Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cztery miesiące po wejściu w życie Brexitu pojawiają się już trudności gospodarcze

We wtorek Parlament Europejski głosuje nad umową handlową Po Brexicie Między Unią Europejską a Wielką Brytanią tym razem będzie ostateczna. Właśnie Cztery miesiące po wejściu w życie Wstępne wnioski 1 stycznia i pomimo kontekstu kryzysu zdrowotnego można już wyciągnąć wstępne wnioski. Okazuje się, że Brexit ma negatywne konsekwencje dla gospodarki Wielkiej Brytanii, przekładając się między innymi na duże obciążenia korporacyjne i wyższe koszty. Do handlu z Unią Europejską. Co zniechęca małe firmy, których już nie ma.

Wymiany stały się bardziej złożone

Nowe przepisy są szczególnie surowe dla sektora rolno-spożywczego, który został mocno dotknięty. Na przykład sprzedaż mleka i śmietanki do Europy spadła o 96%, a sprzedaż wołowiny i drobiu o 80%. Wszystkie sektory łącznie, nawet 50% eksporterów ma kłopoty od stycznia, a małe przedsiębiorstwa cierpią najbardziej.

Podobnie jak Willa, która prowadzi małą luksusową firmę w Chinach, w której sprzedaż spada od początku roku. Temat sprawy: Podwoiły się koszty dostawy i przeszkody administracyjne. „Wysłanie paczki do kraju europejskiego zajmuje teraz godzinę, podczas gdy zajmuje to tylko 10 do 12 minut. Moje zamówienia nie docierają cały czas. Wysyłałem paczki na początku stycznia, a one jeszcze nie opuściły kraju. Wygląda na to, że być firmami. ”Transport ignoruje to i nie można w takich okolicznościach zarabiać. Chciałbym zatrzymać niektórych moich dobrych klientów, ale musi się to zmienić, aby byli w porządku. Są opłacalni. Cokolwiek myśli o Brexicie, to nagły wypadek – świadczy Wela.

Spadek PKB o 1,4%

do Christian Saint EtienneOna, ekonomistka i profesor w National Institute of Arts and Crafts w Londynie ma już nadzieję, że będzie mogła bez trudności kontynuować pracę w Unii Europejskiej … niesłusznie. Kraj jest obecnie w pogotowiu. „To bardzo wyraźny sygnał dla Brytyjczyków” – powiedział. „Podstawową strategią, którą chciał realizować Boris Johnson, było przeniesienie Londynu do Hongkongu w Europie, czyli obszaru finansowego, w którym wszystko, co się dzieje, jest zawsze mniej opodatkowane i zawsze mniej regulowane niż reszta Europy, aby przyciągać transakcje”. Ale strategia ta „zatrzymuje się, dopóki Unia nie wyrazi zgody na wolność. Brytyjski ruch usług finansowych” – zauważa specjalista.

READ  Państwa członkowskie UE zgadzają się na zmniejszenie importu rosyjskiej ropy o ponad „dwie trzecie”

Według niego wiele kwestii w tym rozwodzie między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie zostało jeszcze rozwiązanych. Inne ważne aspekty, które zostaną poruszone, na przykład we wtorek, to kwestia granicy lądowej w Irlandii Północnej i kwestie rybołówstwa, dwa główne punkty, które od dawna opóźniają negocjacje. „Są to poważne kwestie, podobnie jak kwestia handlu towarami i usługami, które zostały wykluczone” – wyjaśnia.

W globalnej gospodarce pandemia koronawirusa ukrywa obecnie wpływ Brexitu. Według pierwszych oficjalnych szacunków obniżył on już PKB o 1,4%. Tak daleko od katastrofy ogłoszonej przez niektórych w czasie referendum. Jednak wielu ekspertów zgadza się, że długoterminowy Brexit może być bardziej szkodliwy dla gospodarki niż kryzys zdrowotny.