Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Echa tygodnia

Opublikowano 9 października 2021 o 10:00

trzy tygodnie od COP26 Z Glasgow świat wydobywa najbardziej zanieczyszczające paliwo na świecie. kursy węgiel Wzrost do ponad 200 USD za tonę: Etienne Goetz usuwa przyczyny tego trendu, sprzeczne z naszymi celami redukcji emisji CO2. Główni podejrzanirosa i Chiny. Ale jeśli węgiel się zapali, to również z powodu gazu, który jest przedmiotem „halucynogennej” inflacji, jak wielu ekspertów mówi Vincentowi Cullenowi. Na rynku kontraktów terminowych wzrost osiągnął 500%, bezprecedensowy. Dla rządu diabelska pułapka może zostać zamknięta. po l bloking Co będzie się działo podczas wiosennej odwilży wraz z dekretem w sprawie taryf regulowanych? ten nawet w Kto nas ocenia, że ​​ceny spadną. Ale nie rządzą ani rynkiem, ani pogodą… Jean-Marc Vittori tłumaczy trzy ostrzeżenia, jakie wysyła nam ten szok na rynku energetycznym. Posłuchajmy ich!

neutralność węglowa

Czy pomogą Francji w jej długiej karierze na rzecz? jądrowy ? Burmistrz Bruno Chce w to uwierzyć, a nasz korespondent w Brukseli Derek Beirut mówi nam, że linie się przesuwają. bardzo wrogo nastawiony do atomów, Niemcy Ma niewiele lekcji do nauczenia, odkąd jej agencja energetyczna, nasz berliński korespondent Ninon Renault, opublikował szokujący raport pokazujący, że kraj ten prawie nie ma szans na osiągnięcie neutralności węglowej w 2045 r., do czego się zobowiązał. Pospieszne wyjście z energetyki jądrowej ma z tym coś wspólnego, nawet jeśli nikt nie chce do tego wracać…

Czy są bardziej realistyczne? Bruno Trivedik wyjaśnia, że ​​linie lotnicze, linie lotnicze i producenci samolotów postawili sobie za cel osiągnięcie tej słynnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Jak? Dzieje się to oczywiście poprzez odnowienie floty, ale także cud innowacji i badań, poprzez wykorzystanie nowego paliwa o nazwie SAF (“Zrównoważone Paliwo Lotnicze”), w które wielu szczególnie wierzy. Boeing. Zmniejszą ślad węglowy transportu lotniczego o ponad 80%! Podróż będzie długa, ale neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ sektor wierzy w swoje przetrwanie.

READ  Zarejestruj się, aby zbierać fundusze na Wefox jednorożca

Glasgow Boris Johnson Wygłosi świetne przemówienia o klimacie. Ale w Manchester, gdzie coroczna konferencja partia konserwatywnaByła to przede wszystkim kwestia napięć z Europą. Pomimo niedociągnięć związanych z Brexitem popularność ekscentrycznego premiera utrzymuje się, nasza brytyjska korespondentka Ingrid Feuerstein wyjaśnia dlaczego. Oczywiście opozycja nie znalazła jeszcze swoich znaków, ale to nie jedyny powód. Jednak jego względna popularność może wkrótce ucierpieć, ponieważ przygotowuje się do podnoszenia podatków, jak nigdy dotąd od lat 70., powtarza nam nasz korespondent. Jak twierdziła Margaret Strzecharz Kto powinien przewrócić swój grób: „Rząd nie ma pieniędzy, ma tylko pieniądze podatników”.

„Polyjet”

Na szczęście zawsze będzie plik Francuski Aby przywrócić poprawność polityczną w całym kanale. Musisz przeczytać śledztwo Gabriela Grizelona, ​​który udał się na spotkanie z rybakami z Boulogne-sur-Mer, zakładnikami Brexitu. Są zmęczeni nękaniem naszych brytyjskich sąsiadów, którzy czasami posuwają się tak daleko, że żądają dziesięcioletnich rachunków za telefon, aby udowodnić, że kiedyś dobrze łowili na wodach majestat !

Nie mają już króla ani królowej, ale być może przygotowują się też do wzbogacenia europejskiego słownictwa o nowe słowo: Polisite. Polski Trybunał Konstytucyjny, Catherine Chatinocks, mówi nam, że polski Trybunał Konstytucyjny właśnie potwierdził prymat prawa polskiego nad prawem europejskim w niektórych dziedzinach. To „odwrócenie standardów”, jak mówią prawnicy, to przede wszystkim wypowiedzenie wojny Unii Europejskiej. Czy pierwszy krok w kierunku „Polexitu” jest możliwy? Znamy tych, którzy już się z tego cieszą.

„Profile na Facebooku”

Europa jednak wie, jak być pożyteczną, na przykład, by przeciwdziałać sile Błąd krytyczny. Nasz korespondent opowiada o technicznych i fundamentalnych dyskusjach, które miały miejsce w Parlamencie Europejskim w celu ustalenia zasad regulujących działalność przeglądarka google i inni Amazonka. Tam, gdzie wyraźnie widać wszystkie zalety „wejścia”, a nie „wyjścia”… To nie był dobry tydzień również dla Facebooka, nastawionego na cel sygnalistów, a przede wszystkim świadomego. Nasz reporter w San FranciscoHortense Goulard opowiada, jak powstał Francis Hangin, który przez dwa lata pracował w zespole zajmującym się monitorowaniem kontrwywiadu„Profile na Facebooku” niszczycielski dla Mark Zuckerberg. podniecające. Obecnie w amerykańskiej debacie publicznej Facebook jest czasami uważany za „tak szkodliwy jak tytoń”. Nasz redaktor Clemence Lemister widzi ku temu dobre powody. Ale czy Facebook może się zmienić?

READ  Adresy w akcji: TransAlta, UBS, BRP, Toyota, Zoom, Sumo

pani

Po ogromnym szoku Koronawirus chorobaWydaje się, że francuska gospodarka na wiele sposobów odzyskała kolory. Siła nabywcza ? Według raportu Renauda Honoré, w tym pięcioletnim okresie poczyniła postępy dwukrotnie większe niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Bezrobocie ? Wracając do 7,6%, poziomu z 2008 r., wyjaśnia Alan Roilo. Ale jest też coś mniej oczywistego, jak na przykład powiększający się deficyt w handlu zagranicznym, podczas gdy handel światowy kwitnie: +10,8% w tym roku. Oczywiście nie wykorzystujemy tego. To najsilniejszy i najmniejszy objaw utraty suwerenności gospodarczej, martwi się nasza felietonistka Lucy Rubikin.

Ożywienie w gospodarce światowej jest tak silne, że znajduje odzwierciedlenie, jak to stale powtarzamy, w niedoborach. Florian Debes wyjaśnia, że ​​powoduje to wzrost cen produktów elektronicznych z powodu braku komponentów, ale martwi również producentów odzieży i obuwia, jak zauważyli Philippe Bertrand i Dominique Chapuis. Brick Fay powiedział nam w tym podcaście, że może nam zabraknąć zabawek na Boże Narodzenie. Niektórzy zobaczą, że ich pragnienie odwrotu się spełni…

lekarka

Szok Covida był także objawieniem utraty konkurencyjności naszego przemysłu farmaceutycznego. ten Laboratoria francuskie Chciałaby, żeby wyciągnięto z tego wnioski, wprowadzając zakaz niższych cen leków, wyjaśnia Catherine Ducruet, w szczególności po to, by wesprzeć ich wysiłki na rzecz innowacji. Innowacja będąca synonimem nadziei, podobnie jak leczenie raka piersi z Gilead Lab, które skorzysta na wczesnej reformie licencji. Innowacja, której korzyści w przypadku Moderny pozwolą już wkrótce zbudować w Afryce fabrykę 500 milionów dawek szczepionki RNA.

W fascynującym wywiadzie z naszą reporterką Nathalie Steiwer, Belen Garrigo, szef niemieckiego laboratorium Merck, przyznaje, co kryzys Covid zmienił dla branży. Mówi się, że ta hiszpańska lekarka jest „najpotężniejszą kobietą w niemieckiej gospodarce”, ponieważ jest jedyną osobą, która prowadzi DAX 40, ale to ją niepokoi: „Jestem dyrektorem generalnym. Tak widzę siebie”. było powiedziane. Z Özlem Turecim, współzałożycielem BiotechnologiaM., lekarz, również podziela wspólny punkt, który nie jest zbyt powszechny na najwyższym poziomie: pokorę.

READ  Dramat na budowie w Antwerpii: powstrzymać dumping socjalny