Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fatalny stan polskiej gospodarki przeczy jej słabościom

Fatalny stan polskiej gospodarki przeczy jej słabościom

Opublikowano 12 października 2019 o godzinie 14:00

Rządowi łatwiej jest wygrać wybory, gdy gospodarka radzi sobie dobrze. Tak właśnie jest w Polsce i jest to łut szczęścia dla ultrakonserwatywnej partii rządzącej. wzrost W tym roku powinien on osiągnąć, a być może nawet przekroczyć 4,5%, plasując kraj w pierwszej trójce w Europie. Przeciwnie, dynamika konsumpcji napędzana transferami socjalnymi pozwala Polsce przeciwstawić się porażkom ze strony Niemiec, jej głównego partnera.

Co więcej, pomimo niemal pełnego zatrudnienia (bezrobocie na poziomie 3,3%), wynagrodzeń rosnących co roku od 2015 r. o około 7% i inflacji na poziomie 4%, konkurencyjność kraju pozostaje odporna. do kiedy?

Presja na finanse publiczne

Rząd przedstawił zrównoważony budżet na 2020 rok. Ale za Maciejem Witockim, Prezydentem Polscy pracodawcy, Lewiatan,Środki socjalne obiecane przed wyborami wywierają presję na finanse publiczne i stwarzają ryzyko wzrostu podatków od osób prawnych. Krajom Europy Zachodniej trudno będzie w przyszłości powiedzieć, że Polska jest uwikłana w dumping socjalny. »

Tak było na długo przed wejściem ultrakonserwatywnego rządu w sferę polskiego państwa opiekuńczego Europejskie Fundusze Strukturalne Przyspieszyło to transformację gospodarczą kraju. Od 2007 roku Unia Europejska przekazała Polsce ponad 105 miliardów euro na pomoc w finansowaniu infrastruktury, modernizacji rolnictwa i wspieraniu innowacyjnych projektów. Z poziomu życia z 2004 roku, wynoszącego 50% średniej europejskiej, Polska w 2017 roku wzrosła do 71% tej średniej.

Potrzebnych jest 50 tysięcy inżynierów

Jednakże na doskonałą kondycję gospodarki wpływają dwie słabości, które mogą spowolnić jej wzrost, jeśli nie zostaną szybko rozwiązane. Kryzys demograficzny , która obejmuje populację 2,8 mln mieszkańców (przed rokiem ponad 38 mln) w 2050 r., jeśli nic się nie zmieni, konieczne będzie wsparcie sił zewnętrznych travel au pays, które obejmują śmierć grobów dzieci. Dziś na wolnych stanowiskach pracy jest 200 000, w tym 50 000 inżynierów IT. Dwa miliony krótkoterminowych migrantów z Ukrainy i Białorusi to za mało, aby zrekompensować niedobory polskich pracowników.

READ  Małe i średnie kapitalizacje: Portzamparc publikuje swój wybór na czerwiec

Niewystarczające inwestycje

Tę niekorzystną sytuację demograficzną można zrównoważyć inwestując w badania i rozwój. Jego poziom utrzymuje się jednak na stałym poziomie około 1% PKB w porównaniu z ponad 3% w Niemczech. ” Poziom inwestycji w kapitał technologiczny jest w Polsce bardzo niski: Volkswagen zainstaluje tam 300 robotów Zakład montażowy w Poznaniu Ale to nie wystarczy. Musimy tworzyć miejsca pracy o większej wartości dodanej „W przeciwnym razie kraj na dłuższą metę pozostanie w kategorii krajów średniozamożnych” – podkreśla Maciej Witocki.