Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co musisz wiedzieć o tym śmiertelnym wirusie?

Chiński weterynarz zmarł po zarażeniu wirusem opryszczki typu B od małp. Wiadomo, że wirus infekuje makaki i rzadko infekuje ludzi. Jest to również pierwszy przypadek człowieka, który został zgłoszony w Chinach.

Czy po Covid-19 boi się nowej epidemii? 53-letni chiński lekarz weterynarii praktykujący w Pekinie zmarł 27 maja po zarażeniu „małpą B” (małpą B), znaną również jako małpi wirus opryszczki B. Zachorował po kontakcie z wirusem w laboratorium. To pierwszy przypadek zaobserwowany u ludzi w Chinach. Wiadomo, że ta bardzo rzadka choroba zakaźna dotyka małpy, zwłaszcza makaki.

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom twierdzi, że weterynarz, który pracował w instytucie badawczym specjalizującym się w hodowli zwierząt naczelnych, przeprowadził sekcję dwóch małp, które zmarły w marcu ubiegłego roku. Miesiąc później cierpiał na nudności, wymioty i gorączkę. Naukowcy zaobserwowali obecność wirusa Monkey B w jego próbkach krwi i śliny. Według chińskiego centrum, jego koledzy w kontakcie ponownie uzyskali wynik negatywny.

Wideo. Osiem rzeczy, które należy wiedzieć o opryszczce

Objawy: gorączka, mrowienie i paraliż

wirus opryszczki małpsimia wirus opryszczki), inny niż ludzkie wirusy opryszczki, jest powszechny u makaków i rzadko rozprzestrzenia się na ludzi. Ale kiedy tak się dzieje i przy braku leczenia, śmiertelność wynosi około 80%. W szczegółach wirus atakuje ośrodkowy układ nerwowy i powoduje zapalenie mózgu, które prowadzi do utraty przytomności, wyjaśnia Kentaro Iwata, ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Kobe w Japonii, który przeprowadził z nim wywiad. Washington Post.

Objawy pojawiają się między dwoma a sześcioma tygodniami po skażeniu, zauważa USDA w nocie informacyjnej z 2008 r. Może pojawić się gorączka, „zmiennie związana z pęcherzami skórnymi, bólem, a także mrowieniem i paraliżem”.

Wirus jest przenoszony głównie z małp na ludzi

Od czasu pierwszego przypadku przeniesienia zakażenia z naczelnych na człowieka w 1932 r. zgłoszono tylko około 100 zakażeń u ludzi, wiele z nich w Ameryce Północnej. Niektóre przypadki mogły nie zostać odkryte, ale eksperci uważają, że choroba występuje niezwykle rzadko u ludzi. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) był tylko jeden udokumentowany przypadek przeniesienia wirusa przez zarażonego człowieka na inną osobę.

READ  Biden wzbudza gniew w obozie, odmawiając przyjęcia uchodźców

W większości przypadków wirus rozprzestrzenia się na ludzi przez ugryzienie lub zadrapanie małpy. Zanieczyszczone ręce wniesione do oczu lub splamiona śliną w oczach mogą być rodzajem transmisji. Dlatego najbardziej narażeni są weterynarze i naukowcy pracujący bezpośrednio z naczelnymi.

„Potencjalne zagrożenie dla zwierząt”

Herpes B i nowy koronawirus są „wynikiem skoków gatunkowych” – powiedział Nicholas Ostereder, dziekan Jockey Club College of Veterinary Medicine and Life Sciences w Hongkongu. Powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby wirus opryszczki małp zmutował w taki sposób, że szybko rozprzestrzenia się u ludzi.

Jednak chińskie władze ds. Zdrowia podkreśliły, że odkrycie wirusa małpy B u ludzi sugeruje, że może on „stanowić potencjalne zagrożenie dla zwierząt dla pracowników”, dodając, że konieczne było „wzmocnienie monitorowania makaków laboratoryjnych i personelu”. Nie panikuj więc, ale podążaj.

Możesz być również zainteresowany tą treścią: