Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europa przeciwstawiła się wysokim cenom energii

Europa doświadcza nagłego wzrostu cen energii. Od kwietnia cena gazu na rynkach hurtowych wzrosła czterokrotnie: do sierpnia po raz pierwszy podwoiła się, po czym przez miesiąc nastąpiło to samo, bardziej gwałtowne zjawisko.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Gaz: „Ceny osiągają poziomy niespotykane od dwudziestu lat”

W przypadku gospodarek europejskich, będących w trakcie ożywienia po Covid-19, szok jest poważny. W Hiszpanii rachunki za prąd wzrosły o 37% w ciągu jednego roku. We Włoszech ogłoszenie na początku września o oszałamiającej podwyżce rachunków za ostatni kwartał (+30% za gaz i 40% za elektryczność) wzbudziło poważne obawy. W Belgii, gdzie ceny energii były już jednymi z najwyższych w Europie, szacuje się, że przed zimą jedno na pięć gospodarstw domowych w kraju cierpi na „ubóstwo energetyczne”, co w Walonii wzrasta do jednego na cztery.

Rządy na całym kontynencie są zmuszone do eskalacji. W Hiszpanii państwo obniżyło podatek od wartości dodanej i podatki od rachunków za energię elektryczną. We Włoszech, w czwartek, 23 września, dyrektor generalny uruchomił 3 miliardy euro na serię środków nadzwyczajnych, które będą skutkować wymazaniem wzrostu zużycia energii dla 3 milionów rodzin o niskich dochodach i bardzo małych firm. Podatek od wartości dodanej dla każdego. We Francji czek energetyczny w wysokości 100 euro musi zostać wypłacony w grudniu prawie 6 milionom gospodarstw domowych. Belgia, Grecja i Portugalia również dyskutują o środkach pomocowych.

Przeczytaj także Rodziny o niskich dochodach otrzymają „kontrolę energetyczną” w wysokości 100 euro

Przywódcy polityczni chcą być uspokojeni, ale ich osądy wykazują bardzo poważne zaniepokojenie. „Na pewno nikt nie mówi o braku prądu lub o tym, że ludzie nie mogą już ogrzewać swoich domów”Kwasi Quarting, brytyjski minister przemysłu, niedawno w Izbie Gmin.

Wydarzenia w Hiszpanii

W ślad za tym gaz wypycha inne węglowodory wyżej. Cena węgla, który nadal jest wykorzystywany w wielu elektrowniach, rosła dwa i pół razy w roku. W tym samym okresie baryłka ropy Brent podwoiła się do 76 USD (około 65 euro). Na dystrybutorze benzyna bezołowiowa wzrosła o 26 centów do 1,67 euro za litr.

READ  Republika Czeska cierpi z powodu korupcji od wczesnych lat 90-tych.
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Gaz, prąd i paliwo: całościowy wzrost

Pierwsze objawy tej gorączki energetycznej pojawiły się późną wiosną w Hiszpanii, kraju, w którym wiele rodzin ma faktury indeksowane po cenach hurtowych. Z około trzydziestu euro za megawatogodzinę na początku roku cena energii elektrycznej potroiła się, do ponad 90 euro w czerwcu. Zaniepokojony hiszpański rząd, kierowany przez socjalistę Pedro Sancheza, tymczasowo obniżył podatek od wartości dodanej od energii elektrycznej z 21% do 10%, aby obniżyć rachunek.

Masz 73,96% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.