Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA przygotowuje się do rewolucji

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Niebieski rekord pochodzenia: nowy owczarek 107 km
Wejdź na pokład kapsuły New Shepard, która zakończyła kolejny udany lot testowy. Maszyna, która wystartowała ponad 100 kilometrów od Ziemi, dotarła w kosmos. Jego pasażerowie, jeśli byli, mogli podziwiać półmrok nieba i krągłość ziemi. Kamera pozwala nam przeżyć to, co będą mogli zobaczyć przyszli klienci podczas tych krótkich lotów suborbitalnych.

NASA kieruje swoje badania na nowe horyzonty i opiera się na… dużej wirówce. W komunikacie prasowym wydanym przez serwis w dniu 6 kwietnia Przewód biznesowyAmerykańska agencja kosmiczna ogłosiła rozpoczęcie współpracy z młodą kalifornijską firmą SpinLaunch. Celem do 2022 roku jest przetestowanie możliwości projektu realizowanego przez firmę: wysyłek satelitów i obiektów w orbitowanie Dzięki sile kinetycznej wywoływanej przez wirówkę. z podpisem konwencja prawa kosmicznegoNASA będzie mogła zaoferować swoją wiedzę, analizując możliwości oferowane przez ten innowacyjny system.

Rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

założony w 2014SpinLaunch opowiada się za ekologicznym i ekonomicznym rozwojem eksploracji kosmosu. Jego system opiera się na masywnej konstrukcji zwanej „akceleratorem”. Kolektyw orbitalny” (lub orbitalny akcelerator masy L100, po angielsku). Ten gigantyczny cylinder ma wysokość 50 metrów i średnicę 33 metrów, a wewnątrz znajduje się duży wysięgnik, do którego przymocowany jest pocisk. Obrót ramienia, stopniowo nabierający prędkości, będzie wzrastałEnergia kinetyczna obiektu, który ma zostać wypchnięty w przestrzeń.

Gdy prędkość będzie wystarczająco wysoka, pocisk zostanie wystrzelony pionowo z tuby przylegającej do cylindra, podobnie jak komin. Siła spowodowana obrotem ciała może wynosić od 9000 do 10000 J. Siła wywierana na astronautów startować w kapsułce Sojuz równowartość 5c.

Jedną z zalet systemu opracowanego przez SpinLaunch jest jego aspekt środowiskowy: starty wymagają około 70% mniej paliwa niż starty konwencjonalnych wyrzutni. Dyrektor generalny firmy, Jonathan Yanley, potwierdził, że SpinLaunch jest prawdziwą alternatywą dla pociski Zanieczyszczenie w obliczu stałego wzrostu misji w kosmos, z transmisją flota satelitarna Lubić Konstelacja Starlink lub OneWeb. W ten sposób urządzenia te wymagają mniej paliwa, aby dostosować swoje położenie na niskiej orbicie.

READ  U zaszczepionej młodzieży zgłaszano rzadkie problemy z sercem

Jednocześnie wirówki SpinLaunch mają być również ekonomiczne, umożliwiając wystrzelenie satelitów w kosmos po niższych kosztach. W zależności od użytego pojazdu i przewożonego ładunku wysłanie sondy na orbitę może kosztować kilka milionów euro, a nawet dziesiątki milionów. Tak więc Ariadna 5 Może przewieźć prawie 20 ton ładunku za skromną sumę 170 mln euro. SpinLaunch chce obniżyć tę dużą opłatę, maksymalnie do 500 000 USD za uruchomienie.

Zbliża się premiera SpinLaunch?

Wirówka SpinLaunch jest dopiero w fazie eksperymentalnej, ale pierwszy test przeprowadzony w październiku 2021 roku wykazał wykonalność projektu. Trzymetrowy obiekt został wyrzucony na wysokość 10 000 metrów nad poziomem morza z prędkością ponad 8000 kilometrów na godzinę. Był to pierwszy sukces firmy, a inżynierowie wskazali, że wirówki pracowały tylko przy 20% swojej teoretycznej maksymalnej wydajności.

Współpraca między NASA i SpinLaunch może przyspieszyć rozwój projektu. Firma wcześniej wskazywała, że ​​wysyłanie satelitów 200 kg W kosmosie średnica wirówki powinna wzrastać proporcjonalnie, osiągając sto metrów. Oczekuje się, że SpinLaunch i agencja kosmiczna przeprowadzą pierwszy wspólny test w 2022 roku.

Wesprzyj zespół redakcyjny zaangażowany w popularyzację nauki na Patreon!

Nasza misja? przywróć plik Wiedza jest w zasięgu każdego.
Każdego dnia produkujemy nasze artykuły, badania i raporty, wszystko na ludzką skalę. Wspomóż nas w tym podejściu i tej ambicji.
Zapisz się do Futury na Patreon!

Oferowane są dwa plany subskrypcji z następującymi korzyściami:

  • Futura nie zawiera reklam »: Uzyskaj gwarantowany dostęp bez reklam do całej witryny za 3,29 € miesięcznie (+ VAT).
  • Udział w życiu Futura »: Oprócz dostępu bez reklam, weź udział w naszym niezależnym życiu medialnym (głosy, nowe treści, ankiety itp.) za 6,29 € miesięcznie (+ VAT).

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?

READ  HPE i Microsoft przeprowadzają pierwsze eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Wiadomości z Marsylii