek, że 23 z 24 gmin na wyspie zostało dotkniętych „epidemią na wyłaniającym się etapie”. W rzeczywistości odnotowano 1416 nowych przypadków gorączki denga, a dwie osoby zmarły na tę chorobę na Reunion między 5 a 11 kwietnia.

Według władz sanitarnych od początku stycznia choroba spowodowała 694 wizyty w nagłych wypadkach i 224 hospitalizacje.

Ta fala pandemii pojawia się pośród nagłego wzrostu liczby przypadków Covid-19. W zeszłym tygodniu odkryto 918 nowych przypadków, a sześć osób zmarło z powodu koronawirusa. Od początku epidemii 11 marca 2020 r. 141 pacjentów zmarło z powodu choroby, w tym 70 w ciągu ostatnich sześciu tygodni.

Mieszkańcy Reunion są świadomi istnienia dengi, której w przeciwieństwie do Covid-19 nie można przenosić z człowieka na człowieka. Komary stają się nosicielami wirusa, gryząc chorych, a następnie przenosząc go na osoby zdrowe.

Wirus występuje w czterech typach zjadliwości. Trzech z nich jest na Reunion. Krążą po wyspie od 2017 roku, a fale epidemii pojawiają się w okresie południowego lata (od grudnia do kwietnia).


Według danych Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS) w latach 2018-2020 zidentyfikowano ponad 40000 pacjentów – z szacunkowo 120000 zakażeń – co doprowadziło do ponad 1700 hospitalizacji i 42 zgonów.

READ  Czym we Francji są szczepienia obowiązkowe i dla kogo są przeznaczone?

Ale tym razem choroba jest znacznie bardziej zjadliwa. Kilku lekarzy miejskich zgłosiło pacjentów cierpiących na ciężkie formy gorączki denga.

Bardziej gwałtowne objawy

Oprócz gorączki, bólu stawów, utraty apetytu i chronicznego zmęczenia, może to mieć wpływ na wzrok. – To efekt, który obserwowaliśmy już w zeszłym roku, ale na szczęście nie ma daleko idących konsekwencji – mówi Christine Kowalczyk, prezes Związku Lekarzy Liberalnych.

Wirus może również wpływać na działanie wątroby. Lekarz mówi o „poważnym odkryciu”, które może prowadzić do „hospitalizacji w przypadku powikłań”.

Według profesora Xaviera Deparisa, dyrektora ds. Nadzoru zdrowia i bezpieczeństwa w ARS, wzrost liczby przypadków ma logiczne wyjaśnienie: „Możesz zarazić się dengą cztery razy w życiu, ponieważ istnieją cztery serotypy tej choroby”.

Większość wcześniej zidentyfikowanych zanieczyszczeń na wyspie należała do „typu 2 lub 3”, więc według hrabstwa populacja nie jest odporna na pierwszy typ, który został „zidentyfikowany na tym etapie” w 2021 roku.

Zakażenie wirusem ponownie powoduje cięższe objawy. „Prowadzi to do silniejszej odpowiedzi immunologicznej. Ponieważ jest to kolejny serotyp, wirus rośnie zamiast go zatrzymywać” – mówi dr Christine Kowalczyk.

Aby zwalczać te owady przenoszące wirusy, ARS i gminy na całej wyspie codziennie wdrażają środki zwalczania komarów. Strażacy zostali również wysłani na wyspę Reunion i 40 żołnierzy, którzy przybyli 31 marca w ramach wzmocnienia krajowego bezpieczeństwa cywilnego w zakresie kontroli komarów.

Członkowie rodziny Reunion są wezwani do „opróżniania fond’kour (sprzątanie ogrodu, w języku kreolskim)” i nie wyrzucania nigdzie swoich śmieci „w celu uniknięcia rozmnażania się owadów i ich larw”.