Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czego możemy się nauczyć z sondy Parker Solar Probe, która po raz pierwszy „dotknęła słońca”?

mamy Dotknąłem słońca. We wtorek 14 grudnia NASA ogłosiła, że ​​sonda Parker Solar Probe zbliżyła się do naszej gwiazdy w bezprecedensowy sposób. Z prędkością 500 000 km/h instrument wystrzelony w sierpniu 2018 roku dotarł do korony słonecznej, osiągając 15 mln km od powierzchni Słońca. Przekroczyłem symboliczną granicę zwaną granicą dwóch tysięcy. Innymi słowy, sonda Parker Solar Probe weszła w bezpośrednie sąsiedztwo naszej gwiazdy. To historyczny wyczyn, ponieważ nigdy wcześniej nie widziano nic stworzonego przez człowieka.

W rzeczywistości sonda pobiła swój własny rekord w październiku 2018 r., kiedy zbliżyła się do 42,73 miliona kilometrów od Słońca. I to nie koniec: sonda nadal zbliża się do naszej gwiazdy (jest ona teraz oddalona o 13 mln km). Franceinfo podsumowuje, co sonda Parker Solar Probe może ujawnić Ziemianom.

Niesamowite mechanizmy ocieplenia korony słonecznej

To tajemnica, która od dziesięcioleci intrygowała astrofizyków: dlaczego temperatura wokół Słońca jest o wiele wyższa niż temperatura jego powierzchni? Normalnie temperatura powinna się rozpraszać w miarę oddalania się od naszej gwiazdy, ale nie to jest obserwowane. W rzeczywistości temperatura na powierzchni Słońca wzrasta do 5500 stopni Celsjusza, podczas gdy w koronie Słońca, zewnętrznej części jego atmosfery, osiąga milion stopni Celsjusza. Ta korona pojawia się podczas zaćmienia Słońca, jak pokazano na tym zdjęciu, gdy pojawia się w gradiencie od bieli do szarości.

Zdjęcie Słońca i jego sierpa wykonane podczas całkowitego zaćmienia Słońca, widoczne z Hopkinsville (Kentucky, Stany Zjednoczone), 22 sierpnia 2017 r. (JOSEPH MATUS/MSFC/NASA)

Les scientifiques s’accordent, pour l’instant, à dire que la couronne solaire se réchauffe par elle-même et que différents mécanismes sont en jeu. Parker Solar Probe jest dumny ze swojej elokwencji w celu uzyskania stałego identyfikatora elementu graficznego. „Nie dotarliśmy jeszcze do obszaru, w którym występuje ogrzewanie”, identyfikuje dla franceinfo Thierry Dudoc de Wit, naukowiec z Orleańskiego Laboratorium Fizyki i Chemii dla Środowiska i Przestrzeni Kosmicznej (LAURA), który jest bezpośrednio zaangażowany w misję Parker Solar Probe.

Naukowcy będą wiedzieć więcej, kiedy sonda znajdzie się najbliżej Słońca w 2025 roku, około 7 milionów kilometrów od jej powierzchni. Ostrożnie, Thierry Dudoc de Wit uważa, że ​​wnioski nie przyjdą wcześniej „kilka lat”.

Dynamika rozbłysków słonecznych

Nasza gwiazda generuje wiatry słoneczne. Ten prąd cząstek jest bardzo słaby Plazma, czyli gaz składający się głównie z elektronów i protonów, ale także z jonów, wyjaśniać Obserwatorium Paryskie. Ale słońce też cierpi na drgania. Następnie odrzuć duże ilości materiału. Mówimy o koronalnych wyrzutach masy (CME), bardziej znanych jako rozbłyski słoneczne. Nasza gwiazda wyrzuca wtedy więcej energetycznych cząstek z bardzo dużą prędkością.

kiedy te Wydalanie cząstek Kiedy dociera do Ziemi, powoduje powstanie zorzy polarnej (lub Australii, w zależności od półkuli, na której znajduje się obserwator). Jeśli erupcje są bardziej gwałtowne, mówimy o burzach słonecznych. „Wysypka jest często niewielka, ale czasami pojawia się duża wysypka”jaśniejszy W centrum Francji 3 Val de Loire Thierry Dudoc de Wit. Oni Działanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych na ziemi może wówczas zostać zakłócone, co dotyczy w szczególności naszych instalacji GPS oraz środków komunikacji radiowej, internetowej lub naszych laptopów.

Zjawiska te są traktowane poważnie przez społeczność naukową i międzynarodową ze względu na coraz większe wykorzystanie tych technologii. „Loty transpolarne czasami tracą wszelki kontakt z Ziemią podczas erupcji wulkanów”, zilustrowany przez Thierry’ego Dudoc de Wit. Najpotężniejsze burze słoneczne mogą mieć katastrofalne skutki. To może być 23 lipca 2012, wyjątkowo mocny „Powrót współczesnej cywilizacji do XVIII wieku” NASA powiedziała w 2014 roku, gdyby stało się to tydzień wcześniej.

Dlatego konieczne jest zrozumienie dynamiki wiatrów naszej gwiazdy i opracowanie słonecznych prognoz pogody, które przewidują częstotliwość i intensywność erupcji. Obserwacje Parker Solar Probe są tak krytyczne, jak to konieczne, ponieważ pierwsze wyniki, opublikowane w 2019 r., dostarczyły już ważnych elementów, wbrew najbardziej konsensusowym hipotezom.

„Wszyscy specjaliści wyobrażali sobie wiatr słoneczny jako płyn uciekający stosunkowo spokojnie i równomiernie we wszystkich kierunkach. Ale odkryliśmy, że to nic innego”.

Thierry Dudoc de Wit

do francjiinfo

„Elementy składowe wiatru słonecznego muszą zachowywać się bardzo precyzyjnie pod względem przemieszczenia i prędkości. Jednak w pobliżu Słońca stwierdzamy, że różnią się one bardzo od tego, co obserwujemy w pobliżu Ziemi”., identyfikuje Thierry Dudoc de Wit. „To cały sens posiadania instrumentu muzycznego na miejscu”, nalega i wchodzi do korony, „Region, który wyznacza różnicę między momentem, w którym wiatr jest rzeczywiście związany ze słońcem, a momentem, gdy wiatr swobodnie ucieka”.

Cenne informacje o gwiazdach

Jeśli obserwacje sondy Parker Solar Probe dotyczą tylko naszego Słońca, mogą również pomóc w lepszym zrozumieniu innych gwiazd, zapewnia Thierry Dudoc de Wit.

„Naukowcy zauważają, że korona krąży wokół Słońca szybciej niż oczekiwano, co może wpłynąć na nasze ogólne zrozumienie rotacji gwiazd”.i CNRS. wyjaśniono, w 2019 roku, po opublikowaniu pierwszych wyników. Jednak badanie rotacji gwiazd jest kluczowe w obliczaniu ich wieku, Jak zauważyła w kwietniu francuska Komisja ds. Energii Atomowej i Energii Alternatywnych, (ten).

„To interesujące, ponieważ nie tylko patrzymy na rzeczy przez pryzmat, które nas interesują, ale wyciągamy wnioski, które wykraczają daleko poza naszą dziedzinę”., konkluduje Thierry Dudoc de Wit.

READ  Dlaczego pigułki Covid nie są tak często stosowane we Francji?