Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Duplantis i Fraser-Pryce uruchamiają Koronę Świata w Polsce

Dwie światowe supergwiazdy lekkiej atletyki wznawiają rywalizację na spotkaniu w Chorzowie.

Dwa tygodnie po Mistrzostwach Świata w Eugene supergwiazdy Armand Duplantis i Shelley-Ann Fraser-Price niosą w sobotę swoją światową koronę na zawodach w Chorzowie (Polska), pierwszym po światowym spotkaniu Diamentowej Ligi.

Szwed i Jamajczyk będą najwybitniejszymi gwiazdami polskiego płaskowyżu, złożonym z kilku mistrzów świata, m.in. z Jamajki Sherica Jackson (200 m) i Brazylijki Alison dos Santos (400 m przez płotki).

Szwedzki tyczkarz, który zdobył tytuł mistrza świata w plenerze, a stawką jest rekord świata (6,21 m), spróbuje przekroczyć swój ślad.

Niepokonani w konkurencji w tym roku.”MondoDo Polski przyjechał uwolniony od presji, wygarniając w Eugene’ie ostatni tytuł, który stracił z dłoni w wieku zaledwie 22 lat, ustanawiając po raz piąty rekord świata.

Tegoroczny zwycięzca w Doha, Eugene, Oslo i Rzymie, Duplantis, weźmie udział w pokazie, nie licząc skoku o tyczce w końcowej klasyfikacji. Świetna szansa na utrzymanie kondycji na tydzień przed Mistrzostwami Europy w Monachium (15-21 sierpnia), gdyż stara się o trzeci tytuł kontynentalny.

Sherica Jackson i Flo Joe

W linii prostej Shelley-Ann Fraser-Price, mistrzyni świata na 100 m w lipcu i po raz piąty, wydaje się nietykalna. Bez światowych medalistów na 100 metrów tylko Marie-José Ta Lo z Wybrzeża Kości Słoniowej jest w stanie rzucić wyzwanie swojej dominacji.

Kolejną atrakcją polskiego spotkania będzie przegięcie. Sherica Jackson z Jamajki, mistrzyni świata na 200 m i druga najszybsza w historii (21.45), spełni marzenie o zbliżeniu się do legendarnego rekordu świata Amerykanki Florence Griffith Joyner (21,34).

W wieku 28 lat Jamajka aspiruje do honorowego tytułu nowej królowej sprintu po tym, jak zdobyła swój pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata w Stanach Zjednoczonych, zdobywając srebro w sztafecie 100m i 4x100m.

Wśród mężczyzn bieg na 100 metrów będzie jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń, w którym weźmie udział mistrz świata Fred Curley, któremu towarzyszyć będą jego rodacy Travon Brommel i Marvin Brassey, medaliści Eugene’a.

READ  Jak oglądać transmisję na żywo z Gateshead Diamond League Series

Brazylijczyk Alisson dos Santos, trzeci złoty medalista w Stanach Zjednoczonych (46,29), dąży do piątego zwycięstwa na 400-metrowych płotkach w tym sezonie w Diamentowej Lidze.

Spotkanie w Chorzowie jest pierwszym polskim spotkaniem w historii Diamentowej Ligi. Poprzedzi Monako 10 sierpnia, Lozannę 26 sierpnia, przed Brukselą 2 września i Zurychem 7 września.