Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węgiel w sprzedaży na Czarny Piątek w Polsce

Węgiel w sprzedaży na Czarny Piątek w Polsce

Tegoroczne obniżki cen z okazji Czarnego Piątku obejmą także sprzedaż węgla w Polsce – poinformowała w poniedziałek największa polska spółka wydobywcza w notatce prasowej opublikowanej na platformie X (dawniej Twitter).

• Przeczytaj także: zobaczyć | Pacjent odzyskuje zdolność mówienia po przeszczepieniu krtani

• Przeczytaj także: Sekretarz obrony USA na Ukrainie, aby zapewnić wsparcie USA

PGG (Polska Grupa Górnicza) oferuje rabat w wysokości 200 zł (około 45,90 euro), czyli od 15% do 18%, za każdą tonę węgla zakupionego w Internecie w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek procesu handlowego zwanego „czarnymi tygodniami”.

Ponieważ w ten weekend w Polsce spadły pierwsze opady śniegu, a ceny węgla są typowo wysokie o tej porze roku, spółka ogłosiła drugą znaczącą obniżkę cen w ciągu tygodnia, zapowiadając już w poniedziałek obniżkę o 200 zł za tonę.

Te powtarzające się wyprzedaże pokazują złożoną sytuację, w jakiej znajdują się polskie spółki węglowe, które w zeszłym roku zgromadziły duże zapasy, zanim w tym roku stanęły w obliczu spowolnienia popytu.

Jak podaje GUS, w 2021 roku nadal około 20% Polaków będzie ogrzewać węglem, w porównaniu do 36% w 2018 roku.

Ten znaczny spadek można wytłumaczyć w szczególności ogromnymi dotacjami rządowymi mającymi na celu wymianę pieców węglowych – głównej przyczyny złej jakości powietrza – na mniej zanieczyszczające alternatywy.

READ  Konkurs na najlepszy rogalik w Nowym Jorku: lista 12 finalistów