Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid długi: kaszel, zapach, zmęczenie, ból szyi, wypadanie włosów… które objawy nasilają się z czasem?

Francuscy naukowcy przeprowadzili już dawno temu pierwsze na świecie badanie, które rekonstruuje dokładną historię każdego objawu choroby Covid.

To naukowcy z AP-HP (Assistance Publique – Hôpitaux de Paris) i University of Paris Cité przyjrzeli się rozwojowi 53 przewlekłych objawów Covid, badając ich rozwój u 968 pacjentów w czasie.

To pierwsze tego typu badanie na świecie i udało się już je określić 85% pacjentów nadal ma Covid przez długi czas po roku infekcji. Przypomnijmy, że dotychczasowe badania wykazały, że od 10 do 15% osób zarażonych wirusem Corona rozwija się długotrwale Covid, a najczęstszymi objawami są zmęczenie, ból głowy oraz zaburzenia koncentracji typu „mgła psychiczna”.

Badanie prowadzone przez dr Vit-the-Tran (Uniwersytet Paryski / Pomoc publiczna – Hôpitaux de Paris) pozwoliło odtworzyć dzień po dniu ewolucję objawów choroby. Przede wszystkim zwrócił uwagę na nieznany dotąd fakt: choroba zmienia się w czasie.

Te objawy są zaostrzone

– 27 z 53 koncertów wydaje się z czasem zanikać. W związku z tym kaszel, zaburzenia węchowe i zaburzenia smaku są coraz rzadsze u badanych pacjentów.

– 18 z 53 występów w ogóle się nie zmieniło. W ten sposób zmęczenie pozostaje stabilne w czasie.

Wreszcie 8 z 53 objawów rozwinęło się u coraz większej liczby pacjentów badanych w ciągu miesięcy trwania badania. Wypadanie włosów, które w dużej mierze nie było obecne na początku przedłużonego okresu Covid, wydaje się dotykać coraz więcej pacjentów, takich jak ból szyi, pleców i dolnej części pleców oraz zaburzenia dotyku.

Badaczom badanie to w końcu umożliwia „opisanie codziennej dynamiki objawów długotrwałego COVID-19”. „Odkrycia te rzucają światło na patofizjologię choroby. Pozwalają zidentyfikować, spośród wszystkich złożonych i niejednorodnych objawów wirusa długiego CoVidu, te, które są najbardziej związane z następstwami ostrej choroby (której objawy zmniejszają się z biegiem czasu) oraz związane z innymi mechanizmami, zarówno immunologicznymi, jak i psychosomatycznymi lub wciąż niewyjaśnionymi.”

READ  Założyciel miliardera Amazon, Jeff Bezos, poleci w kosmos w przyszłym miesiącu. Przestrzeń względności wygrywa 650 milionów dolarów za większe rakiety drukowane w 3D

Badania nadal próbują wyjaśnić „drogę”, jaką choroba przeszła kilka miesięcy po zakażeniu. Firma AP-HP wystosowała również apel do pacjentów z wieloletnim stażem z Covid, aby wzbogacić bazę danych i umożliwić lepsze zrozumienie choroby. Mogą zarejestrować się na platformie porównanie Aby rozwijać badania medyczne.

Wyniki ich badań Został opublikowany w czasopiśmie Komunikacja przyrodnicza Na początku kwietnia.