Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

FIM Speedway GB: szalony tłum, uznani mistrzowie: w Polsce żużel rywalizuje o piłkę nożną

Położony nad spokojną Wisłą warszawski Stadion Narodovi w sobotę ryczy radością. Nie pozdrawiajcie wyczynów zespołu Roberta Lewandowskiego, który nie wrócił do swojej zwykłej jaskini aż do 14 czerwca, aby rzucić wyzwanie Belgii. Nie przegapił też finału Pucharu Polski, który na początku maja wygrał Rakov Chestochova z Lek Bosnan (3-1). Ale dobrze jest śledzić drugą fazę FIM Speedway Grand Prix 2022, która powinna zgromadzić około 55 000 widzów.

Widziane z Francji, te liczby wystarczają, aby stworzyć iluzję, że moralność we Francji jest bardzo tajemnicza. Jednak w Polsce tor – potocznie zwany żużel – zajmuje ważne miejsce na boisku. Te wyścigi motocykli bez hamulców na torach Oval i Cinder urzekają tłumy, wypełniając co weekend ogniste areny i inspirując niezaprzeczalnie sławnych pilotów. Ale jak wytłumaczyć takie wydarzenie?

Żużel

Samochody uruchamiane z prędkością 120 km/h bez hamulców: odkryj pas prędkości w całej okazałości

18 godzin temu

Przedpelski wziął na siebie wszystkie niebezpieczeństwa w ostatnim zakręcie… i plandeki się skończyły

Światowej Ligi Sławy

Pierwsze tego typu wyścigi motocyklowe, organizowane w Polsce na początku lat 30., cieszyły się prawdziwym rozkwitem, zwłaszcza pod koniec II wojny światowej. W tamtych czasach jednoślady były znacznie tańsze od samochodów. Polacy rozpoczęli lokalną ligę w 1948 roku, a następnie osadzili się w Mistrzostwach Świata, gdzie ścierali się głównie z Brytyjczykami i Skandynawami.

Koniec zimnej wojny i upadek żelaznej kurtyny to kolejny punkt zwrotny: zagraniczni piloci mogą teraz dołączyć do polskiej ligi, która zyskuje na sile. Nawet dzisiaj Speedway Extralica skupia najlepszych kierowców na świecie i służy jako wizytówka wysoce zorganizowanej dyscypliny (wyścigi indywidualne, podwójne lub zespołowe, srebrne i brązowe kaski nagradzające młode talenty).

Ale jak Woffinton zdołał wydostać się z tego interesującego wypadku?

Zmarzlik polubił Lewandowskiego

Wyścigi Extralica często odbywają się przed tysiącami lub dziesiątkami tysięcy widzów. Przeciętny tłum wystarczy, aby stworzyć jakąś formę ekstraklasy na lokalne mistrzostwa w piłce nożnej, a jej głośniki nie są cały czas przepełnione. Kluby żużlowe korzystają ze znacznej pomocy rad miejskich, które mają możliwość tworzenia nowoczesnych aren poświęconych wyścigom. Jest to szczególnie widoczne w średnich i małych miastach, gdzie praktyka może prowadzić do awansów na poziomie krajowym.

Bartosz Zmarzlik (w środku) wygrywa pierwszy etap FIM Speedway Grand Prix 2022 w sobotę 30 kwietnia w Chorwacji.

Dzięki: Getty Images

Wreszcie, entuzjaści żużla mają do uczczenia statuetki od wczoraj Tomasza Golloba (mistrza świata w 2010 roku) do dzisiejszego Bartosza Zmarzlika (koronowany na całym świecie w 2019 i 2020 roku). Dowodem jego ogromnej sławy był wybór polskiego sportowca roku 2019, a nie konkretnego Roberta Lewandowskiego. Zwycięzca etapu otwarcia sezonu 2022, który odbył się dwa tygodnie temu w Gorkhen, spróbuje zrobić to ponownie w ten weekend w Szkocji. Ogromna warszawska publiczność nie potrwa długo, by wiwatować.

Żużlowy GPS

Untouchable Zmarzlik i polski duet: Jeszcze raz obejrzyj finałowy mecz na wideo

30.04.2022 o 21:38

Żużlowy GPS

Przedpelski wziął na siebie wszystkie niebezpieczeństwa w ostatnim zakręcie… i plandeki się skończyły

30.04.2022 o 20:01

READ  Wiadomość zapewniająca do niego o stanie zdrowia nogi Welsa przed przyjęciem do szpitala