Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy zraszacz zadziałał?  – EURACTIV.fr

Czy zraszacz zadziałał? – EURACTIV.fr

Komisja śledcza powołana przez konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w celu zbadania powiązań między Rosją a rządem postępowego byłego premiera Donalda Tuska może zwrócić się przeciwko PiS, gdy Tusk zostanie ponownie mianowany na premiera, podało kilka polskich mediów Środa. (29 listopada).

Mówi się, że komisja, która miała zostać rozwiązana wraz z końcem kadencji PiS, może zostać utrzymana w celu zbadania powiązań polskiej prawicy z Kremlem. Wirtualna Polska Środa.

W tym celu należy odwołać obecnych członków komisji i powołać na ich miejsce nowy zespół – stwierdził lewicowy poseł Gawkowski. Wirtualna Polska.

„Decyzja Partnerów Sojuszu [de M. Tusk] Nie o rozwiązanie Komisji. Zmienimy jego skład, aby mógł normalnie funkcjonować.On zadeklarował.

BIS „Należy utworzyć tę komisję, żeby nie protestował”.Z zastrzeżeniem konsensusu, p. Tusk został uznany za członka bazy obywatelskiej.

Pan. Gawkowski zaznaczył, że do tego czasu nowa komisja zostanie pozytywnie przyjęta „Wykwalifikowani specjaliści”.

Zbadają, czy w ciągu ostatnich ośmiu lat zachęcano do wpływów rosyjskich, czy też stawiano im opór, co jego zdaniem zwiększyło ingerencję Kremla podczas dwóch kadencji PiS. „Należy to zbadać”.

PiS, konserwatywna prawicowa partia rządząca Polską od 2015 roku, zdobyła pierwsze miejsce w październikowych wyborach powszechnych. Jednakże pan. W odróżnieniu od koalicji trzech partii opozycyjnych pod wodzą Tuska nie udało mu się zapewnić większości parlamentarnej: Sojuszu Obywatelskiego, Trzeciej Drogi, partii centrowej i Partii Lewicy.

Mało prawdopodobne, aby nowy rząd PiS Mateusza Morawieckiego, który objął urząd w poniedziałek (27 listopada), zdobył zaufanie parlamentu, co doprowadziłoby do dojścia do władzy nowej koalicji Tuska.

Komisja śledcza ds. wpływów Rosji na polską politykę od 2007 r. do dojścia Tuska do władzy w Polsce została powołana przez PiS w kwietniu 2023 r., co spotkało się z krytyką wielu obserwatorów politycznych i Komisji Europejskiej.

READ  Polska: Złe wyniki dla Polski, o czym należy pamiętać

Nowa organizacja p. Projekt ustawy powołującej komisję otrzymał pseudonim, gdyż ówczesne partie opozycji nie podejrzewały, że ma ona wycelować w Tuska i trwale wykluczyć go z polskiej polityki. „Lex kość słoniowa” Polska.

Według pierwszej wersji projektu osoba, która zostanie uznana przez komisję za winną powiązań z Rosją, może utracić dostęp do wszelkich funkcji publicznych związanych z dystrybucją pieniędzy rządowych.