Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gorączka denga, kolejna epidemia, która dotyka również wyspę Reunion

Opublikowano w piątek, 23 kwietnia 2021 r., O godzinie 13:40

Wyspa Reunion stoi w obliczu dwóch epidemii: Oprócz rosnącej liczby przypadków wirusa Covid-19, od początku roku ponownie rozprzestrzeniła się gorączka denga, choroba przenoszona przez komary.

„Na wyspie Reunion występuje nie tylko wirus koronowy, ale także denga. W szczególności występuje denga”, wzdycha gorzko lekarz pierwszego kontaktu, który został umieszczony w porcie. Tylko w tym zachodnim mieście odnotowano ponad 50% wszystkich 6188 przypadków dengi zidentyfikowanych na całej wyspie od początku roku.

Gubernatorstwo nie wyjaśnia tego celu, ale powiedział w czwartek, że 23 z 24 gmin na wyspie zostało dotkniętych „epidemią na wyłaniającym się etapie”. W rzeczywistości odnotowano 1416 nowych przypadków gorączki denga, a dwie osoby zmarły na tę chorobę na Reunion między 5 a 11 kwietnia.

Według władz sanitarnych od początku stycznia choroba spowodowała 694 wizyty w nagłych wypadkach i 224 hospitalizacje.

Ta fala pandemii pojawia się pośród nagłego wzrostu liczby przypadków Covid-19. W zeszłym tygodniu odkryto 918 nowych przypadków, a sześć osób zmarło z powodu koronawirusa. Od początku epidemii 11 marca 2020 r. 141 pacjentów zmarło z powodu choroby, w tym 70 w ciągu ostatnich sześciu tygodni.

Mieszkańcy Reunion są świadomi istnienia dengi, której w przeciwieństwie do Covid-19 nie można przenosić z człowieka na człowieka. Komary stają się nosicielami wirusa, gryząc chorych, a następnie przenosząc go na osoby zdrowe.

Wirus występuje w czterech typach zjadliwości. Trzech z nich jest na Reunion. Krążą po wyspie od 2017 roku, a fale epidemii pojawiają się w okresie południowego lata (od grudnia do kwietnia).


Według danych Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS) w latach 2018-2020 zidentyfikowano ponad 40000 pacjentów – z szacunkowo 120000 zakażeń – co doprowadziło do ponad 1700 hospitalizacji i 42 zgonów.

READ  Covid-Omicron: Jakie są „duchy” wirusa wykryte w jelitach pacjentów?

Ale tym razem choroba jest znacznie bardziej zjadliwa. Kilku lekarzy miejskich zgłosiło pacjentów cierpiących na ciężkie formy gorączki denga.

Bardziej gwałtowne objawy

Oprócz gorączki, bólu stawów, utraty apetytu i chronicznego zmęczenia, może to mieć wpływ na wzrok. – To efekt, który obserwowaliśmy już w zeszłym roku, ale na szczęście nie ma daleko idących konsekwencji – mówi Christine Kowalczyk, prezes Związku Lekarzy Liberalnych.

Wirus może również wpływać na działanie wątroby. Lekarz mówi o „poważnym odkryciu”, które może prowadzić do „hospitalizacji w przypadku powikłań”.

Według profesora Xaviera Deparisa, dyrektora ds. Nadzoru zdrowia i bezpieczeństwa w ARS, wzrost liczby przypadków ma logiczne wyjaśnienie: „Możesz zarazić się dengą cztery razy w życiu, ponieważ istnieją cztery serotypy tej choroby”.

Większość wcześniej zidentyfikowanych zanieczyszczeń na wyspie należała do „typu 2 lub 3”, więc według hrabstwa populacja nie jest odporna na pierwszy typ, który został „zidentyfikowany na tym etapie” w 2021 roku.

Zakażenie wirusem ponownie powoduje cięższe objawy. „Prowadzi to do silniejszej odpowiedzi immunologicznej. Ponieważ jest to kolejny serotyp, wirus rośnie zamiast go zatrzymywać” – mówi dr Christine Kowalczyk.

Aby zwalczać te owady przenoszące wirusy, ARS i gminy na całej wyspie codziennie wdrażają środki zwalczania komarów. Strażacy zostali również wysłani na wyspę Reunion i 40 żołnierzy, którzy przybyli 31 marca w ramach wzmocnienia krajowego bezpieczeństwa cywilnego w zakresie kontroli komarów.

Członkowie rodziny Reunion są wezwani do „opróżniania fond’kour (sprzątanie ogrodu, w języku kreolskim)” i nie wyrzucania nigdzie swoich śmieci „w celu uniknięcia rozmnażania się owadów i ich larw”.