Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Częściowe zaćmienie Słońca: gdzie i kiedy je obserwujemy?

Nie jest to rzadkie zjawisko astronomiczne. za Będzie podróżować zaćmienie Słońca, czwartek, 10 czerwca, niebo półkuli północnej, na pasie o długości około 500 km, rozciągającym się od Kanady po Syberię, przechodzi przez Europę i Francję, gdzie będzie tylko częściowo.

Jest to pierwsze tzw. zaćmienie obrączkowe z 2021 roku i XVI wieku XXI wieku.mi stulecie. To jest zjawisko astronomiczne Pojawia się w okresie nowiu, kiedy Ziemia, Księżyc i Słońce są idealnie wyrównane. W skrajnym momencie tego częściowego zaćmienia, ponieważ wokół czarnego dysku księżyca widoczny jest cienki pierścień słońca, Terranie zobaczą, jak księżyc powoli przesuwa się przed słońcem, zamieniając je na kilka minut w cienkie, jasne światło. pierścionek, jak „Krąg ognia” Na niebie czerwca.

  • Gdzie i kiedy będzie widoczny?

Widok zostanie przypisany do kilku mieszkańców najwyższych szerokości geograficznych, którzy znajdują się dokładnie na osi: północno-zachodnia Kanada, daleka północ Rosji, północno-zachodnia Grenlandia i Arktyka, gdzie zaciemnienie dysku słonecznego wyniesie 87,8%, min Obserwatorium Paryż-PSL.

Zaćmienie obrączkowe będzie również widoczne, ale tylko częściowo, nad północno-zachodnią Ameryką Północną, większością Europy, w tym Francją i Wielką Brytanią, a także częściami północnej Ameryki Północnej.Z Azji.

We Francji będzie to widoczne Między 11:00 a 13:00 we Francji : „Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 r. będzie widoczne częściowo na zewnątrz w Saint-Pierre-et-Miquelon, a częściowo w całej stolicy Francji, gdzie maksimum nastąpi między 11:55 a 12:20 w zależności od lokalizacji ”., identyfikuje Obserwatorium Paryskie.

Oś czasu we Francji kontynentalnej dla częściowego zaćmienia 10 czerwca 2021 r.

Na tych szerokościach geograficznych i przy czystym niebie miłośnicy astronomii będą mogli obserwować część Słońca przesłoniętą przez czarny dysk księżyca: 20% w Londynie, 16% w nocy, 13,2% w Paryżu, 5 i 5% w Tuluzie i tylko 2,8% w Marsylii… „Im dalej na południowy wschód, tym mniej znaczące jest przyciemnienie”, wyjaśnił Agence France-Presse (AFP), Florent Delively z Obserwatorium Paryskiego, który będzie transmitował wydarzenie na żywo na swoim kanale YouTube.

  • Jak długo to będzie trwało? Czy możemy to obserwować bez niebezpieczeństwa?

Zaćmienie potrwa około dwóch godzin, ale nie będzie „Nie tak niesamowite” w tych szerokościach geograficznych. Jednak, według pana Daleya, nadal warto to zauważyć. W każdym razie konieczne jest, aby nie patrzeć bezpośrednio na gwiazdę, nawet w okularach przeciwsłonecznych lub przez chmurę. Oparzenia siatkówki mogą być nieodwracalne., wspomina astronom.

Większość byłaby ciekawa, aby się chronić Okulary sprzedawane są w sklepach astronomicznych (Uważaj na zużyte okulary zaćmienia, które mogą ulec uszkodzeniu) lub korzystaj ze sprzętu obserwacyjnego astronomów amatorów. Można to również rozważyć pośrednio, wystając na podłogę, używając kawałka tektury z otworami lub cedzidło. Najlepszym sposobem obserwowania częściowego zaćmienia bez ryzyka jest obserwacja Poprzez projekcję na ekranie » Używając „solaroskopu”, dodaje Obserwatorium Paryskie.

Jeśli pozorna średnica księżyca jest mniejsza niż średnica słońca, część ognistej korony pozostaje widoczna. Całkowite zaćmienie, które na krótko pogrąża część planety w ciemności, ma miejsce, gdy średnica księżyca dokładnie odpowiada średnicy Słońca widzianej z Ziemi. Zjawisko to, rzadkie, można zaobserwować zwłaszcza we Francji w sierpniu 1999 roku.

Przeczytaj także Zaćmienie Słońca na niebie w czerwcu

Świat z AFP

READ  „Szczepienia stały się normą”, wyjaśnia Alan Fisher, sceptycznie nastawiony do czytelników