Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwie asteroidy wielkości Statuy Wolności i Wieży Eiffla w drodze na Ziemię

Fantastyka naukowa

Krótki link

Naukowcy z NASA ostrzegają, że potencjalnie niebezpieczne asteroidy przelecą pod koniec maja i na początku czerwca odpowiednio 3,3 i 13 mln km od naszej planety.

Służba prasowa Centrum Badań Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS) w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA ogłosiła, że ​​dwie duże asteroidy poruszające się z prędkością około dwudziestu kilometrów na sekundę zbliżą się do Ziemi 27 maja i 1 czerwca.

Według obliczeń badaczy pierwszy obiekt, nazwany 2021 JF1, ma średnicę od 94 do 210 metrów, czyli większą niż Statua Wolności w Nowym Jorku. Jego prędkość szacuje się na 17 kilometrów na sekundę.

NASA umieściła 2021 JF1 wśród najniebezpieczniejszych obiektów bliskich Ziemi w zakresie Apollo. W ten czwartek, 27 maja, minie około 3,3 miliona kilometrów od Ziemi.

Druga asteroida 2021 KT1 porusza się z prędkością około 18 kilometrów na sekundę, a jej średnica waha się między 150 a 330 metrów, co upodabnia ją do Wieża Eiffla w Paryżu. Ten obiekt przejdzie około 13 milionów kilometrów od naszej planety.

Trwające pojednania

6 marca asteroida 99942, nazywana Apophis, była Uważa się to za bardzo niebezpieczne, Który pokonał odległość 16 milionów km od Ziemi jest nadal nieszkodliwy. Ale w 2068 roku Apophis powróci znacznie bliżej. Według astronomów z Uniwersytetu Hawajskiego istnieje 1 na 380 000 szans, że w końcu zderzy się z Ziemią.

Również w marcu część asteroidy Robiło dużo hałasu W północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych powoduje trzęsienie się budynków podczas przejazdu, a następnie defragmentację.

W latach 2021-2022 NASA planuje po raz pierwszy przeprowadzić ćwiczenia kosmiczne, aby przetestować sposób ochrony naszej planety w przypadku zagrożenia kolizją asteroidy.