Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego miałbyś uważać na alternatywy dla jednorazowych plastikowych naczyń

UFC-Que Choisir przetestował 57 produktów prezentowanych jako alternatywa dla jednorazowych plastikowych zastaw stołowych. Wyniki były zaskakujące.

Od 1 stycznia 2021 r. Zabronione jest używanie słomek, jednorazowej zastawy stołowej, mieszadełek, pokrywek do kubków obiadowych i innych biodegradowalnych plastikowych przedmiotów. Oczekuje się, że do 2040 r. Prawo dotyczące kontroli odpadów zniesie wszelkie opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Ale „brak plastiku” niekoniecznie jest synonimem bezpieczeństwa, jak zostało ujawnione UFC – co wybrać.

W środę, 19 maja, Stowarzyszenie Konsumentów opublikowało na swojej stronie internetowej wyniki testów 57 produktów, które są wegańską alternatywą dla jednorazowych produktów plastikowych. UFC potępia nadmierną obecność związków niebezpiecznych dla zdrowia lub środowiska w tych alternatywnych produktach na bazie pulpy warzywnej lub liści palmowych.

Od tego czasu UFC donosi o niepokojących wynikach.66% badanych próbek zawierało związki perfluorowane (stosowane do uszczelniania naczyń przed wodą i tłuszczem bez pękania, ale niektóre są rakotwórcze, immunotoksyczne, toksyczne Płytki marki Betik (3) mają zawartość związków perfluorowanych 140 razy wyższą niż norma określona w Danii)”.

Wideo – Środowisko: nadające się do recyklingu lub nie, jednorazowe tworzywo sztuczne nie jest już sprzedawane

Wyjaśnij przepisy

Ponadto stowarzyszenie ostrzega przed potencjalnym skutkiem koktajlu produktówZapewnia akumulację substancji (w szczególności związków perfluorowanych, chloropropanolu, amin aromatycznych), szczególnie w przypadku słomek papierowych i tekturowychUFC ubolewa, że ​​europejskie przepisy nie są wystarczająco precyzyjne, jeśli chodzi o skład materiału.Przepisy nie określają zamkniętej listy dozwolonych substancji i dodatków, a jedynie określają ogólną zasadę, aby nie szkodzić materiałom używanym przez producentów sztućców i innych przedmiotów mających kontakt z produktami spożywczymi.W szczególności UFC krytykuje władze europejskie za zdefiniowanie dokładnej listy materiałów i dodatków, które mogą być używane bez ryzyka jako alternatywy dla tworzyw sztucznych do naczyń jednorazowego użytku.

READ  „Zakończenie izolacji zaszczepionych kontaktów ma sens, aby zachęcić ludzi do szczepień”

Te treści mogą Cię również zainteresować: