Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nosi maskę w Stanach Zjednoczonych, pomoc międzynarodowa w Indiach, śledztwo w Brazylii … aktualizacja sytuacji epidemiologicznej na świecie

Podczas gdy Francja omawia kampanię szczepień i zniesienie ograniczeń nałożonych w obliczu pandemii Covid-19, inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Portugalia, poczyniły kilka kroków w kierunku bardziej normalnej sytuacji we wtorek (27 kwietnia). Wręcz przeciwnie, sytuacja w Indiach pozostaje krytyczna, a kryzys może mieć polityczne konsekwencje w Brazylii. Franceinfo ocenia najważniejsze wydarzenia dnia.

Zaszczepionych Amerykanów zachęcano do upuszczenia maski na zewnątrz

Amerykańska Agencja Zdrowia, CDC, zaktualizowała swoje zalecenia i stwierdziła, że ​​Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko wirusowi, nie muszą już nosić maski na zewnątrz, chyba że znajdują się w bardzo zatłoczonym otoczeniu.

„Jeśli zostałeś w pełni zaszczepiony i chcesz uczestniczyć w małym spotkaniu z osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi (…) dane naukowe (…) pokazują, że możesz to zrobić bezpiecznie, bez maski”.– powiedziała Rochelle Wallinski, dyrektor CDC.

Agencja nie miała wątpliwości, czy maska ​​jest przydatna w pomieszczeniach, czy dla osób niezaszczepionych. Ponadto jego zalecenia nie są wiążące dla różnych państw, które nadal będą określać zasady wymagające lub nie noszenia maski.

Portugalia kończy stan wyjątkowy

„Postanowiłem nie odnawiać stanu wyjątkowego”., Ogłosił w telewizyjnym przemówieniu Prezydent Republiki Portugalskiej Marcelo Rebelo de Sousa, który uzasadnił swoją decyzję o poprawie sytuacji epidemiologicznej. Po dwóch miesiącach uwięzienia między styczniem a marcem Portugalia ma teraz średnio 500 nowych pozytywnych przypadków dziennie, aw poniedziałek nie było żadnych zgonów związanych z wirusami.

Obowiązujący od listopada stan wyjątkowy zakończy się w piątek. Kolejna i ostatnia faza rządowego planu likwidacji rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, łącznie z powrotem wydarzeń publicznych.

Międzynarodowa pomoc dociera do Indii z powodu braku tlenu

Pierwsza przesyłka Medicaid Brytyjczyk – 100 respiratorów i 96 koncentratorów tlenu – przybył we wtorek rano do stolicy Indii, Delhi, w obliczu wybuchu infekcji i niedoboru tlenu, co ma tragiczne konsekwencje.

READ  Zmarł Frederic de Klerk, były prezydent RPA i postać końca apartheidu

W tym tygodniu zostanie wysłanych dziewięć brytyjskich kontenerów powietrznych z wyposażeniem medycznym. Paryż wyśle ​​również osiem jednostek do produkcji tlenu, pojemników z tlenem i respiratorów w ciągu tygodnia.

Waszyngton wyśle ​​komponenty do produkcji szczepionek, sprzętu ochronnego, szybkich testów diagnostycznych, a nawet respiratorów.

W Brazylii komisja zbada administrację Bolsonaro

Komisja śledcza brazylijskiego Senatu rozpoczęła pracę i przez co najmniej 90 dni będzie badać, jak rząd i prezydent Jair Bolsonaro zachowują się w obliczu pandemii.

Jego rekord może być druzgocący na rok przed wyborami prezydenckimi. Tylko czterech z 11 członków komisji parlamentarnej uważa się za bliskich władzy. Jair Bolsonaro wyróżniał się bagatelizowaniem kryzysu, w szczególności odmową zamknięcia się, noszeniem maski, dystansem fizycznym, a nawet szczepieniami.

Jeżeli stwierdzi, że popełniono przestępstwo zaniedbania lub nawet korupcję, komisja może przedstawić swój raport prokuraturze w celu ewentualnego ścigania jednego lub kilku członków rządu.

Francuzom uniemożliwiono wjazd do Islandii

W przeciwieństwie do niektórych krajów, które ponownie otworzyły swoje podwoje dla turystyki, Islandia zakazuje obecnie wjazdu na swoje terytorium podróżnym z szesnastu krajów uważanych za regiony „wysokiego ryzyka” zanieczyszczenia, w tym z Francji.