Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba jelenia zombie rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych

Choroba jelenia zombie rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych

W Ameryce Północnej na preriach i lasach szerzy się patologia: przewlekła choroba wyniszczająca (CWD), powszechnie znana jako „choroba jeleni zombie”. Choroba dotykająca jelenie coraz bardziej niepokoi naukowców i działaczy na rzecz ochrony przyrody. Wyjaśnia alert naukowy.

Ta choroba neurologiczna charakteryzuje się licznymi zaburzeniami zachowania u zwierzęcia, takimi jak ślinienie się, letarg, puste spojrzenie i potykanie się. Stąd ich przydomek, ze względu na przypominający zombie wygląd biednych, uszkodzonych zwierząt. W Wyoming stwierdzono, że dotkniętych zostało ponad 800 jeleni i łosi, co ilustruje skalę problemu. Specjaliści wyjaśniają, że za tę epidemię odpowiedzialni są: Pomódlmy sięSą to białka występujące naturalnie w organizmie, ale nieprawidłowo złożone mogą prowadzić do zwyrodnienia neurologicznego.

Widmo przenoszenia się z człowieka na człowieka

Choroby prionowe, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, są szczególnie niepokojące, ponieważ są wysoce odporne. Występowanie encefalopatii (pogorszenia funkcji mózgu) u jeleniowatych stwarza znaczne ryzyko dla środowiska i potencjalnie dla zdrowia ludzkiego. „Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że przewlekła choroba wyniszczająca może bezpośrednio zarazić ludzi, możliwość ta pozostaje powodem do niepokoju”., potwierdza Alert naukowy. Na przykład choroba szalonych krów, która dotyka Wielką Brytanię od 1995 r., doprowadziła do rzezi milionów bydła i śmierci 178 osób.

Chociaż nie ma przypadków CWD u ludzi, obawy naukowców pozostają, ponieważ badania wykazały, że komórki ludzkie mogą ulec zakażeniu w warunkach laboratoryjnych. Ponadto bezpośrednia transmisja nie jest jedynym zagrożeniem. Zanieczyszczenie gleby, wody i innych źródeł środowiskowych może również wpływać na ludzi. Nie oszczędzono Europy: pierwszy przypadek wykryto w Norwegii w 2016 r. Eksperci ostrzegają, że konieczna jest współpraca międzynarodowa, aby lepiej kontrolować „chorobę jeleni zombie”.