Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eskadra chińskich łodzi atakuje atol na Filipinach

Eskadra chińskich łodzi atakuje atol na Filipinach

Filipiny potwierdziły dzisiaj, w niedzielę 3 grudnia 2023 r., że liczyły się dwie z ich łodzi patrolowych Eskadra licząca ponad 135 łodzi Chińczycy, rozsiani wokół rafy Whitsun (zwanej także Julian Felipe), około 320 kilometrów na zachód od wyspy Palawan. Chociaż rafa ta znajduje się ponad 1000 kilometrów od chińskiej wyspy Hainan, jest częścią Archipelagu Spratly, do którego roszczą się Chiny, Filipiny i kilka krajów graniczących z Morzem Południowochińskim.

Filipińska straż przybrzeżna zauważyła już 111 okrętów wojennych Chińska milicja morska W regionie 13 listopada. Tym razem naliczyli ich ponad 135. Połączenia radiowe wykonywane przez filipińską straż przybrzeżną nie zostały odebrane – Mówi Manila.

Precedens w 2021 roku

W 2021 r. w pobliżu rafy Whitsun od kilku tygodni stacjonuje już około 210 chińskich statków. Pekin twierdził, że były to łodzie rybackie chroniące się przed złą pogodą… W rzeczywistości Chińska marynarka wojenna uzbroiła małą flotę składającą się z setek łodzi rybackich Które mają za zadanie pilnować i bronić jego wybrzeży. Zdaniem Pekinu dotyczy to również Wysp Spratly.

Obszar objęty roszczeniami Pekinu na Morzu Południowochińskim. | Zachodnia Francja

Obszar objęty roszczeniami Pekinu na Morzu Południowochińskim. | Zachodnia Francja

Chiny rości sobie prawo do suwerenności nad niemal całym Morzem Południowochińskim, w tym wodami i wyspami w pobliżu wybrzeży swoich sąsiadów, ze względów militarnych, ale także dlatego, że uważa się, że jest bogate w ropę naftową. Pekin zignorował orzeczenie międzynarodowego sądu z 2016 r., w którym stwierdził, że roszczenie to nie ma podstawy prawnej. Oprócz rozmieszczania floty policyjnej Chiny budują sztuczne wyspy wojskowe, aby wzmocnić swoje pozycje.

Przeczytaj także: Morze Chińskie: Międzynarodowy inwentarz beczek z proszkiem

Filipiny, wspierane przez Stany Zjednoczone, ogłosiły w piątek utworzenie stacji straży przybrzeżnej na Thitu, największej kontrolowanej przez nią wyspie na Morzu Południowochińskim, w celu usprawnienia monitorowania chińskich statków. Stacja ta będzie wyposażona Zaawansowane systemy Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Eduardo Ano powiedział, że sprzęt ten obejmuje radar, łączność satelitarną, kamery przybrzeżne i systemy zarządzania ruchem morskim.

READ  Donald Trump liczył na 2022 przed wyborami prezydenckimi w 2024, zaczyna się źle