Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zdrowie. Jak Covid-19 spowodował „zniknięcie” dwóch szczepów wirusa grypy

Czy Covid-19 zabił grypę? Niezupełnie… ale kilka szczepów zniknęło z radaru. I może całkowicie zniknąć, według najbardziej optymistycznych ludzi.

Wiele różnych wirusów

Te dwa szczepy są zwykle monitorowane przez epidemiologów rok po roku. Ale nie słyszeliśmy o nich od początku pandemii Covid-19.

Od marca 2020 r. Magazyn STAT mówi nam, dwa szczepy wirusa A/H3N2 i linia B/Yamagata nie są już wykrywane. Czy są wyłączone z powodu braku ruchu, czy tylko poza zasięgiem radarów? Ogólnie jest wielka nadzieja, ale ostrożność pozostaje:

Myślę, że jest duża szansa, że ​​wirus H3N2 zniknie. Ale świat jest duży…

Trevor Bedford, Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle

To, że nikt tego nie widział, nie oznacza, że ​​wirus B/Yamagata zniknął, prawda? Ale w rzeczywistości widział zniknięcie

Florian Kramer, Icahn School of Medicine, Mount Sinai w Nowym Jorku

Świetne hamulce w rozprzestrzenianiu się wirusów

Richard Wiebe, który jest odpowiedzialny za badania nad środowiskiem grypy u zwierząt i ptaków w Światowej Organizacji Zdrowia, uważa, że ​​nastąpił już znaczny spadek różnorodności tych krążących wirusów, ale nie zniknęły one całkowicie.

dlaczego? Pandemia Covid-19 będzie miała z tym wiele wspólnego: kolejne przypadki, ograniczony handel międzynarodowy, maski, mycie rąk i odległość fizyczna nie tylko spowolniły rozprzestrzenianie się Cov-2.

Jednak bez zainfekowania ludzkiego „żywiciela” wirusy znikają: w przeciwieństwie do bakterii nie są w stanie samodzielnie przetrwać.

Grypa sezonowa jest wciąż daleka od straszliwej liczby zgonów z powodu Covid-19 (650 000 zgonów rocznie z powodu grypy, ponad 3 miliony zgonów z powodu Covid).

Uniwersalna szczepionka na horyzoncie?

Jak dotąd natura wirusów grypy uniemożliwiała opracowanie uniwersalnej szczepionki skierowanej przeciwko wszystkim szczepom. Ale jeśli niektóre z bardziej powszechnych znikną, wyzwanie może być bardziej osiągalne.

W sezonie – skróconym przez Covid-19 – 2019/2020, grypa zabiła we Francji 4000 osób, w porównaniu do średnio od 6 do 10 000 w innych latach.

READ  Jak czyścić odpady na orbicie?

Kiedy szczepienie jest najważniejsze, znacznie zmniejsza śmiertelność z powodu grypy. Jednak według władz ds. zdrowia każdego roku zasięg szczepień jest bardzo niski. I to pomimo bezpłatnych szczepień osób zagrożonych.

Ze względu na mnogość gatunków, podtypów i szczepów wirusa co roku konieczne jest szczepienie przeciwko grypie: wyprodukowana szczepionka przeciwko jednemu z nich jest nieskuteczna lub niewystarczająca przeciwko innemu typowi wirusa.