Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gigantyczne pasma galaktyk będą się kręcić!

Przez ponad 10 miliardów lat galaktyki i gromady galaktyk łączyły się, tworząc rodzaje połączonych kosmicznych włókien o długości setek milionów lat świetlnych. Obserwacje potwierdzają teraz tezę, że te włókna są poruszane ruchami obrotowymi, które powodują ich skręcanie. Nie jest jeszcze jasne, dlaczego tak jest, ale niektóre możliwości są obiecujące.

gwiazdy włącz galaktyki spiralne Skręć, ale jest prawo budowa ciała co nazywa się zapisz filmowy moment. Dlatego gwiazdy nie mogą zacząć się spontanicznie obracać i konieczne jest wyjaśnienie źródła ich rotacji. Ponieważ możemy powiązać momenty kątowe z różnymi rzeczami, których suma musi być zachowana, możliwe jest zatem uwzględnienie transferów między tymi różnymi momentami kątowymi. Tak więc spowolnienie ruchu obrotowego Ziemi z powodu siły pływowe wzajemne z Księżyc Powoduje to, że orbitalny moment pędu naszego normalnego księżyca wzrasta, podczas gdy moment pędu naszej niebieskiej planety maleje, a więc Księżyc od niego oddala się.

w jednym chmura międzygwiezdna proces molekularnyZawalić się, Rzecz Staje się turbulentny i rozpada się na mniejsze obłoki, które obracają się w różnych kierunkach, podczas gdy obłok pierwotny nie może obracać się bez całkowitego momentu pędu. Współcześni kosmolodzy starają się wyjaśnić narodziny galaktyki Duże struktury, które grupują te galaktyki w gromady, również wiążą się z kolapsem grawitacyjnym.

Takie duże kampanie inwigilacyjne Cyfrowy przegląd nieba Sloana (SDSS) pozwoliło nam uczciwie zmapować plikWszechświat Można to zaobserwować, pokazując, że gromady galaktyk z czasem łączą się w splątane włókna różnego rodzaju bąbelków.” kosmiczne pustki » Mniej bogate w galaktyki i Gaz tych wątków. Charakterystyczna wielkość tych struktur jest rzędu kilkuset milionówlata świetlne.

Prezentacja Cyfrowy przegląd nieba Sloana. Aby uzyskać dość dokładne tłumaczenie na francuski, kliknij biały prostokąt w prawym dolnym rogu. Powinno pojawić się tłumaczenie na język angielski. Następnie kliknij nakrętkę po prawej stronie prostokąta, następnie kliknij „Napisy”, a na koniec „Tłumacz automatycznie”. Wybierz „Francuski”. © Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Duże struktury kosmiczne mogą być odtwarzane przez superkomputery

Wiemy, jak się rozmnażać dzięki symulacja numeryczna Do pewnego momentu te kosmiczne struktury (pokazane na wideo na górze artykułu) zakładając, że… wielka eksplozja Oprócz cząstek barionowych, które tworzą znane jądra na Ziemi i w and Układ Słoneczny tak zwane cząstki czarna materia które wiemy, w większości i jeśli istnieją, nie powinny być w stanie emitować promieniowania elektromagnetycznego, a przynajmniej w bardzo niewielkim stopniu.

READ  zdrowie. Ospa małp zmieni swoją nazwę, dlatego

dominujący w Masa Dla mnie bariony, rozkłady cząstek ciemnej materii początkowo zapadałyby się grawitacyjnie bardzo szybko, powodując rozkłady barionów. Dlatego pierwsze symulacje numeryczne wykorzystywały tylko cząstki ciemnej materii, ponieważ to one powinny wywoływać główne efekty, a przede wszystkim nie mieliśmy mocy obliczeniowej, aby brać pod uwagę Zawieszenie Zachowanie się barionów w rozkładzie ciemnej materii i rozpad samej materii normalnej. Ale na początku XXI wiekumi Wiek zmienił to i coraz więcej astrofizycy Udało się wprowadzić efekty takie jak eksplozje wybuchowe supernowe lub nawet sloty galaktyka supermasywne czarne dziury. Następnie zgodność między obserwacjami a symulacjami numerycznymi uległa jedynie poprawie, do tego stopnia, że ​​umożliwiła na przykład rewolucję w modelu wzrostu galaktyki, który obecnie opiera się na modelu wzrostu galaktyki. zimne prądy.

Jednak kontynuując analizę danych z SDDS, szczególnie tych, które dają dostęp do galaktycznych ruchów we włóknach kosmicznych, Naukowcy astronomii Z Instytutu LeibnizaAstrofizyka Z Poczdamu (AIP) w Niemczech, wraz z kolegami z Chin i Estonii, uważają, że dokonali niesamowitego i wspaniałego odkrycia.

