Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja nie widzi łatwego rozwiązania choroby buraka cukrowego bez pestycydów nikotynowych

Stos zebranych buraków cukrowych jest wyświetlany w Hem Lenglet we Francji, 5 października 2020 r. Zdjęcie REUTERS / Pascal Rossignol / File

Żadna z alternatyw dla pestycydów neonikotynoidowych w celu ochrony upraw buraka cukrowego nie radzi sobie wystarczająco dobrze, poinformowała w środę francuska agencja zdrowia Ansys, ponieważ kraj szuka sposobów na zrezygnowanie z substancji chemicznej uważanej za szkodliwą dla pszczół.

Francja zawiesza zakaz stosowania neonikotynoidów w uprawach buraka cukrowego najpóźniej do 2023 r., aby pomóc rolnikom i producentom cukru, których produkcja spadła po tym, jak żółte wirusy rozprzestrzeniane przez mszyce zdziesiątkowały pola w całym kraju.

Francja jest największym producentem buraków cukrowych w Unii Europejskiej i jest domem dla niektórych z największych producentów cukru, w tym Tereos i Cristal Union.

ANSES zauważył, że zidentyfikował cztery krótkoterminowe rozwiązania zastępujące neonikotynoidy. Są to dwa tradycyjne produkty fitosanitarne o właściwościach owadobójczych, a także dwie techniki uprawy – mulczowanie i nawożenie organiczne – na poletkach uprawianych w celu ograniczenia liczebności mszyc.

Wśród rozwiązań długoterminowych należy wymienić syntetyczne produkty fitosanitarne pochodzenia naturalnego; mikroorganizmy; owady drapieżne lub pasożytnicze, które składają jaja wewnątrz mszyc; oleje roślinne i mineralne zapewniające fizyczną ochronę buraków; Oraz metody uprawy, które łączą uprawę buraków i innych roślin.

ANSES zauważył w opublikowanej w środę opinii, że „większość alternatywnych rozwiązań uznanych za możliwe do zastąpienia przez neonikotynoidy wykazuje uzasadnioną, ale niewystarczającą skuteczność, gdy są stosowane samodzielnie, w obniżaniu poziomu szkód do akceptowalnego progu ekonomicznego”.

Stosowanie neonikotynoidów na większości upraw zostało zakazane w Unii Europejskiej w ramach wysiłków na rzecz powstrzymania spadku liczebności pszczół. Czytaj więcej

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.