Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceremonia Odkupienia |  „Początek czegoś wielkiego”

Ceremonia Odkupienia | „Początek czegoś wielkiego”

„Wygląda na to, że wywieramy presję, aby boks kobiecy zabłysnął, ale jest piękny. To walka, którą chcę stoczyć” – powiedziała Kim Clavell we wtorek rano podczas szkolenia medialnego.


Clavel będzie headlinerką sobotniej ceremonii La Reconquête, podczas której będzie próbowała ukraść dwa pasy mistrza świata Argentynce Evelyn Nazarenie Bermudez. Zanim pod koniec wieczoru wejdzie na ring, odbędzie się jeszcze pięć pojedynków, w tym dwa damskie. Po raz drugi w 2023 roku na undercard znajdą się Marie-Pierre Holly i Caroline Vier.

Z tej ceremonii wynika jeden fakt: zawodowy boks kobiet wszedł w kolejny etap, zarówno w Quebecu, jak i gdzie indziej.

„Maria Ewa [Dicaire] Przyjechała prawie sama, wspomina promotor Yvon Michel Dziennikarstwo. To było coś wyjątkowego, gdy była na imprezie. Chociaż trochę uważano, że zastępowała mężczyznę. Musiała się narzucić.

Kontynuuje: „Dla innych nie było to trudne”. Zrobili postęp w swojej karierze. Po prostu zgadzamy się z tym, co dzieje się na szczeblu międzynarodowym. Jest coraz więcej gwiazd i wielkich wydarzeń dla dziewcząt. »

Rozwój boksu kobiet na świecie pozwala sportowcom mieć nadzieję na wielkie walki.

Kobiety, to nie tylko dobre walki, są gwiazdy, gwiazdy. […] Myślimy o bitwach, które dodają nam blasku i sprawiają, że marzymy. Wcześniej tak nie było.

Kim Clavell

Zdjęcie: Patrick Sunfaun, Press

Kim Clavell

Houle i Veyre nie są na tym samym etapie kariery co Clavel, pomimo ich ważnego roku. Ten pierwszy dobrze spisał się podczas porażki z Walią w mistrzostwach świata. Veyre może prędzej czy później stać się obowiązkowym pretendentem do tytułów Amandy Serrano, mówi Yvon Michel.

Promotor tak mówi o swoich trzech bokserach: „To niesamowici sportowcy, którzy marzą o zostaniu mistrzami świata i za każdym razem dają z siebie wszystko”.

READ  Na otwarciu mundialu Katar był w centrum gry, z wyjątkiem stadionów

Ta trójka znajduje się w centrum transformacji, punktu zwrotnego w świecie boksu, który rozpoczął się około dziesięć lat temu.

„Myślę, że naprawdę jesteśmy na początku czegoś wielkiego” – mówi Holley. Wiedząc, że jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy występują, przyciągają tłumy, nawet jeśli w tej chwili nadal trudno jest pozyskać tłumy ze względu na inflację, że istnieje prawdziwe zainteresowanie boksem kobiet ze strony ludzi i że możemy inspirować ludzie, obie dziewczyny, chłopaki, to świetna zabawa i wzruszenie. »

Zachęcamy się nawzajem

Clavell, Vier i Holly znają się dobrze. Rywalizują ze sobą na co dzień, zwłaszcza dwójka pierwszych zawodników, których trenerem jest Daniel Bouchard. Wydaje się, że pomiędzy trzema bokserami istnieje duża dynamika.

Zdjęcie: Patrick Sunfaun, Press

Kim Clavell, Caroline Vier i Marie-Pierre Holly

„Caro i ja widujemy się codziennie i stykamy się ramionami” – mówi Clavell. […] Marie-Pierre przynajmniej raz w tygodniu zachęcamy się nawzajem. Jesteśmy ciekawi, jak idą nasze przygotowania. »

Wsparcie to nie jest ograniczone wyłącznie do współpracowników związanych z tym samym promotorem. „Nawet Laila [Beaudoin]To, że nie mają tego samego promotora, nie oznacza, że ​​ze sobą nie rozmawiamy, mówi Clavell. Widzę, że wśród dziewcząt jest duże wsparcie. Zachęcamy się nawzajem, jest fajnie. »

Ewolucja trwa

Jeśli ewolucja boksu kobiet była niezwykła, to jeszcze się nie skończyła. Według Yvonne Michel stacje telewizyjne i sponsorzy powinni wkrótce inwestować „szczególnie” w boks kobiet, „tak jak zrobił to tenis w latach po Billie Jean King”.

„Już niedługo będzie postęp. To się dzieje teraz. Słyszałem o przyjaciołach promotorów, albo o przyjaciołach współpromotorów. To nie potrwa długo. »

Coraz droższe dla promotora jest także prezentowanie walk kobiet na festiwalach. „Dziewczyny teraz lepiej znają swoją wartość. […] Przy tej samej liczbie rund pozyskiwanie dziewcząt kosztuje mnie więcej niż chłopaków.

READ  Merkato | Mercato - Paris Saint-Germain: Achraf Hakimi dodaje dodatkową warstwę po przybyciu do Paris Saint-Germain!

Jeśli chodzi o promocję, Michel zwraca uwagę na łatwość promowania bokserek płci żeńskiej w porównaniu z bokserami płci męskiej. „Dziewczyny będą szukać sponsorów, wszystkie mają sponsorów. To nie tylko tutaj, ale także na arenie międzynarodowej. Niewielu mężczyzn je ma. Ludzie coraz częściej się przedstawiają. ”

wytrwałość

Zdjęcie: Patrick Sunfaun, Press

Karolina Weer

Caroline Ferry chce przyczynić się do rozwoju boksu kobiecego w Quebecu. 30 września pojechałam do Beauce na galę boksu wyłącznie dla kobiet. „To było dla mnie ważne, aby pojechać. Sama uczestniczyłam w pierwszej gali boksu kobiet w 2011 roku. To była pierwsza gala, jaką zrobiliśmy w Quebecu. Potem wyruszyłam w podróż, pojechałam na igrzyska olimpijskie. Musiałam im powiedzieć, żeby byli wytrwali bo boks „To nie jest łatwe. To męski świat. Musimy zająć swoje miejsce. Widziałem wiele talentów. Chciałem ich zachęcić do dalszego działania. Ja też, moja droga była trudna. To część podróży, a nie poddać się.”