Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gonet: Wiadomości rynkowe od 19 kwietnia

Dow -0,11%, S&P 500 -0,02%, Nasdaq -0,14%, Russell 2000 -0,74%, SOX + 1,88%, Eurostoxx zamknięte, SMI zamknięte.

Na Wall Street wyjątkowo brakuje inspiracji w Poniedziałek Wielkanocny. Główne indeksy kończą dzień blisko salda, nie bez zamieszania w trakcie sesji, ale wolumeny handlu spadły o 20% w porównaniu ze średnią z ostatnich 30 dni. Zamiast tego szukamy tzw. akcji z wartością, podczas gdy zmienność jest nieco mniejsza, VIX zamyka się na 22,17. S&P500 (SPX) nie zdołał utrzymać się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, spokojny, ale niezbyt optymistyczny na giełdach. Trzeba powiedzieć, że rentowności obligacji nie zmniejszają presji, przy czym dziś rano cena 10-letnich obligacji w USA wyniosła 2,85%. Z drugiej strony spłaszczyła się krzywa dochodowości, co do niedawna wysyłało sygnały ostrzegawcze o wzroście w USA. Luka dochodowości między 2 a 10 rokiem wynosi 40 punktów, a 5 do 10 lat wzrasta do 6 punktów. Dzisiejsza platforma SPX składa się z Energy, Finance i Consumer Estimation.

Czy ci się to podoba, czy nie, głównym problemem na tym rynku nie jest ani Covid, ani wojna na Ukrainie. Inflacja jest tym, o czym wszyscy myślą. W tym kontekście uważnie słuchamy członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Ostatni mówca, James Bullard, powtórzył, że Fed powinien obniżyć stopy procentowe do około 3,5% do końca roku, zaczynając od podwyżki o co najmniej 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu. Interrogé sur la possibilité d’un mouvement de 75 points de base, odpowiedzialny za Réserve Fédérale de Saint-Louis répond qu’il ne l’exclut pas, bien que plus 50 points de base «ne soit pas mon scénario de base W tym momencie”. Dodaje, że ceny są zbyt wysokie, mówiąc, że FOMC musi „bardzo szybko wrócić do neutralności”.

W odniesieniu do wyników spółki nadal monitorujemy w szczególności sektor bankowy. Bank of America (BAC +3,4%) odnotował wzrost po tym, jak pobił szacunki dotyczące zysku na akcję i przedstawił zachęcające komentarze na temat silnego ożywienia trendów w wydatkach. Charles Schwab (SCHW -9,4%) opublikował rozczarowujące wyniki, podczas gdy BNY Mellon (BK -2,3%) osiągnął 52-tygodniowe minimum po opublikowaniu zgodnych z oczekiwaniami wyników.

READ  Szczęśliwy jako Francuz w Polsce!

Wiadomości z Chin są mieszane. Koronawirus pozostaje poważnym problemem w tym kraju i chociaż statystyki gospodarcze pod koniec tygodnia wydają się uspokajać, wrócę do tego poniżej. Znowu mówimy o akcjach technologicznych, Pekin zmaga się z nową częścią tego segmentu: internetowymi grami wideo, szczególnie na platformach streamingowych. Ze swojej strony Bank Światowy koryguje swoją dokładność globalnego wzrostu z 4,1% do 3,2% w tym roku z powodu wojny na Ukrainie. Należy również pamiętać, że gaz ziemny jest w USA na najwyższym poziomie od 13 lat, popyt pozostaje wysoki, a temperatury w tym sezonie są poniżej normy.

Zaczyna się robić ciekawie… Apollo Global Management planuje wziąć udział w projekcie Elon Musk, po złożeniu oferty przejęcia o wartości 43 miliardów dolarów. Równolegle Twitter przyjmuje „toksyczną pigułkę” chroniącą przed wrogimi ofertami przejęcia, z której można skorzystać, jeśli którakolwiek ze stron nabędzie 15% akcji bez uprzedniej zgody; Wiadomości z weekendu pokazują, że Musk może w najbliższych dniach ogłosić plan przejęcia, szukając partnerów do przetargu. Klatka piersiowa Thoma Bravo myśli o skoku do walki. Aktywność na Twitterze wzrosła wczoraj o 7,6%.

Wołodymyr Zełenski ogłosił, że siły rosyjskie rozpoczęły kampanię okupacji Donbasu. Ostatni obrońcy Mariupola nadal trzymają się razem. Śmiertelne ciosy dotknęły Lwów, w pobliżu granicy z Polską.

Stany Zjednoczone przestały wymagać od osób podróżujących samolotami, pociągami i innymi środkami transportu publicznego noszenia masek po tym, jak sędzia federalny unieważnił mandat. Orzeczenie zapadło w pozwie wniesionym w zeszłym roku przez Health Freedom Defense Fund, grupę, która twierdzi, że koncentruje się na „niezależności cielesnej” jako prawie człowieka. CDC nakazał unieważnienie polisy w lutym 2021 r. United i Alaska Air zniosą wymóg noszenia maski podczas lotów krajowych i niektórych międzynarodowych.

Jen traci trzynasty dzień z rzędu, przedłużając swoją najdłuższą passę strat od co najmniej pół wieku, w obliczu spekulacji, że stopy procentowe w USA i Japonii będą nadal się różnić. Minister finansów Shunichi Suzuki eskaluje swoją werbalną interwencję, powołując się na gwałtowne osłabienie waluty i zauważając, że słaby jen ma „poważne wady” dla gospodarki. Dziś rano do zdobycia dolara potrzeba 128,14 jenów.

READ  TotalEnergies będzie obsługiwać nowy terminal LNG w Le Havre

Rozpoczęcie budowy mieszkań w USA i pozwolenia na budowę w marcu mają rozpocząć się o 14:30. Chiny odnotowują nieco lepszy niż oczekiwano wzrost PKB w pierwszym kwartale. Jednocześnie bank centralny kraju obniża poziom rezerw obowiązkowych, nakłaniając banki do inwestowania nadwyżki w gospodarkę.

Credit Suisse: Jefferies nadal ma zostać utrzymany, a celem jest 7,40 do 7,30 franków. Holcim: Barclays przechodzi od nadwagi do nadwagi online, skupiając się na 45 frankach. Novartis: Jefferies pozostaje po stronie kupna, a cena docelowa wzrosła z 95 CHF do 100 CHF. Roche: UBS przechodzi z neutralnego na sprzedaż, dążąc do 345 franków. Jefferies pozostaje po stronie kupującego, a cena docelowa wzrosła z 425 CHF do 450 CHF. Chińska filia Volkswagena stopniowo wznowi działalność w swoich fabrykach w północno-wschodnim mieście Changchun.

Dziś wieczorem i dziś rano w Azji wskaźniki są podzielone. Tokio i Seul zyskały odpowiednio 0,69%, 1,03%, podczas gdy Hongkong i Szanghaj straciły 2,39% i 1,41%. Kontrakty terminowe SPX wzrosły o 18 punktów, a Europa odnotowała spadek o 0,5% o 9 rano. Tydzień zostanie poprzedzony wynikami takich firm, jak L’Oréal, Johnson & Johnson, Netflix, IBM, Tesla, Procter & Gamble, ASML, Rio Tinto i Nestlé. Ropa naftowa jest wspierana, baryłka WTI kosztuje 108 USD, podczas gdy złoto wciąż jest poszukiwane, a uncja rozwija się po 175 USD. Dolar jest również mocny, notując 1,0784 w stosunku do euro.