Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciekawość znalazła błyszczące chmury na Marsie

2

Curiosity kontynuuje swoją marsjańską przygodę i regularnie dostarcza nam fantastyczne obrazy Czerwonej Planety. Ostatnie zdjęcie, migoczące chmury, dobrze znane zjawisko meteorologiczne na Ziemi, ale niezbyt częste u naszego sąsiada.

Nocne chmury, montaż kilku zdjęć. © NASA/JPL-Caltech

W NASA zawsze chcemy udostępniać super fajne zdjęcia. Pozwala nam zobaczyć postęp naszej wiedzy technicznej i naukowej poza naszym ziemskim domem i jest świetną wizytówką amerykańskiej Agencji.

Niedawno NASA dostarczyła nam obrazy pochodzące prosto z Marsa. Chociaż to Wytrwałość jest gwiazdą czerwonej planety Przez kilka miesięcy była gwiazda Curiosity nadal sprawia, że ​​jej czujniki mówią. I tak w marcu ubiegłego roku, w środku zimy na Ziemi, podobnie jak u naszego sąsiada, łazik mógł być świadkiem niezwykłego zjawiska meteorologicznego na Marsie: nocne chmury (z łac. „co świeci w nocy”).

Utworzony przez kompilację 21 obrazów.  © NASA/JPL-Caltech

Utworzony przez kompilację 21 obrazów. © NASA/JPL-Caltech

Są to chmury, które wydają się być zbudowane z błyszczących włókien, uformowanych w górnej atmosferze Marsa i wykonanych z zamrożonego dwutlenku węgla. Są to jedne z najbardziej kolorowych rzeczy, jakie można zobaczyć na Marsie, które zazwyczaj oferują tylko odcienie ochry.

Animacja oparta na zdjęciach z Curiosity. © NASA/JPL-Caltech

W świetle dziennym nocne chmury byłyby trudne do zauważenia, ale gdy światło zgaśnie, pozostałe światło słoneczne jest filtrowane przez chmury i tworzy niepowtarzalne obrazy. Jak to często bywa w przypadku Curiosity, zdjęcia zostały wykonane kamerami MastCam. Dla przypomnienia są to dwie 2-megapikselowe kamery montowane pod głowicą Curiosity, co pozwala na tworzenie zdjęć panoramicznych przy użyciu dwóch obiektywów 34 i 100 mm (odpowiednik 24 x 36).

READ  Stany Zjednoczone potępiają wystrzelenie rosyjskich rakiet antysatelitarnych