Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy naprawdę powinniśmy obawiać się piątej fali Covid-19 tej jesieni? Zachodnia Francja Wieczorna Edycja

Nowe badanie Instytutu Pasteura, opublikowane 6 września 2021 r., pokazuje, że obecne szczepienia we Francji nie wystarczą, aby uniknąć piątej fali zakażenia Covid-19. Dekodowanie ze specjalistą od chorób zakaźnych Matthew Rivest i wirusologiem Yannickiem Simoninem.

Epidemia COVID-19 Czy wreszcie jest pod kontrolą? Według francuskiego Urzędu Zdrowia Publicznego liczba pacjentów zarażonych wirusem, którzy zostali przeniesieni do szpitala, od ostatniego czwartku nadal wynosi mniej niż 11 000. Jest jednak dobra wiadomość, aby zakwalifikować się do tego badania opublikowanego 6 września 2021 r. przez Instytut Pasteura. Dzięki nowym danym na temat wariantu delta i postępom w strategii szczepień naukowcy byli w stanie wymodelować, jak może wyglądać walka z pandemią w nadchodzących miesiącach.

Co mówi to badanie?

Epidemiolodzy z Instytutu Pasteura ostrzegają przed niebezpieczeństwem piątej fali skażenia Covid-19, jeśli nic nie zostanie zrobione. Naukowcy zaczęli od wstępnej hipotezy, zgodnie z którą wskaźnik reprodukcji wirusa, czyli szacunkowa średnia liczba osób zarażonych przez pacjenta, wynosi pięć. Poprzednie badanie przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku przez Instytut Pasteura wykazało, że wskaźnik reprodukcji wynosi zaledwie cztery.

Na tej podstawie, aby uniknąć nowej fali zanieczyszczeń „95% osób w wieku powyżej 60 lat powinno być w pełni zaszczepionych, 90% osób w wieku 19-59 lat i 70% nastolatków” Według badania. Liczby nie zostały jeszcze osiągnięte, a tylko 88% osób w wieku powyżej 60 lat, 81% w wieku 19-59 lat i 64% nastolatków zostało zaszczepionych.

Jak ostrzega Instytut Pasteura: szczepienie nie powinno być równoznaczne z pobłażliwym zachowaniem. „Korzystając z wariantu delta, zaszczepione osoby są mniej chronione przed infekcją, nawet jeśli ochrona przed ciężkimi postaciami jest bardzo wysoka” Przypomnij sobie epidemiologów.

READ  Wegetarianie, nawet palacze, będą zdrowsi niż mięsożercy - wieczorna wersja Ouest-France

“Spodziewamy się, że około połowa infekcji wystąpi u zaszczepionych osób (w porównaniu z tą grupą ponad 70% populacji). Dlatego ważne jest, aby zaszczepione osoby nadal szanowały gesty bariery i nosiły maskę, aby chronić się przed infekcją i unikać zanieczyszczając swoich bliskich”.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego studium?

Dla wirusologa Yannicka Simonina, wykładowcy na Uniwersytecie w Montpellier (Hérault), przesłanie tego badania jest jasne: „Jeśli całkowicie się zrelaksujemy, jeśli chodzi o szczepienia, gesty barierowe, takie jak noszenie masek i mycie rąk oraz ścieżki sanitarne, w rzeczywistości możemy zmierzyć się z piątą falą, wyjaśnij nam. Może być tego samego rozmiaru lub nawet większy niż poprzednie fale. “

Matthew Rivest, specjalista chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Centrum Szpitala Poncello w Rennes (Ile-et-Villains), dodaje: Jeśli istnieje sposób na ochronę przed piątą falą: to szczepienia i kontynuacja gestów barierowych. “

Według Instytutu Pasteura szczepieniom musi towarzyszyć szacunek dla gestów bariery i dystansu społecznego. (Zdjęcie: Quest Francja)

Jeśli jesienią przewidziana jest piąta fala zanieczyszczenia, czy oznacza to powrót godziny policyjnej, a nawet odosobnienia? Yannick Simonin jest optymistą. „Dzięki szczepieniom i utrzymywaniu dystansu społecznego powinniśmy zwykle unikać takich środków, jak narzucanie godziny policyjnej” Specjalista w zakresie nowych chorób

Według niego badania Instytutu Pasteura można odczytywać dwojako: “Istnieje pesymistyczne odczytanie: nadal musimy utrzymywać ograniczenia, takie jak noszenie masek i przepustek medycznych, a także trzymanie się z daleka. Ale jest też litera v. Bardziej pozytywna perspektywa: jeśli zastosujemy te środki oprócz objęcia szczepieniami, musimy uniknąć potencjalnych nowych ograniczeń. “

„Masowe szczepienie”

Ale wirusolog chce być ostrożny i pamiętać, że jeśli chodzi o koronawirusa, nic nie jest wyryte w kamieniu: “Badanie Instytutu Pasteura jest modelem. Przedstawia możliwy scenariusz, ale nic nie jest pewne. Bardzo trudno jest być wzorem. Nie powinniśmy traktować tego jako gotowego tekstu” Yannick Simonin potwierdza.

READ  ZDJĘCIA THOMAS BISKETT: Ten luksus podarowany przez astronautę z okazji 14 lipca

„Jesteśmy w stanie niepewności, Matthew Rivest obfituje. Wszystkie hipotezy są możliwe i istnieje bardzo ważny możliwy obszar. Wiemy na pewno, że jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii jest jak najszersze szczepienie. Im wyższa szczepionka, tym mniej wirus się rozprzestrzeni. “