Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Erasmusowe doświadczenie w Polsce dla studentów z Notre Dame

Od 2019 roku Notre Dame College jest zaangażowane w projekt „Erasmus +” z pięcioma europejskimi partnerami. Do tej pory przeprowadzono trzy ruchy we Włoszech, Turcji i Rumunii. Czwarta wizyta w Kraju Partnerskim odbyła się w Raciborowicach koło Krakowa w dniach od niedzieli 29 listopada do soboty 4 grudnia.

W tym tygodniu ośmiu francuskich studentów zostało przyjętych do polskich rodzin. W dniu ich przyjazdu przyjęcie opisało historię Polski, wystawiło legendę o krakowskim smoku, zagrało tradycyjną muzykę i pieśni oraz dało kameralne występy. Popołudnie obfitowało w organizację Europejskiego Festiwalu Sportu, gdzie każdy delegat musiał zaprezentować tradycyjne gry ze swojego kraju. Jeśli chodzi o Francję, do gry wybrano Ferret. Dzień zakończył się warsztatem robienia pierników.

Kraków odkryto w kilka dni, bo miasto było bogate. Historyczne centrum Crago zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1978 roku. Możliwość poznania elementów największego średniowiecznego rynku w Europie, takich jak Sukiennice, Dzwonnica Ratuszowa, Bazylika Mariacka i Kościół św. Adolfa. . Bardzo piękne, świąteczne dekoracje stonowały to miejsce. Zwiedzili Zamek Bitewny i jego katedrę, gdzie odbywały się królewskie ceremonie koronacyjne i pogrzeby.

II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na mieście i konieczna była wizyta w dawnym getcie. To tutaj znajduje się fabryka Oscara Schindlera.

Jest też Kwartalnik Żydowski Casimiors, gdzie można podziwiać wspaniałe synagogi, duże domy i grobowce.

Impreza obejmuje wizytę w kopalni soli w Wieliczce, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Eksploatacja rozpoczęła się w XIII wieku i trwa do dziś. Górnicy wyrzeźbili tam wnętrza wielu pomieszczeń. Istnieje kilka kościołów, w tym kościół św. Króla. Ta imponująca sala o spektakularnych wymiarach wykonana jest z soli, błota, płaskorzeźb i żyrandoli. Ostatnia wizyta poza Krakowem, gdzie udali się do Jakobin Ski Resort u podnóża Tatr. To właśnie w tych górach studenci robią zakupy na jarmarku bożonarodzeniowym na głównej ulicy wioski i spędzają 10 km w śniegu przed końcem dnia przy tradycyjnym polskim gorącym jedzeniu z zupą marchewkową i pyrogami.

READ  Wskazówki, jak wygrywać na automatach online

Ten tydzień był bardzo bogaty pod względem ludzkim i kulturowym. Następny ruch Erasmusa odbędzie się w Hiszpanii, prawdopodobnie w marcu.