Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Dopóki będzie tak wielu wrażliwych ludzi, którzy nie zostaną zaszczepieni, Francji grozi odrodzenie epidemii”

Szczepienia dla wszystkich nie powinny sprawić, że ludzie zapomną, że wiele osób priorytetowych nie otrzymało jeszcze jednej dawki – François Le Preste vs Agence France-Presse

  • Francja podaje średnio 550 000 szczepionek dziennie w ciągu ostatniego tygodnia i po raz pierwszy ma 27 milionów szczepionek.
  • Liczby, które sprawiają, że zapominasz, że duża liczba osób narażonych na wirusa Corona nie otrzymała jeszcze najniższej dawki szczepionki.
  • Dla doktora Yvana le Flohic ważne jest, aby te szczepienia miały absolutny priorytet.

Czwartek, ponad 700 000 szczepienia Wyprodukowane we Francji, rekord. Średnio we Francji stosowano 550 000 dawek dziennie w ciągu tygodnia, ponownie, poziom, który nigdy nie został osiągnięty. Szczepienia przyspieszają, a ponad 27 milionów ludzi otrzymało już co najmniej jedną dawkę
Serum przeciwko
Korona wirus.

Ale jeśli wydaje się, że kampania szczepień w końcu odkryła swoją maksymalną prędkość, czy te wstępne dane gwarantują jej sukces? Nie jestem pewien, według Yvon le Flohic, lekarza rodzinnego, jaka łączna liczba zaszczepionych osób nie była najistotniejszym wskaźnikiem.

Dlaczego surowe liczby dotyczące liczby zastrzyków są niewystarczające do obliczenia francuskiej kampanii szczepień?

Jeśli coraz częściej udowadnia się, że szczepienie zmniejsza ryzyko transmisji, należy pamiętać o podstawowym celu szczepień przeciwko: COVID-19 : Unikaj ciężkich form i śmierci. Z tej podstawowej roli nie możemy powiedzieć, że szczepienie zdrowego młodego człowieka i otyłego 70-latka miałoby taką samą skuteczność w przypadku potencjalnego nowego nasycenia szpitali.

Zapamietaj toOsoba powyżej 80 roku życia Ryzyko zgonu z powodu wirusa Corona jest 180 razy wyższe niż w przypadku osoby w wieku od 18 do 39 lat. Możemy więc schematycznie powiedzieć, że potrzeba 180 szczepień wśród młodych ludzi, aby uzyskać takie same wyniki na krzywej zgonu, jak w przypadku zaszczepienia jednej starszej osoby. To samo dotyczy otyłości: ta choroba współistniejąca występuje w 47,6% ciężkich przypadków MERS.

Są więc niezbędną publicznością, którą należy zaszczepić. Obecnie mamy 27 milionów pierwszych dawek, ale przede wszystkim mamy 20% osób powyżej 75 roku życia, które nie otrzymały najmniejszej dawki, 24% osób w wieku od 60 do 74 lat i ponad 50% osób otyłych… problem gdzieś! Nie oznacza to, że nie należy szczepić młodych ludzi lub że jest to niewłaściwe. Wystarczy, że priorytetem powinny pozostać szczepienia لل słabi ludzie. Tej jesieni unikniemy odbicia epidemii znacznie dalej, gdy wszystkie osoby zagrożone zaszczepią ponad 70% całej zaszczepionej populacji, w tym 70% osób szczególnie narażonych.

Osiągnięcie zbiorowej odporności nie jest celem?

Jest to szlachetny i ważny cel, ostateczny, jeśli wolisz, ale nie może on sprawić, że zapomnimy o absolutnym priorytecie szczepienia osób wrażliwych przede wszystkim. Jeśli szczepienie ogranicza transmisję, nie eliminuje jej i nic nie wskazuje na to, że wirus nie rozprzestrzeni się we wrześniu i październiku, jak miało to miejsce w 2020 r. W rzeczywistości w niektórych już się rozprzestrzenia. IPAD, gdzie ludność jest w większości zaszczepiona, ale nie jest to alarmujące, ponieważ dzięki szczepionce nie ma już niebezpiecznych form i ciężkich przyjęć do szpitala.

To jest to, czego naprawdę szukamy: nie całkowicie odciąć krążenie wirusowe – czego nie jesteśmy pewni, czy możemy to zrobić – ale aby zapobiec jego efektowi. Dopóki będzie zbyt wielu nieszczepionych osób bezbronnych, Francji grozi odbicie epidemii i nasycenie szpitali. A liczby w niektórych niestabilnych populacjach, oprócz tego, że są nieodpowiednie, zaczynają stagnować, Szczególnie wśród osób starszych. W ciągu jednego miesiąca zaszczepiono tylko 4% osób powyżej 75 roku życia.

Nie popełnij tego błędu, jeśli Francja z góry otworzyła szczepienia dla wszystkich, to dlatego, że publiczność priorytetowa była mniej zaangażowana niż oczekiwano i istniało ryzyko niewykorzystanych dawek. To denerwujące, zwłaszcza że lato prawdopodobnie spowolni też szczepienia… Będziemy musieli zobaczyć procent osób priorytetowych, które nie zostały zaszczepione tej jesieni, bo będzie to zależało od kruchości Francji nowej fali.

Do dziś resuscytatorzy desperacko patrzą na ciężkie hospitalizacje lub zgony osób, które kilka miesięcy temu kwalifikowały się do szczepienia i nie otrzymały dawki. To porażka, a to są ludzie, którzy wypełniają łóżka pooperacyjne i stanowią dziś najwięcej zgonów.

Co trzeba zrobić, aby zmienić sytuację?

Nie możesz po prostu chwalić się surowymi danymi dotyczącymi szczepień. Zamiast informować o milionach Francuzów, którzy zostali zaszczepieni jako pierwsi, powinniśmy podkreślić odsetek osób narażonych na szczepienie. Kontyngent jest dostępny i obecnie Francja nie odpowiada na niego lub wydaje się, że robi to z trudem.

Kampania szczepień musi zatem zostać dostosowana, bardziej ukierunkowana na niektóre priorytetowe grupy odbiorców oraz ulepszona komunikacja na temat szczepionki i jej korzyści w ciężkich postaciach i zgonach. Dlaczego nie mamy numeru określającego liczbę zaszczepionych i nieszczepionych na oddziale intensywnej terapii? Może to wskazywać na zainteresowanie szczepionką wrażliwymi odbiorcami.

Musimy odejść od idei równych szczepień dla wszystkich. Wszystkie dawki nie mają jednakowego znaczenia, konieczne jest ustalenie priorytetów i poszukiwanie wrażliwych odbiorców. Nie mówię, że szczepienia powinny być odebrane młodym ludziom, ale dzięki Szczepieniu dla Wszystkich wprowadziliśmy masowe szczepienie, w którym każdy ma takie same szanse na spotkanie, a żadna inna publiczność nie jest priorytetem. Istnieją jednak szczepionki o wyższym priorytecie niż inne.

READ  Ich dziecko całkowicie siwieje, podważa ocenę lekarzy i wywołuje ciarki na plecach!