Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Borelioza: Oto 5 miejsc, w których możesz być narażony na ukąszenia kleszcza

Borelioza: Oto 5 miejsc, w których możesz być narażony na ukąszenia kleszcza

Kleszcze występują w naturze przez cały rok, ale najbardziej aktywne są w cieplejszych miesiącach, od kwietnia do września, między wczesną wiosną a późną jesienią. W tych miesiącach musisz być bardzo czujny, jeśli chcesz uniknąć użądlenia.

Przenoszenie boreliozy na ludzi następuje tylko przez ukąszenia kleszczy, które żyją na terenach zalesionych i wilgotnych oraz przez wysoką trawę na preriach, ogrodach, lasach lub parkach miejskich.

Lasy i obszary zalesione

48% osób, które zgłaszają ugryzienie, zostaje ugryzionych w lesie. Jest to rzeczywiście naturalne schronienie, które często odwiedza wiele zwierząt. Najlepiej jest preferować dobrze utrzymane chodniki, a także miejsca i unikać wysokiej trawy.

Punkty wodne

Wilgotność w miejscach takich jak jeziora, stawy i stawy sprzyja licznym kleszczom.

Promotor

Długa, gęsta trawa preriowa pozwala kleszczom łatwo przyczepiać się do zwierząt gospodarskich. Gleba polna obfituje również w małe ssaki (szczury, myszy, ryjówki).

Parki i ogrody

Kleszcze są bardzo powszechne w parkach i ogrodach. I nie bez powodu 29% osób, które zostały ugryzione, przyznało, że zostały ugryzione w zielonym obszarze miejskim.

Przybrzeżne zioła i krzewy

Kleszcze osiedlają się również w pobliżu plaż, zwłaszcza w przybrzeżnych trawach i krzewach.

Zakryj się i zbadaj siebie

Jak na przykład Ministerstwo ZdrowiaPrzed podjęciem jakiejkolwiek czynności na łonie przyrody należy okryć ręce i nogi długim ubraniem, a po wykonaniu czynności na przyrodzie dokładnie zbadać jego ciało.

W przypadku ukąszenia przez kleszcza: Monitoruj miejsce ukąszenia przez miesiąc. Jeśli okrągła czerwona plama rozciąga się w kółko od miejsca ukąszenia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W ciągu 30 dni od ukąszenia może pojawić się migrujący rumień w postaci okrągłej czerwonej plamki, która rozciąga się w kółko wokół miejsca ukąszenia, a następnie znika w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Kurs jest bardzo korzystny, gdy choroba jest wcześnie diagnozowana i leczona. Zalecany jest dwutygodniowy cykl antybiotyków. Nieleczone mogą pojawić się zaburzenia stawów, układu nerwowego lub skóry.

READ  Przypadki dengi: dwie wyjątkowe operacje zwalczania komarów zlecone przez ARS