Wyjaśniają w artykule opublikowanym w prestiżowym magazynie astronomia naturalnaI choć raz w wolnym dostępie, pomiary Dopplera zmieniły kolor na czerwony i niebieski, po umiejętnej ich analizie, ujawniając to, czego nikt jeszcze nie widział. Można znaleźć nie tylko obracające się galaktyki i gromady galaktyk, ale same włókna, złożone z galaktyk i gromad galaktyk, krążą od nich o około setki milionów lat świetlnych i mają średnicę kilku milionów lat świetlnych.

Noam Libeskind, kosmolog, który rozpoczął projekt w AIP, w komunikacie prasowym Instytutu Leibniza wyjaśnia o tym odkryciu, że: W tej skali galaktyki zachowują się jak cząsteczki pyłu. oni ruszają się oczodół W postaci śmigieł lub śrub obracają się wokół środka knota, gdy biegnie wzdłuż niego. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego ruchu obrotowego w tak masywnych skalach, a to oznacza, że ​​musi istnieć nieznany dotąd mechanizm fizyczny odpowiedzialny za pary sił, które powodują wirowanie tych ciał. ».

READ  Trzej chińscy astronauci pomyślnie wrócili na Ziemię

teoria momentu pływowego Lub nadciekłą ciemną kwantową materię?

A co z ostatnim zdaniem? Co ciekawe, jak podkreślają autorzy artykułu w article astronomia naturalnaMniej więcej w tym samym czasie inny zespół badaczy doszedł do wniosku, że kosmiczne włókna powinny wykazywać wielkoskalowe ruchy obrotowe, ale tym razem na gruncie teoretycznym.

Tak więc Mark Neirinc z Uniwersytetu Kraju Basków w Bilbao w Hiszpanii przeprowadził badania z kolegami, które zaowocowały artykułem opublikowanym w słynnej gazecie Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (MNRAS). Badając dane wygenerowane przez słynną symulację numeryczną z cząstkami ciemnej materii, symulację milenijną (Symulacja milenijna) badacze ci wykazali, że we włóknach kosmicznych muszą występować ruchy wirowe i zdali raport zespołowi Noama Libeskinda.

Według nich ruchy te można łatwo wytłumaczyć w ramach Standardowy model kosmiczny Poprzez aktywację znanego mechanizmu, który został wyjaśniony na początku tego artykułu, nazwany przez kosmologów i astrofizyków teoria momentu pływowego (TTT). Ale co to wszystko znaczy?

„Symulacja milenijna” (Symulacja milenijna) został wykonany ze Standardowego Modelu Kosmologicznego. Dobrze odtwarza włóknistą strukturę obserwowalnego Wszechświata z supergromadami galaktyk tworzącymi sieć długich włókien, które powstały w historii wszechświata. Żółte kropki reprezentują galaktyki, a rozkład ciemnej materii można zobaczyć w fioletowo-fioletowym kolorze. © Konsorcjum Virgo, YouTube, Cristianfcao

Aby to zrozumieć, musimy pamiętać, że przez pewien czas myśleliśmy, że spiralna struktura galaktyk, a zwłaszcza ich rotacja, jest pozostałością stanu nieuporządkowania płynu materii, początkowo w postaci plazmy pozostałej po Wielkim Wybuchu. , to składa się głównie zwodór Ihel. To pomysł, który pojawił się wcześniej od Weizsackera (1947) i Dżammu (1952). Ale jak wyjaśniono Nagroda Nobla Jamesa Peeblesa w dziedzinie fizyki W swojej słynnej książce Zasady kosmologii fizycznej, idea ta została porzucona, w każdym razie w swojej pierwotnej formie, ponieważ jest ona sprzeczna z obserwacjami przewidywań, które później wysnulibyśmy z teorii Wielkiego Wybuchu. Fred Hoyle, około 1950 roku, wtedy Peebles sam od 1969, wyjaśni rotację galaktyk poprzez efekty para sił Powstająca międzygalaktyczna fala pływowa, szczególnie w kadrze teoria momentu pływowego.

Pomysł, jak powiedzieliśmy, polega na tym, aby zacząć od niejednorodnej chmury materii w kolapsie grawitacyjnym. Rozdzieli się na mniejsze chmury, które mogą obracać się wokół siebie, ponieważ całkowity moment pędu chmury jest następnie rozdzielany między same obracające się chmury i ruchy orbitalne tych chmur wokół siebie, oddziałując na siebie siłami pływowymi, jak to ma miejsce między Ziemią a Księżycem.

READ  Szczepionka rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia między nadziejami a wątpliwościami

Jednak nadal mieści się w ramach Standardowego Modelu Kosmologicznego z materią i ciemna energia, Mark Nerink i współpracownicy proponują również inną dyrektywę opartą na hipotezie, że Ciemna materia faktycznie zachowuje się jak nadciek kwantowy. Wiemy, że z liniami mogą zachodzić ciekawe zjawiska wiruje w takich nadcieczach poprzez przeprowadzone eksperymenty i teorie związane z helem 4 super płynny.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?