Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego jednorożce się rozmnażają?

Platforma streamingowa Deezer to jeden z francuskich jednorożców.

Platforma streamingowa Deezer to jeden z francuskich jednorożców.

©Martin Borough / Agence France-Presse

Cudowny przepis

Liczba jednorożców, tych miliardowych startupów, gwałtownie rośnie. Jednak ze względu na nadmierną płynność na rynkach firmy te nie są tak innowacyjne, jak sugeruje ich nazwa.

Atlantico: Czym jest nosorożec w gospodarce? Co termin „jednorożec” mówi nam o tym, jak postrzegane są te firmy?

Krzysztof Dembek: Unicorn Corporation to startup lub ex-startup, który osiągnął poziom wyceny ponad 1 miliard dolarów i jest uważany przez władze za pioniera technologii.

Nazywanie ich „jednorożcami” odzwierciedla ideę, że jesteśmy w okresie, zwłaszcza we Francji, gdzie należy kochać pracować. Mogę być pro-biznesowy, uważam, że w tych monistach jest trochę naiwności. Ta nazwa oddaje całkowitą fantazję daleką od rzeczywistości, ale w zgodzie z duchem czasu.

Jak teraz rozmnażają się jednorożce?

Ruch przyspieszył wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii Covid-19, ale kilka lat temu zauważyliśmy silny rozwój tych firm. Wzrost liczby jednorożców odzwierciedla wzrost cen akcji i poziomów wyceny spółek: od kilku lat na rynkach panuje duża płynność, zwłaszcza ze względu na samą absorpcję banków centralnych! Zjawisko to nasiliło się wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii, ponieważ na stół trafiły ogromne ilości pieniędzy publicznych, a banki centralne wykupiły aktywa. Dla niektórych była to okazja do inwestowania w firmy o dużym potencjale rozwoju. Odzwierciedla to również formę nadpłynności na rynkach. Wynik: oceny bywają przesadzone.

Przeczytaj także

Vestiaire Collective: francuski nosorożec, który dorobił się fortuny, wymyślając drugie życie dla luksusowych produktów

Czy powinniśmy martwić się hodowlą jednorożców z powodu tej rozbieżności?

Rzeczywiście, jednorożce mogą być dowodem interesujących osiągnięć handlowych i to jest pozytywna strona, ale wadą jest obfitość. Przepływ płynności umożliwiają banki centralne i bardzo niskie stopy procentowe. Dziś, w obawie o inflację, banki centralne przygotowują się do podniesienia stóp procentowych i normalizacji polityki pieniężnej. To sprawi, że inwestorzy zastanowią się dwa razy, zanim włożą swoje pieniądze w te jednorożce. Posiadanie jednorożca jest w porządku, ale potrzebujesz ekonomicznej tkaniny. Jeśli jednorożce nie dają efektu mnożnikowego, nie jestem pewien, czy wkład ekonomiczny jest genialny. Do tej pory jednorożce nie zmieniły zasadniczo struktury gospodarki.

READ  „To normalne, że bogaci płacą więcej niż dzisiaj”.

Czy istnieją sektory bardziej odpowiednie dla pojawienia się jednorożców?

Na giełdzie panują mody. Dziś, jeśli chcesz notować spółkę na giełdzie w Europie, aby przyciągnąć inwestorów instytucjonalnych, doradzimy Ci wejście do sektora CBD, jako inwestycję w przyszłość. Często wsparcie technologii silnie przyciąga inwestorów instytucjonalnych. Czasami to jest złe.

Inwestorzy w private equity Są mocno za tym ruchem, nie tylko dlatego, że mają bardzo dużą płynność.

Jak Francja pozycjonuje się w stosunku do jednorożców?

Nadal jesteśmy daleko od USA, a nawet Wielkiej Brytanii, ale w ostatnich latach zdarzały się epidemie dużych nosorożców. W większości mają stronę technologiczną i są bardziej dojrzałe niż firmy w USA, gdzie startupy mogą stać się jednorożcami. Z punktu widzenia władz istnieje wyścig nosorożców. Im bardziej dany kraj jest wyposażony, tym bardziej jest postrzegany jako konkurencyjny, innowacyjny, a czasem fałszywy, ale to pasuje do retoryki „kraju wschodzącego”, która jest bardzo obecna od 2017 roku.

Obecnie problemem jest to, że jednorożce muszą być zainteresowane rozwojem we Francji lub w Europie. Jednak często wolą schronić się w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj także

Doctolib, nosorożec, który uratował kampanię szczepionkową przed fiaskiem i który ma klucz do zreformowania całego francuskiego systemu opieki zdrowotnej

Przeczytaj także

A prawdziwą piętą achillesową w Europie jest…

Przeczytaj także

Jak uberyzacja zmienia nasze małe miasteczka

Przeczytaj także

Globalizacja społeczeństwa: te firmy uzależniają nas wszystkich

Przeczytaj także

5 francuskich startupów w wyścigu o powrót Man to the Moon; Czy toksyny w filmach o Jamesie Bondzie mają jakiekolwiek pozory naukowej prawdy?