Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czechy desperacko poszukują siły roboczej

Odwiedzając linie produkcyjne firmy Alcaplast, wiodącego czeskiego producenta artykułów sanitarnych i łazienkowych, zlokalizowanej w Breclav, na południowym wschodzie kraju, zdumiewa Cię brak aktywnych pracowników. “Mamy więcej maszyn niż pracowników. Pracują non stop i bez potrzeby odpoczynku” Witamy u Frantiska Fabikovica, dyrektora generalnego tej rodzinnej firmy zatrudniającej 850 osób, którą współzarządza wraz z żoną od jej założenia w 1998 roku. W poniedziałek 27 września pozostało tylko kilka wiązek plastikowych rurek, podczas gdy technicy obserwowali balet wspaniałych maszyn Zaprojektowany w rytmie strumienia wody i rolek prysznicowych.

„Bardzo trudno jest znaleźć wykwalifikowanego pracownika w Briklavie” Jego szef tłumaczy, zwłaszcza że siedziba jego firmy znajduje się na granicy z Austrią, gdzie płace są wciąż znacznie lepsze niż w Czechach. Jego rozwijająca się firma ma na swojej stronie internetowej dużą liczbę wakatów. „Ponieważ znalezienie dobrych operatorów zajmuje do sześciu miesięcy i planujemy otworzyć nową linię produkcyjną, już zatrudniamy”Pan Fabikovich potwierdza. krzyżuje palce: Do tej pory byliśmy w stanie utrzymać produkcję, nawet podczas pandemii. “

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W obliczu braku broni Europa Wschodnia zwraca się w stronę robotów

Podczas gdy cała Europa po Covid kwitnie, czeska gospodarka kwitnie. Kraj Europy Środkowej odnotował w lipcu stopę bezrobocia na poziomie 2,7%, najniższą w całej Unii Europejskiej. Według lokalnego urzędu pracy jest ponad 360 tys. wolnych miejsc pracy, czyli nawet więcej niż we Francji, ale populacja jest sześciokrotnie większa niż w kraju liczącym zaledwie 10,7 mln osób. To proste: brak siły roboczej jest problemem numer jeden w czeskiej gospodarce. Powinniśmy odrzucać umowy, ponieważ nie jesteśmy w stanie wyprodukować ani dotrzymać terminów.” Podsumowując Radek Spikar, wiceprezes Federacji Przemysłowców Czeskich.

READ  Clariant kończy swoją pierwszą jednostkę Sunl Liquid

Tak więc, jeśli Fabikowicz pochwalił mechanizację swoich fabryk, teraz robi to, jak wielu jego rówieśników: szuka imigrantów. “U nas stanowią około 10% niewykwalifikowanej siły roboczej. Mamy wielu Słowaków, ale mamy też Węgrów i Ukraińców. Pandemia przyspieszyła ten trend, kiedy wielu naszych pracowników przestało pracować.” Przed fabryką zbudowano dwa duże dormitoria, aby pomieścić tę broń pochodzącą z coraz dalej na wschód. Rozpieszczani o łatwość zatrudnienia obywatele europejscy od dawna nie są w stanie zaspokoić potrzeb Alcaplastu, podobnie jak całej czeskiej gospodarki.

Masz 73,12% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.