Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy po Brexicie możliwy jest „Pulexit”?

Czy w najbliższym czasie Europa zmierza w kierunku polityki „Polexit”? Pytanie wydaje się kluczowe: wyjście Polski z Unii Europejskiej wychowany Wielu europejskich przywódców i komentatorów politycznych od czasu polskiego Trybunału Konstytucyjnego Pewny7 października polska konstytucja wzięła górę nad prawem związkowym.

Epizod ten jest nowym ucieleśnieniem autorytarnych przemian dokonujących się w Polsce „z małymi akcentami”, które doprowadziły do ​​kilku kryzysów między Warszawą a władzami europejskimi. Pamiętaj, że Komisja Europejska Efekty Od 2017 r. tzw. środek „art. 7”, który umożliwia karanie naruszeń praworządności w państwie członkowskim.

Sąd Konstytucyjny utracił niezależność

Trybunał Konstytucyjny, którego prezes Julia Brzenypska uznała instytucje europejskie za działające „poza ich sferą kompetencji”, orzekł po przejęciu go przez rząd w kwietniu 2021 r., kierowany przez partię konserwatywną i suwerenną. prawo i sprawiedliwość (Tempo), w kontekście pozwu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Rozpoczęty w 2018 roku, To poważnie zagraża niezależności sędziów, w szczególności poprzez wprowadzenie ich do nowego organu dyscyplinarnego, który: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Prośba o usunięcie.

Efektem jest zagmatwana sytuacja w Polsce. Część sędziów została powołana zgodnie z prawem wymaganym przez Prawo i Sprawiedliwość, ale została skazana przez Unię Europejską, wzbudzając podejrzenia o niezgodność z prawem niektórych orzeczeń sądowych.

Tym samym rządzący PiS stara się znaleźć wyjście z tej niepewnej sytuacji, stosując różne chwyty polityczne i prawne. W związku z tym stara się wykorzystać alternatywną do TSUE pozycję prawną – w tym miejscu należy również zauważyć, że jest poza omawianym sporem, zważywszy, że TSUE wydał orzeczenie w sprawie (Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2018 r. ) ustawy, a nie samej Konstytucji RP.

Co więcej, to orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie jest pierwszym w tej sprawie: w lipcu 2021 r. miał Europejskie orzeczenia wymiaru sprawiedliwości zostały już uznane za niezgodne z konstytucją Żądanie od Warszawy ponownego rozważenia pewnych aspektów reformy wymiaru sprawiedliwości, co po raz pierwszy pozwoliło rządowi uchylać się od europejskich zobowiązań.

Trwający współudział polityczny między polskim konstytucyjnym wymiarem sprawiedliwości a partią rządzącą, jeśli to konieczne, rzuca ostre światło na ucisk, jaki PiS sprawuje nad tym sądem. Niezawisłość polskiego Trybunału Konstytucyjnego znajduje się już w centrum trwającego już sporu. Po zwycięstwie wyborczym w 2015 r Prawo i Sprawiedliwość przypuściło atak na to ciało, których osłabienie jest warunkiem wstępnych przeobrażeń autorytarnych i antydemokratycznych, takich jak: Przykład z Węgier Wygląda to wyraźniej.

READ  Anne Romanov nie została odnowiona w Europie 1

na końcu Brudna i kontrowersyjna reformaSąd Konstytucyjny postanowił zmienić swój skład. Może teraz – tak jak w decyzji z 7 października – mieć kworum przez jedynych sędziów powołanych przez PiS.

Walka o Trybunał Konstytucyjny znacznie się nasiliła w 2016 r., czego efektem: Masowe demonstracje na rzecz rządów prawaPod auspicjami organizacji praw obywatelskich.

Współudział z władzami przybiera dziś tragiczny obrót, bo szef PiS Jarosław Kaczyński, szczerze mówiąc w Telewizyjny program rozrywkowyW 2019 roku Prezes Sądu Julia Brzenypska była jedną z jego bliskich przyjaciół.

