Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy rosyjska enklawa w Kaliningradzie jest bezpośrednim zagrożeniem dla Polski?

Czy rosyjska enklawa w Kaliningradzie jest bezpośrednim zagrożeniem dla Polski?

Od 18 czerwca Litwa zdecydowała się na nałożenie na Rosję sankcji europejskich wobec Kaliningradu: nie można już przejeżdżać pociągami towarów objętych tymi sankcjami w kierunku obwodu rosyjskiego. Reakcja Moskwy najwyraźniej groziła litewskim obywatelom „poważnymi negatywnymi konsekwencjami”, donosi „Express”. Polska jest drugim krajem oblegającym Kaliningrad, więc znajduje się na pierwszej linii frontu w obliczu tego odnowionego napięcia. Lepetitjournal.com/varsovie wraca do problematyki tego regionu i jego relacji z Polską.

Czasem niemiecki, czasem polski. Długa historia Kaliningradu

Zwłaszcza, że ​​jeśli spojrzymy trochę bardziej w historię tego regionu, to Kaliningrad był czasem polski. Ta ostatnia słynie z silnych związków z Prusami. Immanuel Kant urodził się w XVIII wieku w dawnym Królewcu. Głównym miastem obecnego getta przez pewien czas była stolica Prus. Osiągnął swój szczyt za czasów słynnego filozofa: był głównym portem, przez który przepływały wszelkiego rodzaju towary do Europy.

Doznał poważnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, a układy jałtańskie przyznały ten obszar ZSRR pod wodzą Stalina, który włączył go do rosyjskiego Związku Radzieckiego, dając tym samym Republice Socjalistycznej bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Podczas zimnej wojny, podczas przymusowych migracji ludność została pobłogosławiona rosyjskim, a region został przemianowany na Kaliningrad, na cześć zmarłego niedawno Michaiła Kalinina i przywódcy Związku Radzieckiego w latach 1938-1946.

Nikita Kruczew postanowił w 1954 roku zaoferować Krym Ukrainie do czasu jego aneksji przez Rosję w 2014 roku. RTBF informuje, że ta ostatnia próbowała jednocześnie oddać Kaliningrad Litwie, gdyż państwo bałtyckie odrzuciło propozycję, obawiając się, że stanie się ona rosyjska. z kolei.

Główne miasto na rosyjskich rozlewiskach Kaliningradu w 2017 roku (Źródło: A. Savin)

Stosunki między Polską a Kaliningradem zawsze były trudne

Od upadku ZSRR różne kraje sąsiednie przystąpiły do ​​NATO, a następnie do Unii Europejskiej, z wyjątkiem nieco większego terytorium Rosji. Nie przeszkodziło to Władimirowi Putinowi w utworzeniu tam dużej bazy morskiej i zorganizowaniu niektórych meczów na Mistrzostwa Świata 2018.

READ  Zostań prawdziwym czarodziejem dołączając do Szkoły Wiedźmińskiej

To przede wszystkim mały region na granicy litewsko-polskiej, który budzi obawy NATO. Korytarz Suałki dzieli oba kraje na odległość 100 kilometrów i prawdopodobnie odizoluje kraje bałtyckie od reszty sojuszników w przypadku rosyjskiego ataku. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odbywały się tam ważne manewry NATO.

Według eksperta ds. europejskiej polityki bezpieczeństwa Zdzisława Lachowskiego, od zakończenia zimnej wojny, kolejne polskie rządy próbowały nawiązać więzi gospodarcze z rosyjskim regionem, mimo obaw o liczną rosyjską obecność wojskową w regionie. Tak więc lata 90. charakteryzowała taka polska polityka, która balansuje między zacieśnianiem współpracy gospodarczej a utrzymaniem strefy wojskowej na granicy obu regionów. Niektórzy, chcący rozbroić region, jak Jean Barris, minister obrony w 1992 roku, pozostali na próżno.

Rozprzestrzenianie się strachu przed Rosją w Polsce?

Od początku wojny na Ukrainie ludność polska jest bardziej podejrzliwa wobec rządu rosyjskiego niż kiedykolwiek wcześniej. Chociaż były rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew potępił w marcu ubiegłego roku: Złowroga, wulgarna i uprzejma antyrosyjska polska propaganda Nie przeszkodziło to Polakom w większej podejrzliwości wobec rosyjskiego sąsiada. badanie w Pew Research CenterZ ostatniej publikacji wynika, że ​​tylko 2% społeczeństwa ma pozytywną opinię o Moskwie, w porównaniu z 7% w Stanach Zjednoczonych czy 14% we Francji.

Dziś polscy politycy często wykorzystują oskarżenia o rosyjskie uspokojenie, by atakować swoich politycznych przeciwników. To może czasami pozwolić Rosji i jej aparatowi propagandowemu na wykorzystanie tego jako pretekstu do udowodnienia rozprzestrzeniania się rusofobii w Polsce, jak próbuje wyjaśnić dziennikarz.Narodziny jurajskie. Ten ostatni, potwierdzając imperialne cele Moskwy, pokazuje m.in., że jeśli rosyjska szczepionka Sputnik V nie jest w Polsce licencjonowana, to nie bardziej z powodów naukowych, niż politycznych.

Ze strony rosyjskiej wielokrotne prowokacje wobec Europy

Pod koniec kwietnia pierwszy talk-show w rosyjskiej telewizji poruszył kwestię pocisków ICBM Sarmat, które zostaną dostarczone do Rosji jesienią przyszłego roku. Na wykresie program symulował, ile czasu zajęłoby im dotarcie do kilku europejskich stolic. Jeden z mówców powiedział bardzo poważnie, że dzięki temu będzie można „zacząć od pustej kartki”.

READ  Dramat na budowie w Antwerpii: powstrzymać dumping socjalny

Jednak po niedawnej decyzji Litwy w supermarketach w obwodzie kaliningradzkim zaobserwowano kilka scen paniki. Jeśli chodzi o władze rosyjskie, to po raz kolejny krzyknęły „rusofobia”. Moskwa powinna pozostać tylko na etapie zagrożenia, a militarna odpowiedź Kaliningradu wydaje się w krótkiej perspektywie mało prawdopodobna.

Ponieważ obraz jest wart tysiąca słów, dolna boczna pętla map dla Kaliningradu pozwoli lepiej zwizualizować ten bardzo strategiczny region.