Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niekończąca się sytuacja Haitańczyków

Opublikowano we wtorek, 17 sierpnia 2021 o 22:39.

Przytłoczeni, wyczerpani mieszkańcy nie mają innego wyjścia, jak tylko oddać mocz i kał na zagrożonych powodzią ulicach: południowo-zachodnie Haiti pogrąża się godzina po godzinie w chaosie, a ofiary ostatniego trzęsienia ziemi są bezradne we wtorek. Surowa pogoda nowych tropików jest burzliwa.

W Les Caye ponad 200 osób rozpoczęło budowę niepewnych schronów na zalanym boisku do piłki nożnej pod stałym wiatrem i deszczem. Wszystkie zostały dotknięte sobotnim trzęsieniem ziemi o sile 7,2, które w ciągu kilku sekund obróciło w pył dziesiątki tysięcy domów. Według wciąż „wysoce stronniczej” oceny, ogłoszonej we wtorek przez Haitańską Ochronę Cywilną, zginęło co najmniej 1941 osób.

Mając tylko czepek chroniący przed kroplami wody, Magali Cadet wyczerpała trzy dni trudów, których właśnie doświadczyła.

„Nawet dla naszych potrzeb nie mamy dokąd pójść, więc musimy rozejrzeć się po ulicach, aby się pozbyć” – ubolewa 41-latka, której nerwy są nadszarpnięte ciągłymi wstrząsami wtórnymi.

„Wczoraj wieczorem schroniłam się w pobliżu kościoła, ale kiedy znów poczuliśmy, że ziemia się trzęsie, pobiegłam tutaj” – wzdycha.

Około 9900 osób zostało rannych w wyniku wstrząsów i wstrząsów wtórnych. Władze poinformowały, że w ciągu ostatnich 48 godzin ratownicy wyciągnęli żywcem spod gruzów 34 osoby.

– „Bardziej mokry niż martwy” –

Oprócz ciężkiej sytuacji ofiar śpiących na zewnątrz dodano prysznice niesione przez Tropical Storm Grace we wtorek. W niektórych miejscach opady mogą spowodować „poważne powodzie”, według amerykańskiego Hurricane Center z siedzibą w Miami.

W tych okolicznościach władze Haiti wezwały do ​​„szczególnej czujności” w związku z popękanymi domami, które mogą zawalić się podczas deszczu.

Stany Zjednoczone, które ewakuowały około 40 osób w celu pilnego leczenia, wyczarterowały osiem helikopterów, aby zmierzyć zasięg katastrofy za pomocą zdjęć lotniczych.

READ  Stany Zjednoczone obiecały wpłacić 3 miliardy dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny

Mieszkańców denerwuje pospieszne majstrowanie przy prowizorycznych schronach.

„Wczoraj wieczorem źle się bawiliśmy. Wiał silny wiatr, a potem padało. Siedziałem: za każdym razem burze przysyłały nam wodę” – mówi Natasha Lormera, trzymając szlam jedną ręką. Dodaj do niego kawałek drewna z podartą szmatką.

„Nie chcę wchodzić pod galerię lub róg ściany, ponieważ wszyscy widzieliśmy, jak ludzie umierają pod fragmentami murów. Więc poddajemy się: lepiej być mokrym niż martwym” – powiedziała tęsknie.

– „Państwo niczego nie reguluje” –

Przemoczony w ciągłym deszczu Vladimir Gil próbuje posadzić kilka kawałków bambusa głęboko w trawie, aby chronić swoją żonę i dziecko.

„Mój dom jest zrujnowany, nie mam gdzie spać. Potrzebujemy plastikowego pokrowca na drzemkę w czasie suszy, ale stan niczego nie reguluje” – mruknął 28-latek.

Premier Ariel Henry ogłosił miesięczny stan wyjątkowy w czterech dotkniętych katastrofą prowincjach.

Jednak miesiąc po zabójstwie jego prezydenta Jovenela Mossa, najbiedniejszy kraj na kontynencie amerykańskim stoi w obliczu chaosu politycznego, co jeszcze bardziej komplikuje jego rządy.

UNICEF oszacował we wtorek, że kryzys dotknął 1,2 miliona ludzi, w tym 540 000 dzieci.

A dostęp do wody pozostaje bardzo ograniczony w miejscach, takich jak miasto Bastle, gdzie ponad 1800 zbiorników jest pękniętych lub rozbitych, co budzi obawy przed pogorszeniem warunków sanitarnych. Kilka miesięcy po straszliwym trzęsieniu ziemi w 2010 roku, w którym zginęło 200 tys. ludzi, złe zarządzanie ściekami w bazie ONZ ułatwiło rozprzestrzenianie się cholery w kraju.