Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejska certyfikacja Covid powinna uniknąć chaosu zeszłego lata

Parlament Europejski głosował nad rozporządzeniem w sprawie certyfikacji Covid. Dokument ten został przyjęty w rekordowym czasie i ma umożliwić stopniowy powrót do swobody przemieszczania się w Europie.

Dwa i pół miesiąca po wprowadzeniu pomysłu Parlament Europejski głosował we wtorek w sprawie rozporządzenia regulującego europejską certyfikację Covid. Rekordowy czas na opracowanie standardu, najpotężniejszego w europejskim arsenale. Rzadki przypadek jedności i szybkości działania trzech instytucji europejskich. Nawet jeśli wynik nie jest pozbawiony wad.

Nie ma wątpliwości co do wyniku głosowania, które zostanie ogłoszone w środę. Od początku procesu większość posłów popiera tę inicjatywę. To, co stanie się dalej, będzie zależeć od dobrej woli władz krajowych. opublikować mechanizm.


„Lato 2021 nie będzie powtórką lata 2020, które było koszmarem”.

Zdjęcie Juana Fernando Lopeza Aguilara

Poseł S&D

Europejski certyfikat Covid wejdzie w życie w całej Europie od Pierwszego lipca. Powinno to umożliwić 420 mln Europejczyków ponowne podróżowanie po strefie Schengen, niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni, czy nie. Dokument zostanie udostępniony W formie cyfrowej lub papierowej Dla każdego, kto został zaszczepiony, uzyskał negatywny wynik testu na Covid lub może potwierdzić swoją odporność po zarażeniu Covid-19.

Odzyskiwanie strefy Schengen

We wtorek, podczas debaty publicznej, wybrani urzędnicy wezwali 27 krajów europejskich do wdrożenia certyfikacji „jak najszybciej”.. Wyzwaniem jest uniknięcie chaosu z zeszłego lata, kiedy 27 krajów europejskich zamknęło swoje granice w rozproszonym porządku, wywołując niepewność i panikę wśród podróżnych. Wiele lotów i biletów lotniczych zostało odwołanych, czasem nawet w dół.

Ryzyko dyskryminacji

Lista pozostawia pewne wątpliwości. Podczas negocjacji z Radą Europejską eurodeputowani nie zagwarantowali bezpłatnych testów PCR, mimo że testy te są w większości krajów bardzo drogie. Dostali co najwyżej 100 milionów euro, aby testy były przystępne.

Europejska kampania szczepień postępuje w nierównym tempie. Według Komisji do 4 czerwca 40% Europejczyków otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki vaccine. W Bułgarii wskaźnik szczepień prawie nie przekracza 10%.

40%

Do 4 czerwca 40% populacji UE otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki.

Kolejny negatywny aspekt podczas rozmów z Parlamentem, Kraje europejskie zastrzegły sobie prawo do nakładania dalszych ograniczeń, nawet na posiadacza certyfikatu, w przypadku zagrożenia zdrowia, takie jak pojawienie się odmiany odpornej na szczepionkę. Parlament we wtorek wezwał państwa do rozsądku.


„Świadectwo to ułatwi życie obywatelom. Pomoże im poruszać się po Unii Europejskiej, czy to w celach biznesowych, rodzinnych czy wypoczynkowych”.

Didier Reynders

Komisarz UE ds. Sprawiedliwości

„Mamy nadzieję, że nie zobaczymy pośpiechu i paniki z powodu jednostronnych środków państwowych i nowych ograniczeń związanych z odrodzeniem się wirusa” – powiedział Juan Fernando López Aguilar.

Faza testowa i adaptacyjna

Rozpoczęła się faza testowa między kilkoma krajami europejskimi, umożliwiając kilku krajom połączenie się z europejską platformą, zanim system wejdzie w życie. Belgia powinna do niej dołączyć w połowie czerwca.

Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział: „Ten certyfikat ułatwi życie obywatelom. Pomoże im w poruszaniu się po Unii Europejskiej, czy to w celach zawodowych, rodzinnych, czy też w czasie wolnym”.

Wniosek

  • Parlament Europejski głosował we wtorek Przepisy regulujące europejską certyfikację CovidDopiero dwa i pół miesiąca po jego utworzeniu zaproponowano.
  • Ten dokument musi umożliwiać Stopniowy powrót do swobody poruszania się I uniknij chaosu lata 2020.
  • Kilka elementów tego ustawodawstwa pozostawia drzwi uchylone na Dyskryminacja, Podobnie jak koszt Testy łańcuchowej reakcji polimerazy i możliwość ponownego wprowadzenia stanów ograniczenia.
  • Faza testowa w toku Wśród kilku krajów, do których Belgia dołączy w połowie czerwca.