Stosunki Prawa i Sprawiedliwości z Unią Europejską

Polscy komentatorzy i przywódcy polityczni różnią się co do prawdziwych intencji PiS w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Były przewodniczący Rady Europejskiej (i były premier Polski) Donald Tusk uważa, że ​​nawet jeśli obecne mocarstwo nie stara się sprowokować wyjścia z Unii Europejskiej, to jego kolejne kroki uboczne i tak mogą mieć znaczenie. Nieumyślnie prowadzi do takiego wyniku, takich jak dynamika, która doprowadziła do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na tej podstawie polska opozycja ostrzega przed rozwojem sytuacji, która może prowadzić do polityki Polexit. W konserwatywnej większości niektórzy od kilku lat mówią, że są antyunijni. Kristina Paulovic, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, wyróżniła się w 2016 roku deklarując, że Unia Europejska jest w jej oczach. ” wycieraczka „. Dziś w Trybunale Konstytucyjnym zasiada sama Kristina Paulovic. Ale generalnie te stanowiska pozostają w mniejszości, a stanowisko PiS jest przede wszystkim zbliżone do antysuwerenności wobec przekazywania władzy, jaką daje praca Unii Europejskiej.

Stanowisko PiS należy rozumieć bardziej jako zróżnicowane i ewoluujące zarządzanie ograniczeniami związanymi z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Liderzy tej partii nie mogą tego ignorować bardziej niż 80% Polaków popiera Unię Europejską. Rozumieją też, że Polska korzysta z dużych dotacji europejskich i że będą narażeni na ryzyko polityczne i wyborcze, jeśli będą je kwestionować.

Podobnie, w Niedawny konflikt między Polską a Białorusią Jeśli chodzi o uchodźców utkniętych na wschodniej granicy kraju, polscy przywódcy są świadomi międzynarodowych i krajowych korzyści politycznych, jakie mogą odnieść ze wsparcia UE.

Zamiast frontowej opozycji PiS wybiera więc serię prób i testów, na końcu których można zmierzyć siłę bronionych przez siebie pozycji. Utrzymująca się asertywność Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich (z wyjątkiem Węgier), a także brak wyrafinowania sceptycznie nastawionego do UE w polskiej opinii sprawiają, że decyzja o kierunku bardziej otwartego konfliktu z Polską jest tym bardziej niebezpieczna. Co więcej, w konfrontacjach z Brukselą PiS generalnie wycofuje się w ostatniej chwili, kiedy wydaje się, że kontynuacja konfrontacji byłaby dla niego bardzo niebezpieczna. Ostatnio rząd interweniował w ten sposób nawet niektóre społeczności lokalne Przestańcie określać je jako „obszary wrogie dla gejów i osób transpłciowych”To narażało ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo nieotrzymania europejskiego wsparcia.

READ  Zwolnienie Nicole Kidman z kwarantanny w Hongkongu wywołuje poruszenie

PiS liczy też na pojawienie się korzystniejszego kontekstu dla ruchu Unii Europejskiej „Europa Narodów”Albo nawet mniej lub bardziej oczywisty demontaż UE dzięki sceptycznym przemianom UE w innych państwach członkowskich.

Niemal natychmiastowe poparcie odnotowane przez polskie władze we Francji w kontekście wyborów prezydenckich, Eric Zemmour do Arnaud MontbourgOkazuje się, że te kwestie są teraz w Europie negocjowane płynnie i że wyjście z UE nie jest jedynym sposobem na przeciwstawienie się Brukseli.

Wreszcie PiS zaczął używać innych elementów języka, spierając się prywatnie o daremność rzekomego europejskiego finansowania. Zdaniem szefa NBP Adama Glapińskiego, bliskiego przyjaciela Jarosława Kaczyńskiego od lat 80., Polska odnosi bezprecedensowe sukcesy gospodarcze. Według niego z wiadomości wynika, że ​​jesteśmy obecnie świadkami „polskiego cudu gospodarczego”:

„To cud jeszcze silniejszy niż cud niemiecki po 1945 roku. Polska może przeżywać dynamiczny rozwój bez funduszy europejskich”.

