Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: Wyjaśniamy, dlaczego nowy wariant odkryty w RPA jest uważany za „poważne zagrożenie”

podstawowy
Prawdopodobnie wysoce zaraźliwy, nowy typ Covid-19 został wykryty w Afryce Południowej. Naukowcy boją się nowej fali, wyjaśniamy dlaczego.

niepokojące zmiany

Wariant B.1.1.529 wykazuje „bardzo dużą” liczbę mutacji i „widzimy, że ma potencjał do bardzo szybkie rozprzestrzenianie sięWirusolog Tulio de Oliveira powiedział na internetowej konferencji prasowej pod przewodnictwem Ministerstwa Zdrowia. Jego zespół w Instytucie Badawczym KRISP, przy wsparciu Uniwersytet KwaZulu-NatalW zeszłym roku odkryłem wariant beta, który jest wysoce zaraźliwy.

Może to spowodować początkowe mutacje wirusa Bardziej przenośny, do tego stopnia, że ​​wariant stał się dominujący: tak było w przypadku wariantu delta odkrytego początkowo w Indiach, który według Światowej Organizacji Zdrowia zmniejszył skuteczność szczepionek Covid przeciwko przenoszeniu choroby o 40%.

Skuteczność szczepionki nie została udowodniona

W tym momencie naukowcy z RPA nie są pewni skuteczności istniejących szczepionek przeciwko nowej formie wirusa. Inny badacz, profesor Richard Lessels, powiedział: „Naszą obawą jest to, że ten wariant może nie tylko mieć zwiększoną zdolność transmisji, ale także być w stanie ominąć części naszego układu odpornościowego”.

Jak podaje Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NICD), do tej pory zgłoszono 22 przypadki, głównie dotykające młodych dorosłych. W sąsiedniej Botswanie i Hongkongu odnotowano również przypadki osoby powracającej z podróży do RPA. Światowa Organizacja Zdrowia ma spotkać się w piątek Aby określić wagę zmiennej. „Istnieje wiele zmiennych, ale niektóre z nich nie wpływają na rozwój epidemii” – powiedział John Nkengasong na konferencji prasowej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Unii Afrykańskiej (Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom).

Wiele pozytywnych testów

Ale instytut stwierdził w oświadczeniu, że „liczba wykrytych przypadków i odsetek pozytywnych testów gwałtownie rośnie”, zwłaszcza w najbardziej zaludnionej prowincji Gauteng, która obejmuje Pretorię i Johannesburg. Naukowcy ostrzegają, że placówki służby zdrowia spodziewają się nowej fali pacjentów w nadchodzących dniach lub tygodniach.

READ  Wideo - „To najgorszy dzień w moim życiu”: Pierwszy dzień bez Amerykanów w Kabulu

Afryka Południowa, Oficjalnie kraj najbardziej dotknięty wirusem na kontynencie, w ostatnich tygodniach nastąpił nowy wzrost zanieczyszczenia. Minister zdrowia Joe Bhalla powiedział, że ten „wykładniczy” wzrost, który po raz pierwszy przypisywano wariantowi delta, był raczej spowodowany najnowszą zmutowaną formą, która jest „znacznym zagrożeniem”.

Jego wygląd, dodał, „wzmacnia fakt, że ten niewidzialny wróg, z którym mamy do czynienia, jest całkowicie nieprzewidywalny”.