Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europa wychodzi z kryzysu

Z biegiem miesięcy Komisja Europejska stała się mniej pesymistyczna. Nawet jeśli nie chodzi jeszcze o ogłoszenie zwycięstwa, podczas gdy epidemia Covid-19 wciąż szaleje, a ryzyko pojawienia się nowych zmiennych jest nadal aktualne, ostatnia prognoza gospodarcza, opublikowana w środę, 12 maja, pokazuje wyjście. kryzys. Po spadku o 6,6% w 2020 roku i większym skurczu w pierwszym kwartale, oczekuje się, że PKB strefy euro odbije, zwiększając się o 4,3% (4,2% w Unii Europejskiej) w tym roku, a następnie o 4,4% (w obu przypadkach). 2022. W lutym, ostatnim razem, gdy eksperci komisji prowadzili trudne zadanie prognostyczne, obstawiali wzrost o około pół punktu niższy, czy to na 2021 czy 2022 rok.

„Cień Covid-19 zaczyna się wycofywać z europejskiej gospodarki”.Podsumowuje Paolo Gentiloni, komisarz ds. Ekonomii. Kampanie szczepień nasiliły się – do tej pory 27,7% populacji Europy wstrzyknęło pierwszą dawkę – a stopniowe znoszenie ograniczeń aktywności stanowiło żyzny grunt, na którym można było ponownie rozprzestrzenić wzrost kontynentalny. Tak wiele silników musi go włączyć. Po pierwsze, konsumpcja krajowa, zwiększona w szczególności przez ogromne wymuszone oszczędności. Ale także zwiększony popyt zewnętrzny z reszty świata. Zwłaszcza z USA: plan naprawy Joe Bidena powinien osiągnąć 0,3 punktu wzrostu w Europie w 2021 roku i 0,2 punktu w 2022 roku.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Zamiana podatku od osób prawnych na konsumpcję: przykład duński

Średnia pozycja

Wreszcie obliczona prowizja, „doOczekuje się, że inwestycje publiczne jako odsetek PKB osiągną najwyższy poziom od ponad dziesięciu lat w 2022 r.. A w szczególności dzięki europejskiemu planowi naprawy w wysokości 750 miliardów euro (390 miliardów dotacji i 360 miliardów pożyczek) Pierwsze płatności spodziewane są latem tego roku, co najwyżej od lipca w niektórych krajach, a być może we wrześniu w innych. Gdyby parlamenty narodowe dwudziestu siedmiu zgodziły się do tego czasu, w świetle ich zgody – obecnie brakuje ośmiu (Estonia, Irlandia, Węgry, Niderlandy, Austria, Polska, Rumunia, Finlandia) – na zaciąganie długów w imieniu W ich imieniu przez komisję finansującą ten plan.

READ  Covid-19 odniósł sukces tam, gdzie zawiodła polityka europejska

W sumie do końca 2022 r. Europejski plan naprawy, którego ekonomiści w Brukseli nie brali pod uwagę w swoich poprzednich prognozach, dostarczy 140 miliardów euro do europejskich gospodarek i będzie stanowić dla 27 krajów dodatkowy wzrost o 1,2 punktu. .

Masz 57,11% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest tylko dla abonentów.