Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kończy rozmowy z Brukselą w sprawie wstrzymanego planu naprawy

Polska kończy rozmowy z Brukselą w sprawie wstrzymanego planu naprawy

Polski rząd poinformował w piątek 13 maja, że ​​Polska zakończyła rozmowy z Brukselą na temat postrządowego planu naprawczego, który pozwoli na jego szybkie udaremnienie przez Komisję Europejską. „Grupa po stronie polskiej i grupa utworzona przez szefa Komisji Europejskiej doszły do ​​porozumienia w sprawie treści.W kluczowych punktach porozumienia powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Mller.

Według niego oznacza to, że łączna wartość planu naprawczego wynosi około 35 miliardów euro.”Musi być należycie zatwierdzonyWkrótce został mocno przyjęty przez Brukselę. „Obecnie czekamy na ostateczną akcję Komisji Europejskiejdodał Mller.

Według Andrzeja Satosa, przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej, proces ma się zakończyć na początku czerwca. Konflikty o status wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a zwłaszcza izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego, uniemożliwiły po-polski rząd odzyskania z Brukseli.

W piątek Komisja Europejska nalegała w tweecie ”Polski program obejmuje następujące obowiązki: usunięcie izby dyscyplinarnej, reformę reżimu regulacyjnego oraz przywrócenie do pracy sędziów, którzy zostali bezprawnie zwolnieni.„Według cytowanego przez PAP polskiego ministra rozwoju i technologii, Polska zgodziła się na usunięcie i wprowadzenie izby regulacyjnej.”Niektóre zmianyObowiązek regulacyjny w drugiej połowie br.

Plan przedłożony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę dotyczący sali dyscyplinarnej jest obecnie omawiany w polskim parlamencie i może zostać przyjęty do końca maja. Zgodnie z prezydenckim projektem sędziowie zasiadający w izbie regulacyjnej mają możliwość wyboru lub przejścia w stan spoczynku z innej izby Sądu Najwyższego. Nowy system w miejsce kontrowersyjnego pokoju „”Izba Odpowiedzialności Zawodowej”.

Izba regulacyjna jest częścią gruntownej przebudowy polskiego sądownictwa, która jest postrzegana w UE jako krok wstecz od europejskich standardów demokratycznych. Warszawa uzasadnia te zmiany pragnieniem walki z korupcją w sądownictwie. Został ukarany grzywną Daily Finance za odmowę poszanowania decyzji Europejskiego Sprawiedliwości i za zignorowanie lipcowego orzeczenia sądu UE o zawieszeniu działalności tej izby regulacyjnej. Warszawa została również sankcjonowana finansowo za niezastosowanie się do orzeczenia TSUE w sprawie zamknięcia kopalni węgla.

READ  UE w końcu chwyciła za broń, by bronić praworządności przed Węgrami i Polską