Argument ten jest zwodniczy, ale sprytny, gdyż pozwala władzom pozycjonować się na obszarze „doganiania” (gospodarczego i kulturowego), którego spodziewała się Polska po wejściu do Unii Europejskiej.

Uzupełnienie ulicy?

Nawet jeśli program Europejskiej Partii Prawa może ulegać wahaniom i czasami brakuje mu jasności, niemniej jednak wskazuje na autorytarną strategię. Rządy prawa i sprawiedliwości, poprzez mniej lub bardziej bezpośrednią kontrolę nad wieloma organami urzędowymi (wymiar sprawiedliwości, bank centralny itp.) Na bezprecedensowym rozdrożu tworzenie „trojanów konstytucyjnych” (stopniowe obalanie rządów prawa) umożliwia legitymizację europejskiego stanowiska PiS, a kryzys z Brukselą zwiększa kontrolę nad sprawiedliwością konstytucyjną.

Istnieje tu niebezpieczeństwo, które z pewnością wpływa na członkostwo w UE, ale także w ogóle na polską demokrację, ponieważ celem politycznym PiS, spójnym od jego powstania w 2001 roku, jest: Wracając do demokratycznego konsensusu ustanowionego w 1989 r. wraz z upadkiem komunizmu. W tych okolicznościach nie ma znaczenia, jak podkreślaliśmy, że ponad 80% Polaków opowiada się za członkostwem ich kraju w Unii Europejskiej.

READ  Francja gra przeciwko Polsce

Aby udowodnić, że społeczeństwo to popiera, PiS może w pewnym momencie przejść na powszechne prawo wyborcze, jak zrobił to Viktor Orban na Węgrzech w 2016 r., kiedy zorganizował referendum w sprawie proponowanych przez UE kwot imigrantów. Jednak liderem Węgier był: Przegrał tę ankietę, co pokazuje, nawiasem mówiąc, że te „przekształcone” demokratyczne konsultacje są również strategiami zmniejszania ryzyka dla nowych autorytarnych potęg, ponieważ mogą one zachować nieco nienaruszone globalne strategie, nawet jeśli wynik tych referendów jest niekorzystny. .

Przeciwnie, stanowisko przyjęte przez Trybunał Konstytucyjny skutkuje ponowną mobilizacją zwolenników Unii Europejskiej i obroną praworządności, o czym świadczy m.in. Wydarzenia w niedzielę 10 październikaW szczególności z inicjatywy Donalda Tuska.

W ten sposób może rozpocząć się nowy cykl demonstracji ulicznych, których wyniki będą brane pod uwagę w decyzjach PiS. Sukces tych demonstracji, jeśli zostanie potwierdzony, byłby bardziej niebezpieczny dla władz polskich, ponieważ mogłyby one skorzystać z nagromadzonej siły poprzednich cykli mobilizacyjnych, czego dowodem są te wiece, ponowne pojawienie się rzekomych flag. Demonstracje „Strajk kobiet” W obronie aborcji, która miała miejsce w latach 2020-2021.

Wynikiem tej konfrontacji będzie szybki wyścig między liberalną opozycją a partią Prawo i Sprawiedliwość, podczas gdy kraj jest głęboko podzielony, Jak pokazały ostatnie wybory prezydenckie.

Liberałowie będą musieli umieć zdobyć szersze poparcie wśród sił politycznych, które są bardzo krytyczne wobec PiS, takich jak PiS. Partia Ludowa (PSL), których bastiony wyborcze spowalniają rozwój PiS na wsi. PiS wykorzystuje czas, który ma na reorganizację krajobrazu instytucjonalnego i politycznego, licząc na trwałą reorganizację istniejącego porządku. W tych okolicznościach pozycja Unii Europejskiej będzie miała decydujące znaczenie dla konsolidacji jednego lub drugiego.

______

przezFryderyk Załowski

, Wykładowca Nauk Politycznych, Członek Instytutu Nauk Społecznych dla Polityki (ISP, CNRS), University of Paris Nanterre – University of Paris Lumiere. ten Oryginalna kopia Z tego artykułu został opublikowanyRozmowa