Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EDF planuje EPR w Słowenii i Polsce

EDF planuje EPR w Słowenii i Polsce

W czwartek 30 listopada EDF ogłosiło, że złożyło słoweńskiej spółce publicznej GEN Energija ofertę techniczno-komercyjną na budowę dwóch reaktorów jądrowych typu EPR1200 lub jednego EPR. Przedstawiając swoją propozycję podczas Międzynarodowej Wystawy Cywilnej Energii Jądrowej (Światowej Wystawy Jądrowej), francuski elektryk publiczny ocenił w komunikacie prasowym, że Słowenia „ma duży potencjał, aby stać się głównym krajem w Europie pod względem wykorzystania reaktorów jądrowych trzeciej generacji”.

„Dodanie słoweńskiego projektu do floty reaktorów EPR budowanych obecnie w Europie przyniesie pewne obopólne korzyści przez cały okres eksploatacji przyszłych elektrowni” – dodał EDF. Francuska grupa, która rekomenduje wybór technologii EPR dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, podpisała sześć umów o współpracy z polskimi firmami w celu opracowania nowych projektów energetyki jądrowej, aby „zachęcić do rozwoju ich umiejętności, metod i potencjału przemysłowego”.

EDF podpisało porozumienie mające na celu wzmocnienie współpracy Francji i Włoch na rzecz rozwoju projektu EPR, EPR1200 i Nuart SMR. Jej dyrektor generalny Luc Rémont ogłosił we wtorek, że francuski przemysł nuklearny planuje osiągnąć zdolność do budowy jednego dużego reaktora jądrowego rocznie do roku 2030.

READ  Polska: Konieczne są dalsze wysiłki, aby zagwarantować używanie języków regionalnych lub mniejszościowych