Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chińska armia rozpoczyna operację wojskową w pobliżu Tajwanu po „prowokacjach”

We wtorek 17 sierpnia Chiny ogłosiły, że przeprowadziły powietrzne i morskie ćwiczenia wojskowe.w okolicy„Z wyspy Tajwan, która, jak twierdzisz, była operacją wykonaną w odpowiedzi na”prowokacjeamerykański i tajwański.

Manewry te następują po ogłoszeniu sprzedaży amerykańskiej broni w Taipei i artykułach prasowych wskazujących na gotowość władz Tajwanu do udziału w „szczyt demokracjiJoego Bidena.

Zobacz też – W stulecie Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping oświadczył, że „zjednoczenie” z Tajwanem jest „misją historyczną”.

„Interwencja obcych sił”

«Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozmieściła okręty wojenne, samoloty do zwalczania okrętów podwodnych i samoloty bojowe w pobliżu obszarów morskich i powietrznych na południowym zachodzie i południowym wschodzie wyspy Tajwan.Said Shi Yi, rzecznik Wschodniego Okręgu Operacyjnego Armii Chińskiej. „Stany Zjednoczone i Tajwan ostatnio nasiliły prowokacjeTe ćwiczenia sąoficjalna odpowiedź” Przed „interwencja obcych siłI potępionych zwolenników niepodległości regionu.

W komunikacie prasowym nie podano, ilu żołnierzy, samolotów czy okrętów zmobilizowano do tych ćwiczeń ani jak daleko od tajwańskiego wybrzeża miałyby się one odbyć.

Tajwan liczy 23 miliony mieszkańców i cieszy się demokratycznym systemem politycznym. Od 1945 r. obszarem tym rządził reżim („Republika Chińska”), którzy wycofali się tam po zwycięstwie komunistów w Chinach kontynentalnych w 1949 roku pod koniec chińskiej wojny domowej.Chińska Republika LudowaZ siedzibą w Pekinie i administrowaną przez Partię Komunistyczną, wyspa jest uważana za część jej terytorium. I grozi użyciem siły w przypadku ogłoszenia niepodległości.

W kierunku nowego kryzysu dyplomatycznego chińsko-amerykańskiego?

Departament Stanu USA wydał na początku sierpnia zielone światło na pierwszą sprzedaż broni z czasów Bidena na Tajwan za 750 milionów dolarów (633 miliony euro). Najemca Białego Domu ogłosił również w zeszłym tygodniu, że zamierza zgromadzić w grudniu przywódców zagranicznych, aby „Szczyt DemokracjiHipotetycznie: Reklama w formie wyzwania dla Chin. Według kilku tajwańskich mediów, Tajwan chciałby otrzymać zaproszenie. Inicjatywa, która może wywołać nowy chińsko-amerykański kryzys dyplomatyczny.

READ  „Umrzyj, aby być twoimi niewolnikami”, bracia Kliczko nazywali Rosjan z Kijowa

Pekin skrytykował też władze Tajwanu i Litwy po lipcowym otwarciu w Wilnie „Przedstawicielstwo na Tajwanie„, Ani „Tajpej».

Chiny postrzegają tę nową formułę jako próbę promowania niepodległości Tajwanu. odwołał swojego ambasadora na Litwie Ambasador Litwy został poproszony o opuszczenie terytorium Chin.

Zobacz też – Jaka jest wartość armii chińskiej?