Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski Trybunał Praw Człowieka popiera odmowę obywatelstwa europejskiego

ten Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił apelację pary jednopłciowej kwestionującej odmowę Polski nadania obywatelstwa ich dwójce dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych z macierzyństwa zastępczego (GPA).

Czy decyzja może rodzić pytanie o orzecznictwo, które do tej pory opowiadało się za uznaniem ojcostwa po ucieczce do macierzyństwa zastępczego? 9 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wydał orzeczenie na korzyść Polski, która odmawia przyznania obywatelstwa dwóm dzieciom urodzonym z macierzyństwa zastępczego w Kalifornii (zachodnie USA).

Przeczytaj także:

Sami i Ismail (imiona zmienione) urodzili się w Kalifornii w 2010 roku, jako rodzice, którzy natychmiast uciekli się do GPA. Wymiar sprawiedliwości w Kalifornii potwierdził, zanim dzieci się urodziły, że para rzeczywiście była rodzicami dzieci, a sami byli obywatelami USA i Izraela. Ale dwa lata po urodzeniu, gdy rodzice chcą uzyskać obywatelstwo polskie dla swoich dzieci, prawdziwy ojciec odrzuca je przez polskie władze.

Macierzyństwo zastępcze zakazane w Polsce

Powód został powołany jako taki „Polski porządek publiczny” : dzieci urodzone z macierzyństwa zastępczego, w Polsce zabronione. Co więcej, polskie sądownictwo przekonuje, że rodzicami Ismaila i Samiego są kobieta, która ich urodziła i… jej mąż, który nie ma żadnego związku z dziećmi. Prawdziwi rodzice twierdzą, że ze względu na sytuację geopolityczną rozważają wyjazd z Izraela, gdzie mieszkają, do Unii Europejskiej i że obywatelstwo polskie dzieci im pomoże. Polscy Żydzi z rodziny, która zginęła w Holokauście, dziedzictwo narodowości ma dla nich także ważne znaczenie symboliczne.

Wreszcie Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść Polski. Uważa, że ​​obywatelstwo izraelskie już teraz odpowiednio chroni dzieci. „To prawda, że ​​polskie władze odmawiają uznania zagranicznego aktu urodzenia potwierdzającego pochodzenie. Ale to powiązanie jest uznawane w kraju, w którym zamieszkuje rodzina”., piszą europejscy sędziowie w swojej decyzji. „Jako dzieci obywatela europejskiego mogą podróżować po Europie i cieszyć się prawem do przemieszczania się i osiedlania w innym państwie członkowskim” Z Polski, która nie uznaje ojcostwa, dodają sędziowie.

READ  Tłumy: Koh Lanta gwałtownie spada, łeb w łeb z France 3 i Elysee 2022 poniżej 2 milionów.

„Zakres tej decyzji wydaje się być dla mnie bardzo ograniczony i nie kwestionuje osądów Menisona ani mojego ubioru”., analiza TÊTU Me Caroline Mecary, prawniczka Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W rzeczywistości w decyzji uznano, że obecna sprawa jest inna niż w przypadku rodziny Minisonów. Para ta otrzymała w 2019 roku uznanie dla swoich bliźniaków urodzonych w 2000 roku w Kalifornii, w imię poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Negatywny wpływ zaskarżonej decyzji na prywatność dzieci nie wydaje się przekraczać progu o wystarczającej wadze, aby powołać się na art. 8., mówi Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Przeczytaj także:

Źródło: ilustracja, Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash