Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Grecki poseł, były dyrektor wykonawczy neonazistowskiej Partii Złoty Świt, aresztowany w Brukseli

Ioannis Lagos w Grecji został skazany na 13 lat Lata i osiem miesięcy więzienia za „kierowanie organizacją przestępczą”.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Agence France-Presse dowiedziała się od greckiej policji, że grecki parlamentarzysta Ioannis Lagos, były członek neonazistowskiej partii Złoty Świt, został aresztowany we wtorek (27 kwietnia) w Brukseli po uchyleniu mu immunitetu parlamentarnego.

Według tego źródła, z którym Agence France-Presse skontaktowała się i poprosiła o zachowanie anonimowości, Lawanes Lagos został skazany w swoim kraju na 13 lat i osiem miesięcy więzienia za anonimowość. „Prowadzenie organizacji przestępczej” Jest również przedmiotem międzynarodowego nakazu aresztowania. „Jestem w radiowozie, złodzieje, ateiści i antyheleniści będą mnie więzić”.Powiedział Ioannis Lagos Na Twitterze.

48-letni Ioannis Lagos jest jednym z prawie 40 członków Golden Dawn skazanych w październiku w Atenach po trwającym pięć i pół roku maratonie. Pierwszy dyrektor Golden Dawn, Ioannis Lagos, został zatrzymany w areszcie, podobnie jak pełne kierownictwo tej formacji, po zabiciu antyfaszystowskiego działacza Pavlosa Vesasa, niedaleko Aten, we wrześniu 2013 roku. Został zwolniony po 18 miesiącach. Oczekuje na proces. Ioannis Lagos, były strażnik, był lokalnym dowódcą Złotego Brzasku na obszarze, w którym zginął Pavlos Vesas.

Ioannis Lagos, w dniu orzeczenia Sądu Karnego w Atenach w październiku, „Wyjechał z Grecji do Brukseli, aby uniknąć potępienia”.Przedstawicielka Francji Marie Toussaint (Zieloni) wyjaśniła sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego w tej sprawie w komunikacie prasowym.

Korzystał z immunitetu parlamentarnego od czasu swojego wyboru w lipcu 2019 r. Do Parlamentu Europejskiego pod sztandarem Złotego Brzasku, formacji, którą opuścił po kilku miesiącach, aby uzyskać niepodległość.