Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Główny turecki Isbank przestał korzystać z rosyjskiego systemu płatności Mir.

Pod naciskiem amerykańskiego Ministerstwa Skarbu turecki Isbank przestał korzystać z rosyjskiego systemu płatności Mir.

Według Bloomberga, Isbank, największa instytucja kredytowa w Turcji, przestała korzystać z rosyjskiego systemu płatności Mir, który jest popularny wśród turystów z Rosji. Posunięcie to nastąpiło po ostrzeżeniu Departamentu Skarbu USA, który w zeszłym tygodniu zniechęcił instytucje finansowe do zawierania lub rozszerzania umów z rosyjskim operatorem systemu Mir.

Turcja nie przyjęła sankcji wobec rosyjskich instytucji w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Cztery inne rosyjskie banki korzystają z systemu Mir. 5 sierpnia prezydent Recep Tayyip Erdogan, po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, powiedział, że Mir ułatwia turystykę między ich dwoma krajami.

Przy tej okazji obaj przywódcy starali się pokazać swoją bliskość, uzgadniając w szczególności płatności za dostawy energii w ich walutach. Porozumienie to zaalarmowało zachodnich partnerów Ankary. Ministerstwo Skarbu USA odpowiedziało, ostrzegając tureckie firmy, że prowadzenie interesów z niektórymi rosyjskimi podmiotami i osobami fizycznymi może skutkować sankcjami.

Prezydent Erdogan żegluje po grzbiecie od rozpoczęcia inwazji w lutym. Przedstawiając swój kraj jako mediatora, pomógł zawrzeć porozumienie o wznowieniu eksportu zboża z portów ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego.

I kiedy pomagał uzbroić Ukrainę, publicznie bronił Władimira Putina przed sankcjami i wzywał, by tego nie ” zbagatelizować „ Rosja.

Jej stosunki z Kijowem, w tym dostawy broni, takiej jak drony, irytowały Moskwę. Jednak Ankara pozostaje ważnym partnerem Rosji, ponieważ sankcje zamknęły wiele możliwości handlowych i inwestycyjnych w Moskwie.

READ  Eiffage wygrywa dwa kontrakty na morską energetykę wiatrową w Wielkiej Brytanii