Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o nowej alternatywie, która pojawiła się w RPA, co niepokoi władze?

B.1.1.529, który już znajduje się w Botswanie, a nawet w Hongkongu, stoi za „wykładniczym” wzrostem przypadków w Afryce Południowej.

Nie pochodzi od greckiego alfabetu. B.1.1.529, nowy typ Covid-19, został wykryty w Afryce Południowej. Jak dotąd nie ma nic zaskakującego, warianty wirusa Corona są obfite od początku kryzysu zdrowotnego.

Z wyjątkiem tego, że ten B.1.1.529 może bardzo dobrze dołączyć do listy wariantów uważanych za „ważne” lub nawet „niepokojące” ustanowionej przez Światową Organizację Zdrowia w świetle ostatnio zgłoszonych danych. Ponieważ jest potencjalnie wysoce zaraźliwy i ma wiele mutacji, może oznaczać początek bardzo ważnego wznowienia epidemiologicznego w kraju afrykańskim. „Poważne zagrożenie”, o które martwią się władze ds. zdrowia.

• Możliwość „bardzo szybkiego” wdrożenia

Wariant B.1.1.529 ma „niezwykle wysoką” liczbę mutacji, według zespołu z Instytutu Badawczego KRISP, wspieranego przez Uniwersytet KwaZulu-Natal, który faktycznie odkrył wariant beta w zeszłym roku.

Wirusolog, Tulio de Oliveira, powiedział podczas Konferencja prasowa online pod przewodnictwem Ministerstwa Zdrowia.

Szczepionki nie okazały się skuteczne

Mutacje początkowego wirusa mogą sprawić, że będzie on bardziej przenoszalny, do tego stopnia, że ​​wariant będzie dominujący: tak było w przypadku wariantu delta odkrytego początkowo w Indiach, który według Światowej Organizacji Zdrowia zmniejszył skuteczność szczepionek do 40%. Anti-Covid przeciwko przenoszeniu chorób.

W tym momencie naukowcy z RPA nie są pewni skuteczności istniejących szczepionek przeciwko nowej formie wirusa.

Inny badacz, profesor Richard Lessels, powiedział: „Naszą obawą jest to, że ten wariant może nie tylko mieć zwiększoną zdolność transmisji, ale także być w stanie ominąć części naszego układu odpornościowego”.

• Już za granicą

Jak podaje Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NICD), do tej pory zgłoszono 22 przypadki, głównie dotykające młodych dorosłych. W sąsiedniej Botswanie i Hongkongu odnotowano również przypadki osoby powracającej z podróży do RPA.

READ  Wskaźnik zachorowalności według departamentów we Francji

Światowa Organizacja Zdrowia ma spotkać się w piątek, aby określić dotkliwość alternatywy. „Istnieje wiele zmiennych, ale niektóre z nich nie wpływają na rozwój epidemii” – powiedział John Nkengasong na konferencji prasowej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Unii Afrykańskiej (Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom).

Ale instytut stwierdził w oświadczeniu, że „liczba wykrytych przypadków i odsetek pozytywnych testów gwałtownie rośnie”, zwłaszcza w najbardziej zaludnionej prowincji Gauteng, która obejmuje Pretorię i Johannesburg.

• Nowa przerażająca fala w RPA

Naukowcy ostrzegają, że placówki służby zdrowia spodziewają się nowej fali pacjentów w nadchodzących dniach lub tygodniach.

Republika Południowej Afryki, kraj najbardziej dotknięty wirusem na kontynencie, odnotowała w ostatnich tygodniach dalszy wzrost zanieczyszczenia. Minister zdrowia Joe Bhalla powiedział, że ten „wykładniczy” wzrost, który po raz pierwszy przypisywano wariantowi delta, był raczej spowodowany najnowszą zmutowaną formą, która jest „znacznym zagrożeniem”.

Jego wygląd, dodał, „wzmacnia fakt, że ten niewidzialny wróg, z którym mamy do czynienia, jest całkowicie nieprzewidywalny”.

Republika Południowej Afryki ma około 2,9 miliona przypadków Covid-19, co skutkuje 89 600 zgonami. W środę w ciągu 24 godzin zarejestrowano ponad 1200 nowych przypadków, w porównaniu do 100 na początku miesiąca. Władze obawiają się, że do końca roku pojawi się nowa fala epidemii. Tylko 35% kwalifikujących się dorosłych jest w pełni zaszczepionych.

Hugo Garnier z AFP Reporter BFMTV