Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Reindustrializacja została osłabiona przez kryzys, ale wzmocniona przez transformację energetyczną

Reindustrializacja we Francji może zostać zakłócona przez wojnę na Ukrainie, inflację i kryzys energetyczny, ale nadal czerpie korzyści z transformacji energetycznej, projektując elektrownie fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe lub baterie, zauważa dane przesłane przez specjalistę Trendeo.

W II kwartale 2022 roku Trendeo odnotowało 20% spadek tworzenia miejsc pracy w firmach w porównaniu do I kwartału. Sektory telesprzedaży, call center i usług online reagują bardzo w odpowiedzi na bezpośrednią sytuację gospodarczą, na spowolnienie wzrostu zidentyfikowane przez Trendeo, z 6583 i 1092 miejscami pracy zredukowanymi bardziej niż te utworzone w tych dwóch sektorach w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy rok.

Ze swojej strony przemysł tradycyjny nadal zwiększał zatrudnienie, ponieważ liczba nowych miejsc pracy osiągnęła 26 625 miejsc pracy w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku, co stanowi dodatnie saldo netto 10 074 w porównaniu z okresem od stycznia do sierpnia 2021 r. 90 nowych fabryk widziałem światło. Od dziś pierwsza połowa z 35, która się zakończyła.

„Początek upadku czy otwór wentylacyjny?”Trendeo, raport półroczny, który dwa razy w roku identyfikuje i analizuje wszystkie zapowiedzi inwestycji przedsiębiorstw na terenie Francji, nie ma sensu. „Do końca sierpnia nie widzimy gwałtownego spowolnienia w całej gospodarce”., mówi raport. Ale w kwietniu bilans tworzenia i redukcji miejsc pracy załamał się „Mniej niż 2021”zauważyć.

Wydaje się również, że utknął w martwym punkcie wzrost transferów przedsiębiorstw, który był rekordowy w 2021 roku. W pierwszej połowie Trendeo naliczyło 28 transferów na 4 transfery. W drugiej połowie 2021 r. relokacje i offshoring wyniosły odpowiednio 44 i 4, a w pierwszej połowie 2021 r. 46 i 12. „wysoki” A „Wiele niepokojących oznak działalności przemysłowej nie przekłada się (druga?) decyzje zamykająceTrendeo dodaje.

READ  Wspólna chrześcijańska rezydencja w zamku w Vodrecourt

Po stronie startupów od stycznia do sierpnia 2022 odbyło się 400 kampanii fundraisingowych, w porównaniu do 518 w tym samym okresie w 2021 roku, co oznacza spadek o 23%. Z drugiej strony suma pozyskanych środków wzrosła o 54% do 5,7 mld euro w 2022 r. w porównaniu z 3,7 mld w ubiegłym roku.

Wreszcie, Trendeo przeanalizowało około 1500 wielkoskalowych inwestycji przemysłowych – o powierzchni ponad 50 hektarów – ogłoszonych na całym świecie w latach 2016-2022 i włączonych do swojej bazy danych. Jeśli Stany Zjednoczone mają 415, Chiny 124, a Wielka Brytania 32, to Francja ma tylko siedem, Niemcy 11, a Polska/Węgry/Czechy razem mają dziesięć.

Siedem francuskich projektów przemysłowych przedstawionych w tym spisie dotyczy sektora energetycznego i jest powiązanych z trwającą transformacją: cztery projekty farm słonecznych w Alones (Lotes-et-Garonne), Labarde (Girond), Total Quadran w Holchine (północ), i MontanSolar & Luxel w Forbach (Lotaryngia), projekty produkcji turbin wiatrowych w Bretanii, projekt fabryki samochodów elektrycznych Verkor na północy oraz projekt produkcji paneli słonecznych Carbon w regionie Loary, w Rhône-Alpes, wskazuje Trendeo.

„Francja ma tkankę przemysłową, która nabiera nieco dynamiki, ale wciąż walczy o zabezpieczenie dużych projektów montażu końcowego w sektorach motoryzacyjnym i elektronicznym, tracąc w ten sposób szansę na rozwinięcie struktury podwykonawców w ETI i MŚP”Autor badania David Kosker i redaktor Trendeo powiedział AFP.