Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czas w kosmosie wpływa na kolumnę astronautów i niepokoi NASA

NASA jest zaniepokojona wpływem pogody w kosmosie na kolumnę astronautów. Naukowcy z Agencji Kosmicznej USA obawiają się, że długie okresy mikrograwitacji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogą negatywnie wpłynąć na kręgosłup ludzi na pokładzie.

Tkanka kostna traci swoją gęstość w przestrzeni z powodu ciągłego braku nacisku grawitacyjnego w dół, co zostało już wykazane w starszych badaniach. „Zdrowie kręgosłupa ma zasadnicze znaczenie dla kontroli postawy ciała i ułatwia podstawowe ruchy niezbędne we wszystkich działaniach misyjnych” – powiedział Ashley Weaver, inżynier biomedyczny z Wake Forest University w Północnej Karolinie.

Czytaj więcej:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na orbicie wokół Ziemi 408 kilometrów, a każdego miesiąca kości, które utrzymują ciężar astronautów, mają około 1% mniejszą gęstość, jeśli nie podejmą oni środków ostrożności, aby powstrzymać utratę. W rzeczywistości bez stresu komórki, które odbudowują kości, spowalniają pracę, a te, które usuwają stare, nadal funkcjonują.

Proces usuwania przytłacza wzrost, przez co kości stają się słabsze i bardziej kruche. W tym samym czasie mięśnie są zwykle aktywowane, gdy są na ziemi, ponieważ nie muszą już tak ciężko pracować. „Ważne jest, aby zrozumieć, jak długotrwała ekspozycja na mikrograwitację wpływa na te zmiany mięśniowe” – dodał Weaver.

Od lewej do prawej: Expedition 64 Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins i Soichi Noguchi Zdjęcie: NASA / Bill Ingalls

Zespół inżynierów biomedycznych porównuje szczegółowe oceny kręgosłupa astronautów bezpośrednio przed i po locie kosmicznym. Grupa wykorzystuje takie techniki, jak tomografia ilościowa i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Dzięki wynikom naukowcy zidentyfikowali subtelne zmiany w gęstości kości i rozmiarze mięśni po powrocie na Ziemię.

Dziewięciu astronautów, którzy spędzili ponad sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, otrzymało radiogramy zebrane przez naukowców. Spośród nich załoga Expedition 64 była jedną z ostatnich, które zostały przebadane do badań.

Weaver powiedział: „Teraz, gdy pełna analiza jest już zakończona, chcielibyśmy poznać zmiany zachodzące w kościach i mięśniach podczas lotów kosmicznych oraz ich związek z ryzykiem kontuzji”. Chodzi o to, aby kolumna astronautów była zdrowa, zwłaszcza teraz, gdy NASA planuje przywrócić ludzkość na Księżyc i wciąż istnieją plany podróży na Marsa.

Na razie astronauci (i aspiranci) nie panikują. Naukowcy stworzyli serię specjalnych ćwiczeń fizycznych, aby spowolnić utratę kości i tkanki mięśniowej. Nawet jeśli same działania nie zapobiegną całkowicie stracie.

przechodząc obok: Futurystyczny / NASA

Widziałeś nasze nowe filmy na YouTube? Zapisz się do naszego kanału!

READ  Oddziały, w których występuje najwięcej nagłych przypadków